Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Doğum ve Sonrası

Doğum ve Sonrası

Bir bebeğe yaklaştığınızda, bir gülü koklamak için karşı konulamaz bir dürtü hissediyor musunuz? Bebeklerin süt gibi koktuğunu hissetmiyor musun? Cevabınız kesin bir evet ise merak etmeyin. Yalnız değilsiniz ya da bunu yapmak isteyen azınlıkta değilsiniz.

“Rahim atonisi” veya “uterus atonisi”, doğumdan sonra meydana gelebilecek ciddi bir durumdur. Uterus atonisi anne yaşamını tehdit eden hayati bir durumdur. Bir kadın bu durumu yaşarsa derhal tedavisi gerekir. Bu durum hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Hamilelik ve doğum hakkında kimsenin size öğretmediği milyonlarca şey var gibi görünüyor. Doğum sonrası kuru cilt, doğumdan sonra tipiktir, ancak birçok kadın bunun farkında değildir.

Dünyaya gözlerini açan yaklaşık her yedi bebekten biri, hastanelerde, doğum evinde veya özel bakım ünitelerinde bakıma muhtaç olurlar. 34 haftadan önce doğan bebeklere, çok küçük olan veya nefes veya kan dolaşımı veya kalbi hayati tehlike altında olan bebeklere, anneleri şeker hastası olan veya doğumu çok zor olmuş olan bebeklere, çok belirgin sarılığı olan bebeklere ve ameliyat edilmek üzere bekleyen veya ameliyat olmuş bebeklere belli bir zaman özel bakım ve ilgi gerekir.

Annelik hüznü

Doğum sonrası dönemde annede, geçici kendini sınırlayacı ruhsal durum değişiklikleri olabilmektedir. Doğum yaptıktan sonra annelerin çoğu psikolojik çöküntü yaşayabilmektedir. Bu durum doğum sonrası hüznü şeklinde de adlandırılmaktadır.

Gebelik ve doğum insan hayatındaki en büyük mucizelerden birisidir. Anne-baba adaylarının aklında bu dönemi sağlıklı atlatarak bebeklerine kavuşma isteği yatar. Ancak birçok çift gebelik boyunca doğum şeklinin ne olacağı, ne gibi sorunlarla karşılaşacakları açısından soru işaretine sahiptir.

Sezaryen, hamile bir bayanda bebeğin vajinal yoldan (normal doğum veya müdahaleli doğum) değil de karın boşluğunun cerrahi olarak açılıp, doğurtulması işlemi olarak tanımlanır. Normal doğumun güvenle tamamlanması mümkün olmayan durumlarda sezaryen uygulanır.

Doğumun başladığını anne adayına haber veren başlıca belirtiler sancı, kanama (lekelenme) ve su gelmesidir. Gebeliğin son aylarında anne adayı ara sıra karnının sertleştiğini ve ağrı olduğunu far keder. Bunlara yalancı doğum sancıları denir. Bu yalancı sancılar doğumun başladığını göstermez.

Bu yazımızda tüm anne ve babalar için bebeğin doğumundan itibaren yapılacak işlemler ve karşılaşılabilecek sorunlar konusuna detaylı bir şekilde değindik. Sabırla okursanız tüm sorunlarınıza cevap bulacağınızı göreceksiniz. Faydalı olması dileğiyle..

Anne adayları hamilelik süreci ve sonrasında vücudun çeşitli yerlerinde oluşan sarkmalar ve bunlara ek olarak çatlaklarla baş etmek zorunda kalır. Söz konusu bu çatlak ve sarkmalar sağlık açısından hiçbir tehlike oluşturmasa da estetik açıdan hoş bir görünüm sunmaz. Bu nedenle çoğu kadın bu vücut sorunlarından kurtulmak için çareler aramaya başlar.

Sayfa 1 / 2

Site İçi Arama