Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebek Emzirirken Memelerde Yaşanan Karıncalanma Nedir?

Göğüslerde karıncalanma hissi yaşadıysanız, muhtemelen bunun nedeni emzirmedir. Hamilelik sırasında, bir kadının vücudu büyüyen çocuğa uyum sağlamak için değişmeye başlar ve doğumdan hemen sonra çocuğa bakmanın yollarını açar. Bir kadının vücudundaki en önemli hazırlık değişikliklerinden biri göğüslerdir.

Sağlıklı kalmak için bebeklerin günde birkaç kez emzirilmesi gerekir, bu nedenle beyin hormonlarının ve süt kanallarının küçük çocuğunuza yeterli süt sağlamak için 24 saat çalışması gerekir. Bütün bunlar bebeğiniz doğmadan önce başlar ve emzirme döneminde bile devam edebilir.

Bu değişiklikler, diğer birkaç faktörle birlikte, özellikle emzirme döneminde göğüslerde karıncalanma hissinden sorumludur. Bu hissin arkasındaki nedenleri ve bununla nasıl başa çıkılabileceğini daha derinlemesine inceleyelim.

Emzirme Sırasında Göğüslerde Karıncalanma Neden Olur?

 Emzirme sırasında göğüslerde karıncalanma hissine neden olan birkaç faktör vardır. Bunlar;

1. Düşüş Refleksi

Emzirme sırasında anneler bazen hızla kaybolan bir karıncalanma hissederler. Bu his bazen ağrılı olabilir ve sütün akmasıyla oluşan histir. Oksitosin hormonu sütün dışarı atılmasına yardımcı olur. Düşme refleksiyle ilgili tüm kadınlar aynı deneyime sahip değildir. Bazıları bunu göğüslerin derinlerinde oluşan sancılar veya bebeğinizi beslemeden önce veya sonra oluşan karıncalanma olarak hisseder.

2. Mastit

Göğüslerdeki süt kanallarının tıkanabileceği ve anne sütünün uygunsuz şekilde boşaltılmasına ve bazen meme ucu derisinin kırılmasına neden olduğu zamanlar vardır. Tıkalı süt kanalları, memede hassas ve kırmızı bırakan enfeksiyonlara neden olabilir ve hatta ateşlenmenize neden olabilir. Bu enfeksiyona mastitis denir.

3. Aşırı Süt Üretimi

Bazı anneler çok fazla süt ürettiklerini göreceklerdir; hatta bebeğinizin beslenme sırasında biraz tükürmesine veya öksürmesine neden olabilir. Bu, emzirme sırasında memede karıncalanma hissine neden olabilen daha güçlü bir bırakma refleksine sahip annelerde olur. Çoğu anne, vücutlarının bebeklerinin içtiği miktara uyum sağlayacağını fark eder. Diğerleri için, doktor veya ebe yardımıyla durumu yatıştırmak veya rahatlatmak için birkaç adım atmaları gerekebilir.

4. Göğüslerin Doldurulması

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde göğüsleriniz süt dolmaya başlar ve dokuların şişmesine neden olur. Bu tamamen normaldir. Bebeklerin istedikleri zaman beslenmelerine izin verildiğinde, emzirme genellikle çok fazla rahatsızlık duymadan geçebilir. Ancak bebeğiniz istediği zaman beslenmezse, göğüsler çok dolu olur ve bu da tıkanıklığa neden olur.

5. Pamukçuk

Pamukçuk, bebeğiniz memenizi emerken oluşan tatlı, sıcak ve nemli ortam nedeniyle gelişebilen bir mantar enfeksiyonudur. Bu, her iki meme ucunuzun da enfekte olmasına neden olabilir ve ağrılı olabilir. Karıncalanma hissinin ilişkili olabileceğini düşünüyorsanız, tıbbi yardım alın.

Emzirirken Göğüslerde Karıncalanma Normal mi?

Emziren annelerin bu süre zarfında göğüslerinde karıncalanma hissetmelerinin tamamen normal olduğundan emin olabilirsiniz. Çoğu zaman, bu karıncalanma hissi sütün düşmesinden kaynaklanır, ancak tedavi için bir doktora gitmenizi gerektirebilecek başka nedenler de olabilir.

Evde Göğüs Karıncalanması ile Nasıl Başa Çıkılır?

Göğüslerinizdeki karıncalanmayla evinizin rahatlığında baş etmenin bazı basit yolları vardır.

1. Tutarlı Bir Beslenme Programı

Yeni doğan bebeklerin her üç saatte bir beslenmesi gerekir, yani günde en az 8 ila 12 kez beslenmeleri gerekir. Bazen bir annenin karıncalanma hissini sorunsuz bir şekilde yönetebilmek için tutarlı ve düzenli bir beslenme programına bağlı kalması yeterlidir. Bir programa sıkı sıkıya bağlı kalırsanız, sonunda süt bırakma refleksinizin beslenme saatleriyle aynı hizaya gelmeye başladığını göreceksiniz. Bu, mümkün olduğunca az rahatsızlık yaşamanızı sağlamak için önemlidir.

2. Sıcak Kompres veya Sıcak Duş

Sıcaklığın, tıkanmış veya enfekte olmuş göğüsler üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır; tıp uzmanları, evden rahatlamanın kolay bir yolu olarak ılık duşları veya sıcak kompresleri şiddetle tavsiye ediyor. Bir havluyu ılık suda ıslatın ve etkilenen kısımların üzerine nazikçe koyun ve beş dakika tutun.

3. Göğüs Masajı

Göğüslerinize masaj yapmak, sütün süt kanallarından serbestçe akmasını teşvik etmeye yardımcı olur, bu nedenle göğüslerdeki herhangi bir karıncalanmadan kurtulmanız çok muhtemeldir. Göğsünüzün tepesinden doğrudan meme ucuna masaj yapmak, yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Göğüslerinizde nazik ve yavaş hareketler kullandığınızdan emin olun.

4. Diyette Değişiklik

Bir kişinin diyeti vücudun durumunda doğrudan bir rol oynar. Farklı insanların yiyeceklere karşı farklı tepkileri vardır, bu nedenle diyetinizi biraz değiştirmek, evde karıncalanma hissini yönetmek için yapmanız gereken bir şey olabilir. Bazı kadınlar, kafein ve tuz alımını azalttıklarında emzirme sırasında memelerinde daha az hassasiyet hissettiklerini bulmuşlardır.

Göğüste Karıncalanma Sorunları İçin Doktor Ne Zaman Görülür?

Emzirme sırasındaki karıncalanma hissi, sütün aşağıya inme refleksinden kaynaklanır, bu da evde yönetimi kolaylaştırır. Ancak, karıncalanmanın daha ciddi bir şeyden kaynaklanabileceği başka zamanlar da vardır. Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız bir doktora görünmelisiniz:

  • Meme ucunun şekli değişir.
  • Memede veya meme ucunda yanma hissi var
  • Göğüsler çukurlaşmaya veya bir yumru oluşturmaya başlar
  • Areola çevresinde veya üzerinde egzamaya benzer bir döküntü gelişir.
  • Meme uçları kızarıyor
  • Memede ağrılı his
  • Meme ucundan sızan bir akıntı

Görüldüğü gibi emzirme sırasında memede karıncalanma hissi normal bir durumdur. Bununla birlikte, emzirirken tutarlı bir programa bağlı kalmak ve göğüslerinizin durumuna dikkat etmek akıllıca olacaktır. Emzirme sırasında memede kızarıklık veya karıncalanma hissederseniz, ağrıya veya yanma hissine daha yakın olduğunu fark ederseniz, lütfen en kısa zamanda doktorunuzu ziyaret edin.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama