Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebek Hırıltısı Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Hırıltı, bebek nefes aldığında ıslık gibi tiz bir ses şeklinde kendini gösterir. Nefes alırken hırıltılı bir bebek sesi daha çok bir tünelden esen bir rüzgâra benziyor. Sıkıştırıldığında gıcırdayan bir oyuncak gibi de gelebilir.

Bebeklerde ve çocuklarda nefes alırken bu ıslık sesi yaygındır. Bebeklerde hırıltı sesi, hava yollarının daraldığını ve havayı sese neden olan küçük bir açıklıktan geçmeye zorladığını gösterir. Hırıltı sıklığı ve yoğunluğu altta yatan nedenlere bağlıdır. Bebeklerin yaklaşık %30'u en az bir kez hırıltılı solunum yaşar. Astım, enfeksiyonlar, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), alerjiler hırıltılı solunumun bazı yaygın nedenleridir.

Bebeklerde Hırıltı Nedir?

Bir ıslık sesinin eşlik ettiği küçük nefesler, bebeklerde hırıltıyı karakterize eden şeydir. Küçük hava yolları, diğer şeylerin yanı sıra, nefes alırken hırıltılı bir ses çıkarmalarına neden olur. Birkaçı yaygındır, bazıları ise endişe kaynağı olabilir.

Bebeklerde solunum sesleri değişebilir. Bebekler genellikle uykudayken, uyanık oldukları zamana kıyasla yavaş, derin nefes alırlar. Hırıltı, ağır nefes almaktan farklıdır. Birkaç homurtu, horlama veya iç çekme hırıltı ile aynı şey değildir. Genellikle nefes verirken hırıltı oluşur.

Akciğerlerdeki alt hava yolu pasajları tıkandığında veya daraldığında ortaya çıkar. Bebeğin burnundaki mukus, bebek nefes aldığında gürültüye neden olabilir. Yeni doğan bebeklerde hırıltı sorunlarına pek çok şey neden olabilse de stetoskop olmadan hırıltı olduğunu tespit etmek zordur.

Bir tıkırtı sesiyle birlikte ıslık sesi veya nefes alma gibi tutarlı bir sesin daha fazla araştırılması gerekir.

Bebek Hırıltı Türleri

Bebeklerin akciğerleri küçüktür ve solunum yolları daha az dirençlidir. Daha düşük elastik geri tepme ve daha dar yan hava yollarına sahiptirler, bu da onları tıkanmaya karşı duyarlı hale getirir.

Bebek, ortamdaki toz, saç gibi kirletici maddelere maruz kaldığında veya mevsimsel ise hırıltılı solunum yapıyorsa, astım veya alerjiden kaynaklanan hırıltı olması muhtemeldir.

Hışıltı aniden olursa, solunum yollarındaki bir enfeksiyon veya yabancı bir cisim nedeniyle bir sonuç veya reaksiyon olabilir.

Doğumdan itibaren sürekli hırıltı, bebeğin anatomisinde doğuştan bir sorun olabileceğini düşündürebilir. Sürekli olarak hırıltı veya solunum yolu hastalıklarından muzdarip çocuklar, kistik fibroz veya birincil siliyer diskinezi için test yaptırmalıdır.

Bebek Hırıltı Nedenleri

Bebeğin solunumunda bir anormallik veya solunum yolundaki sorunları gösteren yaygın bir semptom olan hırıltı, enfeksiyonlardan veya otoimmün bozukluklardan kaynaklanabilir. Aşağıda hırıltıya neden olabilecek birkaç neden verilmiştir:

1. Viral veya Bakteriyel Enfeksiyonlar

Bakteriyel enfeksiyonlar, hava yollarını daraltan iltihaplanma ve mukus birikimine neden olabilir. Bu, bebeğin havada nefes alamamasına kadar ağırlaştırılabilir. Soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, bronşit, üst solunum yolu enfeksiyonu ve zatürreye neden olan virüsler ve bakteriler hırıltılı solunum sorunlarına yol açabilir.

2. Alerjiler

Bebeklerin havadaki maddelere alerjisi olabilir. Akciğerlere giden hava yolları, alerjene tepki verebilir ve iltihaplanmaya ve ilave mukus salgılanmasına neden olabilir. Bu, nefes darlığına ve hırıltılı solunuma yol açar. Toz, toz akarları, evcil hayvan kürkü, kepek, hamamböceği, polen ve küf, bebeklerin hırıltı geliştirebileceği yaygın alerjenlerdir.

3. Genetik Hastalıklar

Astım gibi genetik hastalıklar, bu genleri miras aldıkları için çocuklarda hırıltıya neden olabilir. Astım, bir alerjene maruz kalma nedeniyle de tetiklenebilir ve beş yaşına kadar tekrarlayan hırıltılı solunuma neden olabilir. Kistik fibroz, hırıltıya neden olan başka bir kalıtsal hastalıktır. Hava yollarını tıkayan mukus üretir.

4. GÖRH

Gastroözofageal reflü hastalığı, mide ve mide asidi içeriğinin yemek borusundan boğaza akma eğiliminde olduğu kronik bir asit reflü problemidir. Bu, solunum yollarıyla temas ettiğinde tahrişe neden olur. Mide içeriğinden dolayı nefes borusunun tahriş olması ve tıkanması hırıltıya neden olur.

5. Uyku Apnesi

Hava yolundaki tıkanıklığın olduğu yerde uyku apnesi oluşabilir. Bademcikler ve adenoidlerde enfeksiyon nedeniyle yaygın bir durum ortaya çıkar. Dokular genişleyerek enfeksiyona neden olur ve solunum sırasında hırıltıya neden olan hava yoluna sert bir şekilde baskı yapar.

6. Boğulma

Üzüm, kuruyemiş, kuru üzüm veya küçük oyuncaklar gibi yiyeceklerle boğulmak hava yollarını tıkayabilir. Bu tıkanıklık, solunum sırasında hırıltıya neden olabilecek hava yolunun daralmasına neden olur.

7. Kaviteler, Tümörler, Solunum Anomalileri

Boğazdaki tümörler, göğüs boşluğu, ses tellerinde işlev bozukluğu, üst solunum yolu anomalileri, dolaşım sistemi ile ilgili sorunlar ve doğuştan kalp sorunları hışıltıların nadir nedenleri olabilir.

8. Bronkopulmoner Displazi

Bu durum, doğumda akciğerleri az gelişmiş olduğundan ventilatöre ve oksijen desteğine ihtiyaç duyan prematüre bebeklerde gelişir ve genellikle bebeklerde hırıltıya neden olur.

Bebeklerde Hırıltı Belirtileri

Hırıltıların en belirgin belirtisi, bebek nefes alıp verirken çıkan ıslık veya tıkırtı sesidir. Ancak ses çok duyulmuyorsa ve bebeğinizin solunumunun normal olmadığından şüpheleniyorsanız, bebek hırıltısının en yaygın belirtileri ve semptomları şunlardır:

 • Bebek normalden daha hızlı göbek hareketleri gösterecektir. Göğsün genişlemesini ve daralmasını bile görebiliriz.
 • Nefes alırken boyun kaslarının gerildiğini görüyorsanız, bebek nefes alırken sıkıntı yaşıyor demektir.
 • Burun delikleri tekrar tekrar alevlenir ve tamamen açık kalır. Bebek nefes verirken ıslık sesi duyulur.
 • Cilt soluk, kızarmış ve mavi olur. Bazen kırmızı bile olabilir. Bunun nedeni kandaki oksijen eksikliği olabilir.
 • Soğuk algınlığı, öksürük ve ateş
 • Hızlı kalp atımı
 • Terlemek
 • Iştahsızlık
 • Titreme
 • Göğüste tıkanıklık, burun akıntısı, sürekli hapşırma
 • Kaşıntılı ve sulu gözler
 • Boğaz ağrısı ve boğulma

Bebeğin Hırıltısı Ne Zaman Endişelenmeli?

Soğuk algınlığı veya yaygın solunum yolu enfeksiyonlarından muzdarip olan bebeklerde hırıltı yaygındır. Genellikle enfeksiyon ortadan kalktığında kaybolur. Ancak, aşağıdaki durumlarda endişe kaynağı olabilir;

1. Yemek Yerken Hırıltı

Yemek yerken hırıltılı bir bebek, özellikle hiç hırıltı sorunu yaşamamışlarsa, boğulma veya hava yolunu tıkayan yiyeceklere işaret edebilir.

2. Yalnızken Hırıltı

Bebekler özellikle emeklemeye veya yürümeye başladıklarında yalnız bırakılmamalıdır. Bebekler küçük nesnelere kolayca erişebilir ve risklerin farkında değildir. Yabancı cisimler hava yollarını tıkayabilir ve nefes alırken boğulma veya hırıltılı seslere neden olabilir.

3. Uyurken veya Yemek Yerken Hırıltı

Hışıltı bebeğin düzgün uyumasına veya yemek yemesine izin vermiyorsa, bu bir endişe nedenidir.

4. Kaçırılan İlaç Dozundan Sonra Hırıltı

Tıbbi durumlar için ilaç tedavisi gören bebeklere zamanında ilaç verilmesi gerekir. Bir dozu kaçırırlarsa, o zaman bir semptom yüzeyine neden olabilir. Astımlı bebeklerin acil durumlar için her zaman bir inhalere ihtiyacı vardır.

5. Aniden Rahatsızlık

Bebekte aniden hırıltı gelişirse ve nefes alırken ciddi rahatsızlık hissederse hemen bir doktora başvurmalısınız.

6. Yüksek Ateş veya Zatürre

Çocuğunuzun ateşi yüksek ve nefes almada güçlük çekiyorsa, endişelenmek için bir neden vardır.

Bebek Hırıltı Teşhisi

Hırıltı, çeşitli koşulların bir belirtisi olabilir. Doktorun nedenini belirlemesi gerekir. Gördüğünüz herhangi bir işaret, sorunu teşhis etmek için ek yardım olacaktır. Doktor fizik muayene yapacak ve herhangi bir sorunu bulmak için bazı rutin testler yapacaktır. Enfeksiyon belirtilerini kontrol etmek için laboratuvar testleri için kan örnekleri veya mukus örnekleri gönderebilirsiniz. Bir solunum testi, temel nedeni belirlemeye yardımcı olabilir ve bazı durumlarda olası nedenleri ortaya çıkarmak için birden fazla test gerekebilir.

Belirlendikten sonra, doktorlar en iyi tedavi yöntemini reçete edebilecektir. Herhangi bir küçük enfeksiyonu evde tedavi edebilirsiniz. Parasetamol, bol sıvı ve dinlenme, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Pnömoni, bronşit ve hafif göğüs enfeksiyonları da reçetesiz satılan ilaçlarla ortadan kalkabilir. Semptomlar şiddetli ise, çocuğun IV sıvı veya antibiyotik verilmesi için hastaneye yatırılması gerekebilir. Çocuğun nefes alması için oksijene ihtiyacı varsa oksijen maskesi reçete edilir.

Çoğu durumda, özellikle biraz daha büyük çocuklarda, kalıcı hırıltı astım nedeniyle olabilir. Astımın en erken belirtileri beş yaşında teşhis edilir. Doktorlar, semptomları yönetmenin kolay ve etkili bir yolu olarak semptomları hafifletmek için başlangıçta bir inhaler önerirler. Astım, bir planla yönetilmesi gereken uzun vadeli bir durumdur.

Ayrıca çok yaygın olmayan hırıltılı solunumun olası nedenlerini de belirlemeniz gerekebilir. Bu nedenle, hırıltı gibi görünen herhangi bir düzensiz solunum şekli doktora danışılmalıdır. Çocuğunuz tekrarlayan hırıltı ataklarından muzdaripse, bir akciğer veya solunum uzmanına danışmalısınız.

Bebeklerde Hışıltı Nasıl Tedavi Edilir?

Bebek hırıltısı için ne yapmalı? Bebeklerde durum nasıl tedavi edilir? Erkek ve kız bebeklerde hırıltı sorununun tedavisine yönelik çözümler şunları içerir;

1. Antibiyotikler

Bunlar bakteriyel enfeksiyonlarla iyi çalışır. Eğer kişi rotayı kesinlikle takip ederse, hırıltıya neden olan temel nedenden kurtulmaya yardımcı olabilir.

2. Reçeteli İlaçlar ve Tedavi Prosedürleri

Astım veya kistik fibroz gibi rahatsızlıkları olan bebeklerin, hırıltı durumlarını kontrol altına almak için iyi yazılmış bir tedaviye ihtiyacı olacaktır. Bu koşullar tamamen iyileştirilemez, ancak uygun ilaçlar ve tedavilerle yönetilebilir. Nebulizatör yardımı ile hırıltı kontrol altına alınabilir.

3. Karmaşık Durumlar İçin Cerrahi

Enfekte adenoidler ve bademcikler veya uyku apnesi gibi hırıltı için diğer ciddi nedenler için düzeltici ameliyat gerekir. Durum ilaçlarla tedavi edilebiliyorsa ameliyat gerekli değildir. Konjenital kalp rahatsızlıkları gibi nadir nedenler ameliyat ve sonrasında biraz bakım gerektirebilir.

4. Nemlendiriciler

Nemlendiriciler havadaki nem içeriğini arttırır ve kuruluk riskini azaltmaya yardımcı olur. Kuruluk nefes almada zorluğa neden olarak hırıltıya neden olabilir. Soğuk buharlı nemlendiriciler, solunum yolu hastalıkları veya enfeksiyonları olan bebeklere yardımcı olabilir.

5. Burnu Temizleyin

Burun deliğini temizleme, hava yollarını temizlemeye ve bebeğin nefes almasına yardımcı olur. Çocuğunuz için en iyi tuzlu su damlası için bir çocuk doktorundan tavsiye alın.

Doktoru Ne Zaman Aramalısınız?

Bebeğiniz hırıltı halindeyse bebeğinizi bir doktora götürün. Herhangi bir teşhis yardımcı olacaktır. Bazı semptomların hızlı bir şekilde ele alınması gerekir. Aşağıdaki durumlarda tıbbi yardım alın:

 • Kızarmış cilt
 • Göğüste çınlama
 • Yüksek ateş
 • Dehidrasyon
 • Şiddetli alerjik reaksiyon

Bebeklerde hırıltı, küçük veya önemli ölçüde zararlı bir durum olabileceğinden ele alınması gereken bir durumdur. Bebeğinizin nefes alma düzeninden emin değilseniz, herhangi bir olasılığı dışlamak için doktorla randevu aldığınızdan emin olun.

 • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama