Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebeklerin Dillerini Dışarı Çıkarmasının Yaygın Nedenleri

Bebekler doğdukça, insanların ihtiyaçlarını ve anlayışlarını iletmek için yenilikçi hareketler yapabildiklerini keşfederiz. Bu küçük insanlar dikkatimizin çoğunu kavrar. Ya göz kırparak ya da dil çıkararak, her zaman hareketler ve jestlerle bir şeyler iletmek isterler. Sık sık dilini dışarı çıkaran yeni doğmuş bir bebek bulursanız, bu hoş bir jestten daha fazlasıdır.

Dil Çıkarmak Çocuk Gelişiminin Normal Bir Parçası mı?

Dilini dışarı çıkarmak bebekler için doğal bir harekettir ve itme refleksi olarak bilinir. Dilin dudak sınırlarını aşması durumunda dil çıkıntısı meydana gelir. Bir simülasyona yanıt olarak gerçekleşen bir tür kas reaksiyonudur. Bu aynı zamanda bebeklerin aç olduklarını göstermeleri için bir işaret olabilir.

Çocukların beslenirken düzgün bir şekilde kavramalarına yardımcı olur. Büyüdükçe, başka yollarla iletişim kurabileceklerini fark ederler. Emme refleksi bebeğin doğumundan 4-6 ay sonra kaybolur. Bebeklerin vücut hareketleri üzerinde kontrolleri yoktur; böylece ihtiyaçlarını dil hareketi ile iletebilirler.

Bebekler Neden Dillerini Dışarı Çıkarır?

Bebeklerin dillerini dışarı çıkarmalarının birçok nedeni vardır. Dil hareketlerinin arkasındaki nedenleri anlayalım:

1. Büyükleri Taklit Etmek

Bebekler büyüklerini taklit etme eğilimindedir. İster bir selfie'yi tıklatırken poz vermeye çalışın, ister şakacı bir şekilde dilinizi ağzından çıkarın, bebekler pozu ezberleyecek ve aynı sayıda yapacaklardır. Bunu eğlence amaçlı yapıyorlar ve anlayışlarını bize bildiriyorlar.

2. İhtiyaçlarını İletmek

Bebekler dillerini dışarı çıkarırken açlıklarını annelerine iletirler. Aynı zamanda, onları daha fazla beslemeyi bırakmalarını annelerine iletmek için yaparlar. 3 ay boyunca dilini dışarı çıkaran bebek acıktığını bilmemizi ister.

3. Normal Hareket

Bebeklerde normal emme refleksleri nedeniyle oluşabilir. Emme ve öğürme refleksi, bebeğin dilini ağzından çıkarmasına neden olan bir bebek refleksidir. Bu tür bir refleks, ağız yakınındaki bölgeyi yatıştırmaya yardımcı olur. Bebekler emme beklentisiyle dillerini ve dudaklarını hareket ettirirler. Boğazlarının veya ağızlarının arkası ağızlarına yakın katı bir nesneyi analiz ettiğinde öğürme refleksi gösterme eğilimindedirler. Bebekler bu öğürme refleksi sayesinde ağızlarındaki hiçbir cismi tıkamazlar. Dil, nesneyi ağzından çıkarır.

4. Sadece Sıvı Gıda

Bebekleri yarı katı yiyeceklerle beslerken dillerini ağızdan çıkarırlar. Bebek henüz katı ve yarı katı gıdalara hazır olmayabilir. Yiyecekleri yutup dillerini damağının üzerine ittiklerinde aynı şeyi yapmayı bırakacaklar. Bebekleri katı gıdalarla beslemek, ebeveynlerin ve bebeklerin hayatında yeni bir dönüm noktasıdır. Bu nedenle, bebekler başlangıçta bir miktar kısıtlama olsa da yavaş yavaş yemeğe alışır ve rahat bir şekilde yerler.

5. Burunda Tıkanıklık

Bebekler burunları tıkandığında genellikle ağızlarından nefes alır ve bu da dillerinin dışarı çıkmasına neden olur. Soğuk algınlığı, öksürük, alerji, geniz eti veya iltihaplı bademcikler sırasında normal nefes almayı zor bulurlar.

Bebekler ayrıca, dillerini dışarı çıkarmanın bir refleks olduğu bir şeyde boğulma eğiliminde olduklarında dillerini doğal olarak dışarı çıkarırlar. Aynı şey bebeklerde de olur. Bebeğinizin ağzına yutmak için yeterince büyük olmayan bir şey sıkışmışsa, dilini dışarı çıkarma eğilimindedir.

6. Gaz Problemleri

Bebekler genellikle yiyecek olarak sadece sütleri olduğu için mide problemlerinden muzdariptir. Bu, midelerinde ağrıya neden olur ve bu da onları huzursuz eder. Bu nedenle, bazı bebekler dillerini dışarı çıkarabilir.

7. Makroglosi

Bebeğin dilindeki doku sayısı arttığında buna Macroglossia denir. Bu durum, büyümüş dil ağza sığamadığı için dilin dışarı çıkmasına neden olur. Dil büyümesi doğuştan olabileceği gibi zamanla kademeli olarak da gelişebilir.

Bu anormallik akromegali (büyüme hormonu artışı), Beckwith-Wiedemann sendromu, mukopolisakkaritler ve konjenital hipotiroidizm (yetersiz tiroid hormonu) gibi birçok nedene bağlı olabilir.

Vücuttan glikojen ve amiloid gibi elementlerin dilde birikmesi glikojen ve amiloidoz depo hastalıklarında görülür. Büyük dil, tümörler veya herhangi bir yaralanma nedeniyle oluşabilir. Genetik olarak kalıtsal olabilir. Büyük dil, bebeğin ağzında tutmasını zorlaştırır ve bu nedenle ağızdan dışarı çıkar.

8. Mikrognati

Micrognathia'da bebeklerin küçük çeneleri ve çeneleri vardır, bu da dili küçük ağızlarının içinde tutmakta zorlanır. Ağız büyüklüğü arttıkça ve yüz kasları geliştikçe bu durum zamanla ortadan kalkar. Trizomi 13, trizomi 18, Pierre Robin sendromu vb. gibi yarık damak ve Down sendromu mikrognatinin nedenleridir. Alt çene etrafındaki kaslar iyi gelişmemiştir, bu da çenenin emilmesine neden olur. DiGeorge sendromu, küçük ağız durumunun gözlendiği başka bir durumdur.

9. Hipotoni

Dil de dahil olmak üzere vücuttaki her kasın gelişimini etkileyen düşük kas tonusu bozukluğudur. Dilimizi ağızda geri tutarız, bu da dilin ağızda yer kaplamasını azaltır. Ton olmadan, dil tamamen rahat bir durumda dinlenecek ve ağızdan dışarı çıkacaktır. Rett sendromu, Prader-Willi ve diğer birçok down sendromu hipotoni gösterir.

10. Kist Büyümesi

Dilin etrafındaki ekstra kitle büyümesi, dili dışarı çıkmaya zorlar. Tiroglossal kanal kistleri tükürük bezlerinin yakınında oluşur. Bu kistler herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden ortaya çıkar ve kaybolur.

11. Orofasiyal Miyofonksiyonel Bozukluk

Dilin itilmesi, orofasiyal miyofonksiyonel bozukluğun genel tiplerinden biridir. Dil, bir OMD nedeniyle dışarı çıkıyorsa, gevşeme durumundayken anormal bir dil pozisyonudur. Kalıtsal nedenler, doğuştan gelen sorunlar ve uzun süreli parmak emme alışkanlıkları bu bozukluğun gelişmesine neden olabilir.

12. Bebek Beslendikten Sonra Dilini Dışarı Çıkarma

Genellikle beslendikten sonra tok olduklarını ve artık yemek yemek istemediklerini iletmek için dilini dışarı çıkaran bir bebek bulacaksınız. Bebeğinizin tok olup olmadığını veya daha fazla beslenmek isteyip istemediğini anlamak için beden dilini gözlemlemelisiniz.

Bir Doktor Ne Zaman Görülür?

Diş çıkarma, bebeğinizin 6. ayda dilini dışarı çıkarmasına da neden olabilir. Diş çıkarma, kızarıklık ve şişmeye neden olarak bebeklerde rahatsızlığa neden olur. Diş çıkarma oldukça normal bir neden olsa da bir doktora danışmanız gereken durumlar vardır. Bu durumlardan bazıları şunlardır:

Normal zamana kadar devam edene kadar dil çıkarmak tamamen normal bir şeydir. Yeni doğan bebeğinizi bu yeni dünyada rahat ettiren doğal bir reflekstir. Ancak normalin ötesinde devam ederse veya dil ekstrüzyonu ile birlikte başka belirtiler de gözlemlemeye başlarsanız, daha fazla konsültasyon için çocuk doktoruna gitmelisiniz.

Uygun konsültasyon, sorunları bebeğiniz için akut bir yük haline getirmeden erkenden çözmenizi sağlayacaktır. Erken tedavi, bebeğinizin hayatında gelecekte sorun yaşamamanızı sağlayacaktır.

Çoğu zaman ağızdan nefes alıyorsanız bu Down sendromuna işaret edebilir. Hipotoni veya zayıf kas-iskelet sistemi kontrolü nedeniyle ortaya çıkabilir ve açık ağız ve dilin dışarı çıkmasına neden olabilir.

Çoğu zaman, bebekler dillerini dışarı çıkarma alışkanlığını sürdürürler ve normal refleks düzeldikten sonra bile durmazlar. Yukarıdaki sorunlardan muzdarip olmasalar da dillerini dışarı çıkarmak birçok çocuk için bir alışkanlık haline gelir. Bu, bir konuşma terapisti yardımıyla çözülebilir. Bebeğiniz 6 aylık olduğunda ve doktor ciddi bir sağlık durumu gözlemlemediğinde konuşma veya fizik tedavi alabilirsiniz.

6 aylıkken bebeğin dilini dışarı çıkarması, herkesin zevk alması için sevimli bir jest olabilir. Bir ebeveyn olarak, bebeğinizin davranışını anlamak her zaman zorlayıcı ve sevindiricidir. Ama bir kez anladığınızda, herkesin yaşayabileceği dünyanın en iyi deneyimi olacak.

Bebeğinizin küçük hareketlerinden, ifadelerinden ve jestlerinden fazla endişelenmeden zevk almaya çalışın. Bebekler çevrelerinde gördükleri insanların yüz ifadelerini taklit etmeye çalışırlar. Bir bebeğin dilini sürekli dışarıda görüyorsanız, bu, erken bir aşamada bir çocuk doktoruna giderek çözebileceğiniz bir stres sorununa dönüşebilir.

Sık Sorulan Sorular

1. Down Sendromlu Bebekler Dillerini Dışarı Çıkarır mı?

Evet, Down sendromlu bebeklerin ağızları küçük ve dilleri büyümüştür, bu da dillerini ağızda tutmakta güçlük çekmelerine neden olur. Ancak sadece dilin dışarı çıkması bebeklerde Down sendromunun teşhisinde bir faktör olarak görülmemelidir. Bebeklerde Down sendromunu doğrulamak için dilin dışarı çıkması da diğer semptomlara eşlik edecektir.

2. Dil Çıkarmak Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtebilir mi?

Bazen evet. 6 aylık bebeğiniz, dişlerinin kızarması ve şişmesinin neden olduğu rahatsızlıktan dolayı dilini dışarı çıkarabilir. Dillerini mikroplarına yapıştırarak diş çıkarma ağrılarını azaltmaya çalışırlar. Ayrıca bebeklerin diş çıkarma evresini yaşarken aşırı salya akıtma, ağıza bir şeyler alma, kırmızı ve şiş diş etleri ve rahatsız edici davranışlar bulacaksınız.

3. Otizmle İlişkili Dil Çıkarmak mı?

Otizm, insanlarla etkileşim ve iletişim eksikliği ile tanımlanabilecek bir tür gelişim sorunudur. Ayrıca tekrarlayan ve kısıtlayıcı davranışlar da bulacaksınız. Dil çıkıntısı, Otizmin tek belirtisi olarak kabul edilemez. Bebeğinizde Otizm oluşumunu doğrulamak için diğer belirtilere de dikkat etmelisiniz. Bozukluğu belirlemek için doktorunuzu ziyaret edin.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama