Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebekler Neden Ağızları Açık Uyur Bebekler Neden Ağızları Açık Uyur

Bebekler Neden Ağızları Açık Uyur?

Bir bebek nefes almakta güçlük çektiğinde ağzı açık uyur. Ancak yeni doğmuş bir bebek ağızdan nefes alma konusunda beceriksizdir. Bebeklerin hayatta kalma reflekslerini geliştirmeleri biraz zaman alır. Ağızdan nefes almak genellikle burun pasajlarında veya hava yollarında tıkanıklık veya tıkanıklık olduğunu gösterir. Söz konusu durum hakkında ebeveynler er ya da geç tıbbi bir görüş almalıdır.

Bebeğin Ağzı Açık Uyuması Normal mi?

Yeni doğan bebekler, burun geçişlerinde bir tıkanıklık olmadıkça çoğunlukla burunlarından nefes alırlar. Araştırmalar, çoğunlukla uyku sırasında ağızdan nefes almanın üst solunum yollarındaki tıkanıklık, burun tıkanıklığı veya şişmiş bir boğaz nedeniyle geliştiğini söylüyor. Ağızdan nefes almak zararsızken, burundan nefes almak kadar faydalı değildir. Burundan nefes alırken daha fazla oksijen emilir ve ayrıca vücuda giren bakteri ve tahrişleri filtreler.

Sağlıklı yeni doğan bebekler doğal bir refleks olarak burunlarından nefes alırlar. Ancak açık ağızla nefes almak uzun vadede sağlıklı bir nefes alma yöntemi değildir. Yeni doğmuş bir bebek ağzı açık uyuyorsa, soğuk veya burun akıntısı nedeniyle burnunun tıkanmış olma ihtimali oldukça yüksektir. Kısa bir süre için ise, endişelenmek için fazla bir neden yoktur. Ancak, araştırmalar ve uzmanlar bunun bir bozukluğa yol açabileceğini kanıtlamıştır.

Ağızları açık uyuyan bebeklerde uyku bozuklukları, davranış sorunları ve ağızlarıyla ilgili başka sorunlar gelişebilir. Bebekler yemek yemekte ve dillerini hareket ettirmekte zorlanabilirler. Sorun devam ederse, bebeğinizin neden ağzı açık uyuduğunu öğrenmek çok önemlidir.

Yenidoğan bebek neden ağzı açık uyur?

Daha önce de belirtildiği gibi, bebeklerin ağızlarıyla nefes almalarının birkaç nedeni, soğuk algınlığı veya hastalık nedeniyle burun pasajlarının ve hava yollarının tıkanmasıdır. Yenidoğanların ağızları açık uyumalarının veya ağızlarından nefes almalarının olası nedenlerini inceleyelim:

1. Mukus

Bebeğinizin burnunda biriken mukus burun deliklerini tıkayarak nefes almasını zorlaştırır. Burundan nefes almakta zorlandıklarında ağızdan nefes almaya başlarlar. Mukus, çevrede bulunan bir şeye karşı soğuk veya alerjik reaksiyon nedeniyle birikebilir. Bebekler mukustan kendi başlarına kurtulamazlar ve ağız solunumu ile telafi edemezler.

2. Uyku Apnesi

Şişmiş adenoidler, büyümüş bademciklerin enfeksiyonu gibi farklı nedenlerle hava yollarının (üst) tıkandığı bir rahatsızlıktır. Bebeklerde böyle bir durum horlama, düzensiz nefes alma, ağızdan nefes alma, uzun bir uykudan sonra bile bitkinlik ve huzursuz uyku gibi belirtiler gösterebilir .

3. Sapmış Septum

Nazal septum, burun pasajlarını ayıran ince bir doku duvarıdır. Bu septum bir tarafta deforme olduğunda veya yer değiştirdiğinde burundan nefes almayı zorlaştırır. Fetusun oluştuğu aşamada nazal septumun sapması meydana gelebilir. Bu genellikle nazal septumu oluşturan kıkırdak ve kemikte bir anormalliğe neden olur. Bu, bebeklerin burunlarından nefes almasına neden olabilir.

4. Alerjiler

Bebekler, burun pasajlarını tıkayabilecek aşırı mukus üretimi nedeniyle kolayca alerji geliştirebilir . Burun pasajları için bir aspiratör, burun tıkanıklığını gidermeye ve rahat nefes almaya yardımcı olabilir.

5. Alışkanlık

Solunum sorunları olan bebekler, ağızları açıkken otomatik olarak nefes alma eğilimi geliştirebilir.

6. Dil Bağlı

Dil hareketi kısıtlı olan yenidoğanlar, ağız çatısındaki dile dokunamazlar. Bu emmeyi zorlaştırır. Burundan nefes alırken dil ağzın çatısına yapışmış halde kalır, bu olmazsa ağız açılır. Bu anormallik uyku sırasında ağızdan nefes alınmasına neden olur ve emzirmeyi zorlaştırabilir. Bazen dil, hava yolu geçişine geri döner ve bir miktar tıkanıklığa neden olur.

Ağzı Açık Uyumanın Bebeğe Etkileri

Aşağıda, çocuğunuz ağzı açık uyuduğunda fark edeceğiniz bazı göstergeler ve belirtiler yer almaktadır:

1. Kurutulmuş Dudaklar ve Ağız

Ağızdan nefes alındığında tükürük hızla buharlaşır ve dudakların ve ağzın kurumasına neden olur.

2. Astımı Ağırlaştırır

Burun içindeki minik tüyler, nefes almaya yardımcı olmak için tozu, tahriş edici maddeleri ve kirletici maddeleri filtreler ve eler. Ağız bu eylemleri gerçekleştirecek donanıma sahip değildir. Ağızdan nefes almak, alerjenlerin akciğerlere gitmesine neden olur ve bu durumdan muzdarip bebeklerde astım krizi riskini artırır .

3. Dil Sokma

Sürekli ağızdan nefes alan bebekler dilini ön dişlerine doğru itme eğilimindedir. Buna dil itme denir. Ağızdan tekrar tekrar nefes almak dil ve ağız kaslarını zayıflatarak yiyecekleri çiğnememe, konuşma bozuklukları, düzensiz ağız duruşu ve çarpık dişler gibi sorunlara neden olabilir .

4. Yüz Özelliklerindeki Değişiklikler

Ağızdan nefes almak yüz kaslarının, çene kaslarının ve ağzın gelişimini engeller. Bu, yüzde yapısal değişikliklere yol açabilir.

5. Düzensiz Uyku Düzenleri ve Davranış Bozuklukları

Ağızlarından nefes alan bebeklerin düzensiz uyku düzenleri vardır, bu da hiperaktivite ve davranışsal ihtiyaçlara yol açan dikkat eksikliğine neden olur.

6. Vücut Duruşundaki Değişiklik

Burundan etkili bir şekilde nefes alabilmek için bebeklerin daha iyi nefes alabilmeleri için boyun, omuz, baş ve pelvise ek baskı uygulaması gerekebilir. Bu, zamanla kötü duruşa neden olabilir .

Bebeklerde Ağızdan Nefes Alma Alışkanlığından Kurtulmanın İpuçları

Bebeğinizin burundan nefes almakta zorluk çektiğini veya ağızdan nefes alma belirtileri gösterdiğini fark ederseniz, çocuk doktoruna danışın . Doktor herhangi bir tıbbi durumu veya enfeksiyonu ekarte edebilir ve daha fazla test önerebilir. Kendiniz deneyebileceğiniz birkaç şey:

1. Nemlendirici

Bir nemlendirici, havadaki nem içeriğini artırabilir ve burun geçişlerinde tıkanmayı önlemeye yardımcı olabilir. Alternatif olarak, sıcak bir banyo yardımcı olabilir. Banyoda bebeğinizle birlikte oturun. Buhar onların tıkalı burunlarını temizleyecektir.

2. Tuzlu Su

Tuzlu su burundaki kalın mukusu boşaltmaya yardımcı olabilir. Bu, onu burundan çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Musluktan alınan suyu kaynatın ve soğutun veya güvenlik için arıtılmış su kullanın.

3. Bol Sıvı İçin

Bebeğinizin sürekli anne sütü veya formül süt ile beslenmesini sağlayın. Hidratlı kalmak çok önemlidir ve burun geçişlerini temizlemeye yardımcı olur.

4. Sümük Emici

Az miktarda mukus bebeğin nefes almasını zorlaştırabilir. Bu durumda sümük emiciler yardımcı olacaktır. Burnu incitmemek için nazik olmaya çalışın. Her kullanımdan sonra şırıngayı temizleyin.

5. Temiz Çevre

Çok tozlu ve kirli bir bölgede yaşıyorsanız veya evcil hayvanınız varsa alerjiye neden olan tozdan ve görünmeyen tüylerden kurtulmak için düzenli olarak süpürmeyi unutmayın.

Doktor Ne Zaman Görülür?

Bebekler çoğu zaman burunları tıkalıysa ağızlarıyla nefes alırlar. Yukarıdaki çözümler solunum problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Nefes almakta zorlanan bir bebek veya emzirme düzeninde bir değişiklik gibi belirgin sorunlar varsa, bir çocuk doktoruna danışmak isteyebilirsiniz. 6 aylık bebeğiniz ağzı açık uyuyorsa ve bebeğinizin uyku apnesi gibi rahatsızlıklardan muzdarip olduğundan şüpheleniyorsanız, sapmış septum veya başka herhangi bir şey varsa doktor bunu değerlendirmek için daha fazla test yapacaktır.

Bebekler büyür ve bebeklik dönemindeki alışkanlıkları, yeni yürümeye başlayan çocuk olmaya doğru ilerledikçe yavaş yavaş değişir. Evde aldığınız önleyici tedbirler yardımcı olabilir. Bebeğinizi sürekli denetlediğinizden emin olun ve bebeğinizin sağlığının ilerlemesini değerlendirmek için düzenli tıbbi kontroller yardımcı olacaktır.

Ebeveynler için en sakinleştirici manzaralardan biri uyuyan bir bebektir. Minik parmaklarını ve ayak parmaklarını incelemek ve masum yüzlerine dalmak için en iyi zamandır. Kim uykusunda horlamalara, esnemelere ve homurdanmalara bayılmaz? Ağızdan nefes alma, bakmak eğlenceli görünebilir, ancak aynı zamanda altta yatan bir tıbbi durumu da işaret edebilir. Bu nedenle, herhangi bir şeyden şüpheleniyorsanız bir çocuk doktorunu ziyaret edin ve tavsiye edilen tedaviyi uygulayın.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(1 Oylayın)

Yorum yapın

Site İçi Arama