Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebeğin Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Vardır?

Uyku, özellikle ilk aylarda bebeğin yaşamının önemli bir bileşenidir. Bebekler doğumdan sonraki ilk üç ayda zamanlarının yaklaşık %70'ini uyuyarak geçirirler. Tüm bebekler gibi uyku düzenleri de farklıdır. Dolayısıyla yenidoğanların ne kadar uyuduğu sorusunun sabit bir cevabı yoktur. Çocuğunuzun uyku düzenini gözlemlemek ve anlamak ve ardından yeterli uyku alıp almadığını görmek önemlidir.

Bir Bebeğin Aslında Kaç Saat Uykuya İhtiyacı Vardır?

Bebeklerin çoğu, doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca gün boyunca uyur ve çoğunlukla aç olduklarında, yalnızca kısa sürelerle uyanırlar. Farklı bebeklerin farklı uyku ve beslenme düzenleri vardır ve gece saatlerinde bile nöbet tutmanız çok olasıdır.

Aşağıda, doğumdan sonraki ilk on iki ay boyunca yeni doğan bebeklerin ortalama uyku saatlerini gösteren bir tablo verilmiştir:

 

Bebeğin yaşı

Gün içindeki uyku

saatleri (Saat)

Gece boyunca uyku

saatleri (Saat)

Toplam uyku

saati (Saat)

Yeni doğan

8

8-9

16 ila 17

bir aylık

6 ila 7

8-9

14-16

üç aylık

4 ila 5

10-11

14-16

altı aylık

3

11

14

dokuz aylık

2 ila 3

11

13 ila 14

on iki aylık

2 ila 3

11

13 ila 14

 

İlk üç ay boyunca, bebeğin açlığı gidermek için sık sık uyanması ve üç saatten fazla uyumaması olasıdır. Bu yavaş yavaş değişecek ve büyüdükçe daha uzun uyku saatleri olacak. Bebek üç aylık olduğunda, uykularında bir düzen görebileceksiniz ve bebeğin gece erken ve daha uzun süre uyumasına yardımcı olacak bir rutin oluşturabilirsiniz.

Uyku İpuçları

İşte bebeğinizi yaş gruplarına göre kolayca uyutmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları.

0-2 Aylık Bebekler İçin Uyku

İlk aylarda bebek kollarını ve bacaklarını seğirebilir, gülümseyebilir veya kaşlarını çatabilir ve emme sesleri çıkarabilir. Bunun nedeni henüz kontrol edemedikleri reflekslerdir. Yenidoğanlar kendilerini nasıl sakinleştireceklerini bilmiyorlar ve ebeveynlerinin bunu onlar için yapmasına ihtiyaç duyacaklar. Emzik kullanmak, sallamak, sarılmak ve emzirmek bebeği uyutmanın bazı yollarıdır.

2-4 Aylık Bebekler İçin Uyku

Bu, bebeklerin şekerleme rutinine yerleşmeye başladığı dönemdir. Bebeği çok fazla sabah güneş ışığına maruz bırakın ve gündüz oynamasına izin verin. Bebeği uyutmadan önce duş almak, bir hikâye anlatmak veya beslenmek gibi yatmadan önce bir rutin başlatın. Bu, çocuk için bir kalıp oluşturacak ve onlara artık uyku zamanının geldiğini gösterecektir.

4-6 Aylık Bebekler İçin Uyku

Bu dönemde bebek gece beslenmesini bırakmaya başlayacak ve gece boyunca gergin bir şekilde uyuyacaktır. Bu aşamada çoğu bebek gece uyanmaz ve uyansalar bile kendilerini tekrar uyuyabilirler. Biraz sarılmak veya okşamak yardımcı olacaktır.

6-12 Aylık Bebekler İçin Uyuyun

Bebekler insanları tanımaya ve bir şeyleri anlamaya başladıkça ayrılık kaygısı geliştirirler. Çocuğunuz etrafta olmadığınızı bilecek ve bu gece uyanıp ağlamasına neden olabilir. Biraz sakinleştirme bebeği sakinleştirmeye yardımcı olacak ve etrafta olduğunuzu fark ettiğinde tekrar uyuyacaktır.

Tüm bebeklerin uyku düzeni farklıdır ve 'yeni doğan bebekler kaç saat uyur?' sorusunun sabit bir cevabı yoktur. Çünkü bir çocuktan diğerine farklılık gösterecektir. Ancak, bebeklerin genellikle uyudukları saat aralığını bilmek ve uyku düzenini gözlemlemek önemlidir. Bu, uyku düzenlerinde herhangi bir anormallik gözlemlerseniz düzeltici önlem almanızı sağlar.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama