Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebekler Dillerini Neden Çiğner?

Bebekler büyüdükçe, her ebeveyn, bebeklerinin dillerini çiğnemeye başladığı bir aşama görebilir. Bazı ebeveynler için endişe verici bir manzara olabilirken, diğerleri için eğlenceli veya sevimli olabilir. Çoğu zaman, dillerini çiğnemek bebekler için zararsız bir davranıştır ve altta yatan bir sorun olması muhtemel değildir.

Hala bebeğinizin dilini çiğneme davranışının tuhaf olduğunu düşünüyorsanız, bunun neden olduğunu ve bu konuda neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bebeklerin Dillerini Çiğnemeleri Normal mi?

Dil çiğneme tüm bebeklerde normal gelişimin bir işaretidir. Dillerini keşfetmekten eğlence için çiğnemeye kadar çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Çoğu bebek bu alışkanlığı birkaç hafta içinde aşar ve onlara herhangi bir acı vermez. Acıttıysa, çocuğunuz davranışta ısrar etmeyecektir. Bebeğinizin bazı günler gibi normal bir şekilde dilini sakız gibi çiğnediğini fark ederseniz, o zaman muhtemelen onunla eğlenmektedir. Yaptığı şekilde anormal bir şey fark ederseniz, ağzında küçük nesneler olup olmadığını kontrol edin.

Bebeklerin Dillerini Çiğnemelerinin Nedenleri

Dillerini Yeni Keşfettiler

Bebekler kendi bedenlerinin daha fazla farkına vardıkça keşfedici ve oyuncu olmaya eğilimlidirler ve dillerini çiğnemeleri onu keşfetmelerinden kaynaklanabilir. 4 aylık bebeğinizin dilini çiğnediğini fark ettiyseniz, bebeğiniz dilinin yeni farkına vardığı için bunu yapması normal bir davranıştır. Bebekler ağızlarındaki mekanizmayı hissederler ve bir dile sahip olmak normal gelene kadar zamanlarının büyük bir kısmını bu mekanizmayı kullanarak geçirirler. Çoğu zaman, dil çiğnemenin 4 ay civarında başladığını görürseniz, bu sadece bebeğinizin merak etmesidir.

Emme refleksi

Tüm bebekler, belirli bir ihtiyaca işaret eden bir dizi doğal refleksle doğarlar. Bebeklerin dilleri ve dudaklarıyla yaptıkları emme hareketi beslenme ihtiyacını gösterir. Bu nedenle ağızlarına dokunduğunuzda hemen emmeye başlarlar.

Emzik, emzik gibi bir cisme dokunulduğunda damaklarına (ağız çatısına) genişleyen refleksleri nedeniyle dillerini çiğnemeye devam edeceklerdir. Ekstrüzyon refleksi de onların dil-çiğneme için başka nedeni olabilir. Bu refleks, meme veya biberon üzerinde daha iyi bir kavrama elde etmek için dillerini dışarı çıkarmalarını sağlar. Onlarla oynarken bu refleksler kolayca tetiklenebilir.

Diş çıkarma

Diş çıkarma, minik süt dişlerinin diş etlerinden çıkmaya başladığı ve biraz ağrı ve rahatsızlığa neden olduğu bir aşamadır. Can sıkıcı ağrıyı hafifletmek için bebekler kendi diş etlerini veya ağzına koyduğunuz herhangi bir yumuşak nesneyi çiğnemeye çalışırlar. Tahriş edici diş etlerini rahatlatmak için parmağınızı bile çiğnediklerini fark edeceksiniz.

Bebekler, dillerinin her zaman ağızlarında olduğunu ve manipüle edilebileceğini keşfettiklerinde, rahatlık için onu çiğnemeye başlarlar. Dillerini çiğneme davranışlarının arkasındaki neden diş çıkarmaysa, aşırı salya akması, diş eti iltihabı ve ısırma dürtüsü gibi diğer gelişmeleri de fark edebilmelisiniz.

Katılar için Hazırlık

Bebekler yaklaşık altı aylıkken dillerini çiğneyerek katı gıdalara hazır olduklarını göstermeye başlarlar. Bu, dil itme refleksi adı verilen bir dönüm noktası ve koruyucu bir davranıştır. Bu refleks nedenleri bebeklerde boğulmayı önlemek için kendi dilini kullanarak ağzından katı gıdaları iterler. Gelişmeye devam ederken, katı yiyecekleri yemelerine izin vermekle birlikte refleks kaybolur. Dil aynı zamanda yiyecekleri çiğnerken ağız çevresinde hareket ettirmek ve boğulmadan boğazdan aşağı göndermek için de kullanılır. Bu sofistike hareketler, bebekler dillerini çiğneyip hareket ettirdikçe başlar.

Dil Çiğnemek Otizm Belirtir mi?

Otizmli çocuklar ve bireyler tekrarlayan dil çiğneme davranışı gösterseler de bebeklerde bunun göstergesi değildir. Otizm, pozitif bir teşhis için çocuğun hayatındaki farklı evrelerde çok fazla test gerektiren karmaşık bir durumdur.

Ebeveynler Bu Konuda Ne Yapabilir?

Dil çiğnemek sadece oynayabilirse de endişeleniyorsanız, diğer olasılıkları ekarte etmek için birkaç şey yapabilirsiniz. Bu müdahaleleri deneyin:

Açlık İşaretlerini Arayın

Açlığa bağlı dil çiğneme, bebeğinizin belirtilerini göstermeye başlar başlamaz beslemeye başladığınızda azaltılabilir. Bebeklerdeki açlık belirtileri arasında ağzın açılması, dilin dışarı çıkması ve dudakların şapırdatılması yer alır.

Katı Gıdalarla Başlayın

Altıncı aylık bebeğiniz hala dilini çiğniyorsa, katı yiyeceklere hazır olabilir ve süt veya formül tek başına açlığını gidermiyor olabilir. Çiğnenmesi ve yutulması kolay olan püreler ve yarı katı maddelerle başlayın ve katı gıda çeşitlerini yavaş yavaş artırın. Herhangi bir şüpheniz varsa çocuk doktorunuza danışın.

Diş Çıkarma Oyuncakları Verin

Dillerini çiğneme davranışlarının diş çıkarma nedeniyle diş eti tahrişi tarafından tetiklendiğinden şüpheleniyorsanız, onlara rahatlık için çiğneyebilecekleri yatıştırıcı oyuncaklar verebilirsiniz. Bir dizi diş çıkarma oyuncağı da buzdolabında soğutulma seçeneğiyle birlikte gelir ve diş etlerine ekstra yatıştırıcı etki sağlar.

Dikkatlerini Dağıtmaya Çalışın

Bebeğiniz muhtemelen eğlendiği veya yeni keşfettiği için dilini çiğniyor olabilir. Bu durumdan rahatsız oluyorsanız, alışkanlığı kırmak için çıngırak veya çiğneme oyuncağı gibi gürültülü bir oyuncakla dikkatini dağıtmaya çalışın.

Bir Besleme Programı Uygulayın

Bebeğinizin dilini çiğnemesi düzensiz açlık sancılarından kaynaklanıyorsa, onu bir programa göre besleyerek düzeltebilirsiniz. Onu zamanında beslemek için sabit bir programınız olsun, böylece yemeğinin ne zaman gelmesi gerektiğine uyum sağlar.

Bebeklere Çiğneme Oyuncakları Yerine Verilmeli mi?

Diş çıkaran bebekler, diş çıkarma oyuncaklarını çiğneyerek büyük rahatlık bulacaklardır. Diş çıkarırken aynı zamanda dillerini çiğnediklerini fark ederseniz, çiğneme oyuncakları bu davranışı durdurmaya çok yardımcı olabilir. Kaliteli çiğneme oyuncakları zorlu testlerden yapılmıştır ve bebekler için güvenlidir.

Doktor Ne Zaman Görülür?

Çoğu durumda, dil çiğneme nispeten zararsızdır ve bebekleri besleyerek veya dikkatini dağıtarak düzeltilebilir. Doktorunuza danışmanız gereken durumlar vardır, örneğin:

Solunumu Etkilerse

Bebeğinizin dilini çiğnemesinin normalin üzerinde olduğunu ve gerçek bir tehlike arz ettiğini düşünüyorsanız, bu altta yatan bir nedenin göstergesi olabilir. Büyük diller ve zayıf kas tonusu bu davranışa katkıda bulunan iki fizyolojik faktördür. Bebeğinizin dilini çiğnerken nefes almakta zorlandığını veya ağzında mavimsi bir renk olduğunu fark ederseniz, hemen hastaneye götürün. Acil bir semptom yoksa, endişeleriniz ve neler yapılabileceği hakkında doktorunuzla konuşun.

  • Ağrıya Neden Oluyorsa

Bebekler ağrıya neden olan hiçbir hareketi tekrar etmezler. Bazen yanlışlıkla dillerini daha sert ısırabilirler veya tüm çiğnemelerinden dolayı ağrılı bir ağrı yaşayabilirler. Bu gibi durumlarda ağlarlarsa, dikkatlerini dağıtmak için onlara bir çiğneme oyuncağı verin. Ağrıya rağmen çiğnemeye devam ettiklerini görürseniz hemen bir doktora görünün.

  • Alışkanlık Normalden Daha Uzun Sürerse

Bebeğinizin diliyle ilgili herhangi bir refleks hareketi zamanla kaybolacaktır. Bebeğiniz dilini ilk keşfettiğinde, çiğnemesi sadece birkaç hafta sürer. Bebekler 12 aylık olduklarında dil kontrolünü tam olarak kazanmış olmalıdırlar ve bebeğiniz 12 aylıkken hala dilini çiğniyorsa doktora başvurunuz.

  • Anomaliler veya Yanlış Ağız Gelişimi

Ağızdaki anormallikler, dilin yanlış konumlandırılmasına neden olarak bebeklerin sürekli çiğnemesine neden olabilir. Dilin çiğnemeyi engelleyebileceği için anormal derecede büyük bir dile yol açan genetik koşullar da bir faktör olabilir.

Çoğu bebekte dil çiğneme, birkaç hafta içinde kaybolacak gelişimsel bir davranıştır. Bazı durumlarda, diş çıkarma veya ağızdaki yabancı cisimler gibi diğer faktörlerden kaynaklanabilir. Nadir durumlarda, bir sorunun göstergesi olabilir. Bir doktora danıştığınızdan emin olun.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama