Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Manuel Göğüs Pompası Nedir?

Yeni bir anne olarak, göğüs pompaları dahil olmak üzere muhtemelen emzirmeye yardımcı olabilecek hemen hemen her türlü ekipmana aşinasınızdır. Eğer bir göğüs pompası kullanıyorsanız kullanım sırasında pompalama sürecine özen gösterilmelidir. Pompa kullanımı özellikle çalışan anneler olmak üzere yeni anneler için bir nimettir.

Günde bir besleme veya ara sıra bir mola için süt sağmak istiyorsanız, manuel göğüs pompası en iyi seçiminiz olacaktır. Manuel göğüs pompası çok kullanışlı ve kullanımı kolaydır.

Manuel Göğüs Pompası Nedir?

Manuel göğüs pompası, bir elle meme üzerinde yerinde tutulan ve diğer elle sütün manuel olarak pompalandığı bir göğüs pompasıdır. Manuel göğüs pompasının, anne sütünü sağmak için manuel olarak çalıştırılan bir pompası veya kolu vardır. Süt kapta toplanır.

Manuel göğüs pompasının kullanımı kolay ve basittir ve arada sırada süt sağmak isteyen anneler için uygundur. Bu pompa elektrik veya pil gerektirmez, küçük ve kullanışlıdır ve her yere taşınabilir. Ayrıca, aynı zamanda ucuzdur.

Manuel Göğüs Pompası Nelerden Yapılır?

Manuel göğüs pompası, yeni anneler için güvenli bir göğüs sağma deneyimi sağladıklarından, genellikle silikon ve toksik olmayan ve kurşunsuz malzemelerden yapılır. Esas olarak üç bölümden oluşur:

Pompa - Bir pompa, memeden sütü çıkarmak için bir vakum oluşturmaya yardımcı olur. Temel bir manuel pompada, pompayı ya doğrudan göğüs kalkanına ya da plastik bir tüp aracılığıyla bulacaksınız.

Meme Shield - Bir göğüs kalkanı meme süt çıkarmak amacıyla meme veya areolas üzerine yerleştirilen bir koni biçimli bardak.

Kap – Göğüs pompasında genellikle koni şeklindeki göğüs kalkanına bağlı bir şişe bulunur ve buna kap denir. Sağılan süt bu kapta toplanır.

Manuel Göğüs Pompası Çeşitleri

Manuel pompalar iki tipte sınıflandırılabilir: el pompaları ve emme pompaları. İkisi arasındaki farkı anlayalım.

Kollu Pompalar;

Saplı pompalar elektrikli pompalara benzer, ancak anne sütünü sağmak için elektrik veya pil gerektirmezler. Saplı pompa kullanmak için, tek elle meme ucuna veya meme areolasına bastırmanız ve sapı manuel olarak çalıştırmanız gerekir. Süt, göğüs kalkanına takılı şişeye pompalanacaktır.

Emme Pompaları;

Emme pompasının göğüs pompası olduğuna inanmakta zorlanabilirsiniz çünkü göğüs pompasına hiç benzemez. Daha çok silikondan yapılmış küçük bir vazoya benzemektedir.

Bu pompayı kullanmak için pompanın açık alanını meme ucunuza tutturun, doğru şekilde konumlandırarak emiş sağlayın. Daha sonra sütü göğsünüzden sağmak için pompanın tabanını sıkın. Bir emme pompası kullanmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekebilir!

Neden Manuel Göğüs Pompası Kullanmalısınız?

Manuel göğüs pompaları, sık pompalamayan anneler için uygundur. Manuel göğüs pompaları, sütü sağmak için elektrik veya pil gerektirmez. Ayrıca ses çıkarmazlar; onları her yerde, her zaman kullanabilirsiniz. Elektrikli göğüs pompalarından daha ucuzdurlar, bu da onları pahalı bir pompa satın almak istemeyen anneler için uygun bir seçenek haline getirir.

Manuel göğüs pompaları da hafif ve kullanışlıdır. Onları bir çantada her yere taşıyabilirsiniz. Ayrıca, kolayca temizlenebilir ve sterilize edilebilirler.

Manuel Göğüs Pompası Nasıl Seçilir?

Manuel göğüs pompası satın almadan önce aşağıdaki noktalara dikkat edin.

1. Pompanın Kullanımı

Manuel pompa satın alıp almamaya karar vermenize yardımcı olacağından, pompanın kullanımını akılda tutmak önemlidir. Manuel bir pompa mı yoksa elektrikli ve pille çalışan bir pompa mı seçmeniz gerektiğine karar vermek için kendinize aşağıdaki soruları sorun.

Süt sağmak için ne sıklıkla pompa kullanacaksınız?

Tek seansta ne kadar süt sağabilirsiniz (ve isteyebilirsiniz)?

Emzirmeye ek olarak mı yoksa özel olarak mı pompa kullanmak istiyorsunuz?

Bu soruları yanıtlayın ve bir göğüs pompasına yatırım yapmanız gerekip gerekmediğini ve evet ise hangisine yatırım yapacağınızı bileceksiniz.

2. Kullanım Yeri

İşyerinizde kullanmak istiyorsanız, daha küçük bir pompa satın almayı düşünün- küçük bir manuel göğüs pompası kullanışlı olacaktır ve her yerde kullanılabilir.

3. Pompalamaya Ayrılan Zaman Miktarı

İşyerinizde bir pompa kullanmak istiyorsanız ancak fazla zamanınız yoksa, daha verimli oldukları ve sütün daha hızlı ifade edilmesine yardımcı olabileceği için elektrikli pompalar satın almayı düşünün.

Ancak, elinizde biraz zamanınız varsa, manuel bir pompa satın alabilirsiniz. Evden çalışıyorsanız ve emziremeyeceğinizi düşündüğünüz günlerde manuel göğüs pompası işinize yarayacaktır. Anne sütünü sağabilir ve daha sonra bebeğinizi beslemek için kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

4. Taşınabilirlik

Bebeğinizle seyahat ediyorsanız ve göğüs pompası taşımak istiyorsanız, çantanıza kolayca sığabilecek küçük bir manuel göğüs pompası seçmelisiniz. Manuel bir pompanın montajı kolaydır ve çantanızda fazla yer kaplamaz.

5. Pompa Talimatları

Manuel pompayı monte etme, kullanma, temizleme ve sterilize etme talimatlarının anlaşılması kolay olmalıdır. Tasarımı için manuel bir pompa satın almadan önce, kullanım kılavuzunu dikkatlice incelediğinizden emin olun. Asla kullanmayacağınız bir şeye para harcamak istemezsiniz.

6. Pompanın Göğüs Kalkanı

Manuel pompa alırken göğüs siperi boyutunu kontrol edin. Areolalarınızın boyutuna uygun olmalıdır. Satın almayı düşündüğünüz göğüs pompası markasının web sitesini kontrol edebilir ve bedeninize uygun olanı seçebilirsiniz.

7. Pompanın Genel Görünümü

Çekici bir pompa seçmeden önce, tutmanın ve çalıştırmanın kolay olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Hacimli ve kullanımı zor bir pompa satın almaktan kaçının.

8. Pompanın Emmesi

Ağrılı veya tıkalı göğüslerle sonuçlanmak istemiyorsanız, satın almayı planladığınız pompanın emişini kontrol edin. Oluşturulan emiş, az ya da çok değil, süt tedarikiniz için doğru olmalıdır. Daha fazlaysa, pompalama seanslarından sonra ağrılı ve ağrılı göğüsleriniz olabilir ve daha azsa, göğüsleriniz tıkanmış olabilir.

Manuel Göğüs Pompası Nasıl Kullanılır?

Bir el göğüs pompasının sizin için doğru olduğuna ikna olduysanız, onu nasıl doğru şekilde kullanabileceğinizi öğrenin. Göğüs pompasını kullanmadan önce parçalarının temiz ve sterilize edilmiş olduğundan emin olun. Ardından, ellerinizi yıkayın ve rahatlayabileceğiniz ve pompalayabileceğiniz sakin bir yer bulun. Ardından manuel göğüs pompası kullanarak pompalamak için aşağıdaki yönergeleri izleyin.

 • Uyarmak için göğsünüze hafifçe masaj yapın; Hatta bunu yaparken bebeğinizi düşünebilirsiniz, çünkü bu, sütün salınmasına yardımcı olan hormonları tetikleyebilir.
 • Monte edilmiş göğüs pompasını (daha doğrusu göğüs koruyucusunu), göğüs kalkanının flanşı meme ucunuza bastıracak şekilde göğsünüze yerleştirin.
 • Kolu ritmik olarak bastırarak pompalamaya başlayın - sütün akmaya başlaması biraz zaman alabilir.
 • Süt şişeye boşaltılıp toplandıktan sonra elle sağmayı bitirin.
 • Sütü her iki memeden sağdığınızdan emin olmak için memeleri değiştirin. Bir meme diğerinden daha fazla süt üretiyorsa endişelenmeyin!
 • Pompalamayı bitirdikten sonra göğüs koruyucusunu çıkarın ve şişeyi kapağıyla kapatın. Sütü buzdolabında saklayın.
 • Pompanın parçalarını sökerek su ve sabunla yıkayın ve sterilize edin.
 • Temizledikten sonra, havada kurumaya bırakın.

Manuel Göğüs Pompası Kullanmanın Dezavantajları Var mı?

Manuel göğüs pompası şüphesiz uygun maliyetlidir ve kullanımı kolaydır, ancak bazı dezavantajları da vardır.

 • Anne sütünü manuel göğüs pompasıyla sağmak zaman alan bir süreç olabilir.
 • Manuel göğüs pompası, elektrikli veya pille çalışan göğüs pompası kadar verimli değildir.
 • Manuel göğüs pompası sınırlı emiş kapasitesine sahiptir.
 • Manuel pompa kullanırken düzenli bir pompalama ritmi oluşturmanız zorlaşabilir.

Sıkı sorulan sorular

Manuel pompa ile ne kadar süre pompalayabilirim?

Manuel pompa ile 20 -25 dakika pompalayabilirsiniz. Ancak, ilk günlerde 30 dakika veya daha fazla pompalama harcayabilirsiniz. Not: Süt tedariki yavaşlamaya başlayana ve göğüslerinizin boş olduğunu hissedene kadar pompalayın.

Her gün manuel pompa kullanabilir miyim?

Manuel pompayı günde bir kez kullanabilirsiniz, ancak yeni anneler göğüs pompası kullanmadan önce bebekleri altı haftalık olana kadar beklemelidir. Bebek emzirmeye alışınca manuel pompa kullanılabilir.

Manuel pompa elektrikli pompadan daha mı iyi?

Manuel pompa, elektrikli pompadan daha ucuzdur ve kullanımı kolaydır, ancak elektrikli pompa kadar verimli değildir. Sütü hızlı pompalamak istiyorsanız, elektrikli bir pompa almalısınız. Ancak vaktiniz varsa ve manuel çalışmaktan korkmuyorsanız ve ara sıra pompalamayı planlıyorsanız manuel pompa sizin için doğru seçim olacaktır.

Manuel bir pompayı kavramanız biraz zaman alabilir; elleriniz ağrır ve süt hemen akmazsa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ama biraz zaman ver. Manuel göğüs pompası kullanmayı planlıyorsanız, nasıl kullanılacağına ilişkin talimatları anlamak için kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyun.

 • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama