Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

İlk 1000 Günde Beslenme

Bir çocuğun mevcut ve gelecekteki sağlığı, gebeliğin 1. gününden başlayıp 2. yaş gününe kadar devam eden ilk 1000 gündeki beslenmesiyle yakından ilişkilidir. Bu süreçte yeterli ve dengeli beslenen annelerin sağlığının korunduğu, çocukların normal büyüyüp-geliştiği, bilişsel işlevlerinin, okul başarılarının yüksek olduğu, erişkin dönemde ortaya çıkan birçok hastalık riskinin de düşük olduğu bilinmektedir.

Gebelik döneminde beslenme

Canlılığın temel gereksinimlerinden biri olan beslenme, gebelik döneminde ayrı bir önem kazanır. Bu dönemdeki yeterli ve dengeli beslenme ile bir yandan anne adayının kendi sağlığı korunur, diğer yandan doğacak bebeğin normal büyüme ve gelişmesi sağlanır.

Gebelik döneminde günlük enerji (kalori), protein, vitaminler ve mineraller olmak üzere hemen tüm besin öğelerinin gereksinimi artar. Günlük enerji gereksinimi, anne adayının gebelik boyunca alacağı ağırlıkla yakından ilişkilidir.

Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın temelidir

Gebelik döneminde enerjiyle birlikte protein, demir, kalsiyum, vitamin A ve folik asit başta olmak üzere tüm vitaminler ve minerallere olan gereksinim artar. Besin öğelerinin yeterli miktarlarda alınabilmesi için beslenmede çeşitlilik yapılması gerekir. Çünkü besinler, içerdikleri besin öğeleri açısından farklılık gösterirler. Örneğin; et demir ve proteinden, sebzeler vitaminler ve liften, süt kalsiyum, fosfor, protein ve yağdan, tam tahıllar B grubu vitaminleri ve karbonhidrattan, balık omega yağ asitlerinden zengindir. O nedenle anne adayının beslenmesinde, hep aynı besinleri tüketmek yerine, çeşitlilik yapması önemlidir.

Gebelikte yeterli ve dengeli beslenebilmek için

• Kalsiyumdan zengin olan süt, yoğurt ve peynirin düzenli olarak tüketilmesi,

• Her gün 1 adet yumurta ve 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kuru baklagil yemeğe özen gösterilmesi,

• Vitaminler ve lifin zengin kaynağı olan taze meyve ve sebzelerin her öğünde düzenli olarak tüketilmesi,

• Katkı maddesi içeren besinlerden uzak durulması, ekmeğin doğal olanının tercih edilmesi,

• D vitamini besinlerde bulunmaz. Güneş ışınlarının doğrudan cilde yansıması ile sağlanır. Bu nedenle güneşlenmeye özen gösterilmesi, aksi halde D vitaminini ilaç olarak alınması,

• Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden zengindir. Beslenmede uygun şekilde, ağırlık kontrol edilerek tüketilmesi,

• Besinlerin değerlerini korumak, özellikle kansızlığı önlemek için yemeklerle birlikte çay içilmemesi, çayın ikindi ve kuşluk gibi öğün aralarında (yemek yedikten 1-2 saat sonra) açık olarak içilmesi, içecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çaylarını tercih edilmesi,

• Mevsiminde ve doğal ortamda yetişen sebze ve meyvelerin tercih edilmesi,

• Sigara ve alkolden uzak durulması,

•Doktora danışmadan ilaç kullanılmaması önemlidir.

Bebeklik (0-1yaş) döneminde beslenme

0-6 Ay döneminde beslenme;

Anne sütü ile beslenme yaşamın ilk yılı büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu önemli bir dönemdir. Bu nedenle, bebeklere ideal beslenmenin sağlanması hayati önem taşır. Bebekler için ideal beslenme, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, daha sonra 2 yaşına kadar yeterli uygun türden tamamlayıcı besinlerle birlikte anne sütüne devam edilmesiyle mümkündür.

Anne sütü bebeğin doğal fizyolojisine katkıda bulunan canlı bir dokudur. Mevcut besinler arasında en doğal olanıdır, özgündür.

Anne sütü ilk 2 yıl bebeğin sağ kalmasının güvencesidir.

Çünkü anne sütü bebeğin ishal, solunum yolu, idrar yolu ve kulak enfeksiyonları ile alerjik hastalıklardan korur. Anne sütünün verimliliği ya da yapımı, annenin beslenmesiyle doğrudan ilişkilidir. Yetersiz beslenen annelerin sütlerinde bazı vitaminlerin, örneğin A vitaminin yetersiz olduğu bilinmektedir.

Emzirmenin sıklığı ve tekniği süt yapımında önemlidir. Süt yapımını etkileyen en önemli 2 faktör, bebeğin sık emmemesi ve kuvvetli emerek memeleri boşaltmasıdır. Boşaltılamayan memelerde süt yapımı azalır. Bu nedenle bebeğin emmediği durumlarda, süt sağılarak memenin boşaltılması gerekir.

Sağlımmış anne sütü, oda ısısında 6 saat, buzdolabı rafında 24 saat, dondurucuda ise 6 ay değerini kaybetmeden bekletilebilir. Saklanan sütler bebeğe verilmeden önce cam kavanoz içinde sıcak su banyosunda (benmari usulü) bekletilerek ısıtılmalıdır.

Yorgunluk, uykusuzluk, stres, süt yapımını olumsuz etkileyen faktörlerdir. Anne sütü bebeğe özellikle ilk aylarda ağladıkça ve istedikçe verilir. Anne sütünün yeterliliği, esas olarak bebeğin büyümesi – gelişmesi ile değerlendirilir. İlk aylarda, özellikle ilk 3 ayda bebeğin 800-1000 gram alması beklenir. Ancak, tek başına anne sütü ile beslenen bebeklerde ayda 500-600 gramlık ağırlık artışı da yeterli kabul edilir. Anne sütü ile beslenmenin sağlanmadığı koşullarda ya da anne sütünün yetersizliğinde bebek beslenmesinde ilk seçenek olarak, formül sütler ya da hazır mamalar kullanılmaktadır. Formül sütlerin üretiminde, anne sütünün içeriği esas alınmaktadır.

6-12 ay döneminde beslenme:

Tamamlayıcı besinler, yaşamın ikinci 6 ayında, anne sütü ile birlikte bebeğe verilen besinlerdir. Tamamlayıcı besinler, bebeğin artan enerji ve besin öğeleri (demir başta olmak üzere) gereksinimlerini karşılamak, çiğneme ve konuşma kaslarının gelişimine katkıda bulunmak, bebeği farklı tat kıvamda besinlere alıştırmak ve böylece ileri dönemde iyi bir beslenme alışkanlığı kazandırmak amacıyla başlanır.

Altıncı aydan önce başlanan tamamlayıcı besinlerin anne sütü alımını azalttığı, alerji, şişmanlık, kabızlık, ishal ve zatürre gibi istenmeyen sorunlara neden olduğu, büyüme açısından da üstünlüğünün olmadığı bildirilmektedir.

Tamamlayıcı besinler genel olarak meyve püresi, sebze püresi, yoğurt, muhallebi ve yumurtanın esas alındığı kahvaltıdır. Prensip olarak ilk tamamlayıcı besinin, alerjenitesi düşük, gaz yapmayan, glüten içermeyen besinler arasından seçilmesi gerekir. Buna göre elma ya da şeftali püresi, pirinç unu ile hazırlanmış muhallebi, yoğurt ve sebze püresi ilk başlanacak güvenli tamamlayıcı besinlerdir.

Tamamlayıcı besinler birer birer, az miktarlarda (5-6 silme tatlı kaşığı), 5-7 günlük aralıklarla ve tercihen öğlen öğününde başlanır. Besinler başlangıçta kaşıkla verilir. Miktar günden güne artırılır. Besinler, başlangıçta püre kıvamında daha sonra ezilmiş, ardından ufak parçalara ölünmüş biçimde verilerek bebeğin farklı yapıdaki besinleri alması sağlanır. 0-1 yaş dönemindeki bebeklerde çeşitli sağlık riskleri nedeniyle az pişmiş yumurta, pastörize edilmeyen sütten yapılmış peynir, hazır çorbalar, hazır meyve suları, çay, kahve, kola, gazoz türü içecekler, fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler, kızarmış patates, cips ve bal verilmez. Anne sütü ilk 6 ayda olduğu gibi ikinci 6 ayda da bebeğin temel besin kaynağıdır. Anne sütü ile beslenmenin sağlanamadığı koşullarda, 6-12. aylar arasındaki bebeklerin beslenmesinde ilk seçenek olarak, formül sütler kullanılmaktadır. Bu dönemde kullanılan formül sütler “devam formülaları” olarak adlandırılmaktadır.

1-2 yaş döneminde beslenme;

1-2 yaş dönemi, bebeklikten sonraki küçük çocukluk dönemi olarak bilinir. Fiziksel gelişim biraz yavaşlamakla birlikte, beyin ve merkezi sinir sisteminin gelişimi bu dönemde de hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu nedenle doğru ve yaşa uygun beslenme bu dönemde çok önemlidir. Günlük seçilen besinler yeterli enerjiyi karşılamanın yanında protein, kalsiyum, demir, vitamin A gibi esansiyel besin öğelerini de sağlamalıdır.

1-2 yaş arası çocukların çoğu beklendiği şekilde, anne sütü ile beslenmeye devam eden çocuklardır. Tamamlayıcı besinlere altıncı ayda başlayan, 1 yaşına doğru yavaş yavaş aile yemekleri ile tanışan bu çocuklar, anne ve babalarının öncülüğünde yeni besinler, lezzetler, dokular keşfederler. Ancak bu keşiflerinde oldukça tedbirli davranırlar, hatta önce reddederler. Yeni besin yemeden önce besine bakar, dokunur, koklar, hisseder ve ondan sonra tadarlar. Hatta bunu birkaç kez yaptıktan sonra o besini kabul ederler.

Bu dönemdeki çocuklar karasız davranışlar sergilerler. Örneğin, bir gün kabul ettikleri, severek tükettikleri bir besini, ertesi gün reddedebilirler. Benzer şekilde, bir gün yeterli hatta fazla miktarda besin tüketirken, ertesi günü çok az miktarda tüketirler. Mide kapasiteleri sınırlıdır. Öğünlerde küçük miktarlarda ve 1-2 çeşit besin yiyebilirler. Bu nedenle günlük enerji ve besin öğelerini karşılayabilmek için beslenmenin, ara öğünlerle desteklenmesi gerekir.

1-2 yaş dönemindeki küçük çocuklar, bir kaşığı tutmak için gerekli olan kaba motor becerilerden, derin bir kaptaki sulu yemeği kendi başına almak, ağzına götürmek, yemek yerken etrafı daha uzun dağıtmak, kirletmek gibi ince motor becerilere geçiş yaparlar. Bu süreçte, çocukta sağlıklı bir yeme davranışının gelişebilmesi için anne-babaların kararlı, disiplinli, aynı zamanda mutlu, hoş bir yemek ortamı sağlamaları, farklı türden besinler yiyerek rol model olmaları, yemek için yeterli zaman ayırmaları önemlidir.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama