Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

6 Aylık Bebeklerin Doktor Kontrolü Neleri İçerir?

Bebeğinizle altı ayın göz açıp kapayıncaya kadar geçtiğini hissediyor olabilirsiniz ve şimdi bebeğiniz yarım yaşında. Altı aylık ebeveynliği tamamladığınız için sizi tebrik ederiz! Şimdi, oturma veya emekleme gibi daha fazla gelişme kilometre taşına hazırlıklı olun.

Bebeğiniz artık hareket etmeye başlayacağı için daha fazla bakıma ihtiyaç duyabilir.

Doktorunuz hangi soruları sorabilir?

Doktor, bebeğinizin genel sağlığı ile ilgili aşağıdaki gibi çeşitli sorular sorabilir:

1. Bebeğiniz dönmeye mi başladı mı veya tek başına oturmaya mı çalıştı mı?

Bu gelişim döneminde bebeğiniz her iki yönde yuvarlanmaya başlar ve kendi başına oturmaya çalışır. Hatta bir şeyi tutarken ayağa kalkmaya çalışabilir.

2. Bebeğiniz ona seslendiğinizde tepki veriyor mu?

Bebeğiniz bu zamanlarda dikkatlice dinlemeye başlayacaktır. Böylece etrafındaki seslere tepki vermeye başlar ve hatta biraz müzik veya bir kişinin sesini bile beğenebilir.

3. Bebeğiniz aktif mi ve bir şeyler kapmak için uzanıyor mu?

Bebeğiniz gördüğü ve dokunduğu her şeyi veya bir kısmını tutmaya başlayabilir.

4. Şimdiye kadar kaç dişi ortaya çıktı?

Bu dönemde normalde bir veya iki diş çıkmaya başlar. Doktor, henüz ortaya çıkıp çıkmadıklarını sorabilir mi?

5. Bebeğiniz ses nasıl tepki veriyor?

Bebeğiniz seslere tepki vermeye başlayacağından, doktor heyecanla çağrıldığında bebeğin aktif tepki verip vermediğini veya herhangi bir şey görerek veya algılayarak gülüp gülmediğini sorabilir.

6. Bebek son zamanlarda herhangi bir rahatsızlık veya hastalık geçirdi mi?

Doktor, pozisyonunu daha iyi bilmek için bebeğin son zamanlarda karşılaşmış olabileceği öksürük veya soğuk algınlığı gibi hastalıkları sorabilir .

7. Bebek siz onu tuttuğunuzda ağırlığını bacaklarının üzerinde tutabilir mi?

Bebek büyük olasılıkla bir şeyi tutarak kendi başına ayakta durmaya başlayacağından, bacaklarının ağırlığı tutabilmesi gerekir. Doktor, bebeğin bacaklarının güçlü olup olmadığını veya tedaviye ihtiyaç duyup duymadığını kontrol etmesini isteyebilir.

Kontrol Neleri İçerir?

Doktor bebek üzerindeki tüm rutin ve gelişimsel testleri uygulayacaktır.

1. Boy ve Kilo Ölçümü

Bebekler, gelişim dönemleri boyunca büyümeleri standartlaştırmıştır. Doktor bebeğin boyunu ve kilosunu kontrol eder ve bunu büyüme çizelgesine kaydeder. Büyüme tablosu, bebeğinizin büyümesini diğer çocuklarla karşılaştırmanıza olanak tanır. Bununla birlikte, farklı bebekler için biraz değişebilir ve herhangi bir endişe veya endişe yoktur.

2. Kalp ve Akciğerlerin Kontrolü

Bebeklerin kalpleri, daha fazla enerjiye ihtiyaç duydukları için normal yetişkin vücudundan daha hızlı atar ve daha kısa ve daha hızlı nefes alma eğilimindedirler. Doktor, herhangi bir anormal solunum belirtisi olup olmadığını görmek için çocuğun kalp atış hızını ve nefes alışını kontrol eder.

3. Gözleri ve Kulakları Gözlemlemek

Gözler ve kulaklar hassas ve hassas parçalardır ve enfeksiyonlara daha yatkındır. Doktor, tıkalı gözyaşı kanallarını veya akıntıları ve enfeksiyonları kontrol etmek için gözü kontrol eder, kulağı kontrol eder ve bebeğin sese verdiği tepkiyi gözlemler.

4. Kafası Kontrolü

Bebeklerin kafasında bebeğin susuz kalmasını veya başka şekilde olmasını etkileyebilecek bazı yumuşak noktalar vardır . Doktor, bebeğin herhangi bir düz nokta geliştirip geliştirmediğini görmek için bebeğin başındaki fontanelleri (yumuşak noktalar) kontrol eder.

5. Tüm Vücudun Kontrol Edilmesi

Vücudun genel gelişimi çok önemlidir. Doktor, çocuğun gelişimini kontrol etmek için dik oturmak için yapıldığında motor becerileri ve kas kasılmalarını kontrol eder.

6. Mideye Basmak

Doktor çocuğun karın bölgesine bastırarak bebeğin karşılaşabileceği herhangi bir fıtık belirtisi veya mide ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol eder.

7. Cinsel Organların İncelenmesi

Bebeğin cinsel organları bez nedeniyle enfeksiyon kapabilir. Doktor, çocuk bezi veya başka nedenlerden kaynaklanan herhangi bir enfeksiyon belirtisini kontrol eder.

Doktorunuz ayrıca çocuğun fiziksel büyümesiyle ilgili başka şeyleri de kontrol edebilir.

Doktorun size verebileceği tavsiyeler;

Doktor, bebeğin 6 aylık muayenesinde size bazı tavsiyelerde bulunabilir. Bu şunları içerebilir:

Bebeğe katı yiyecekler vermeye başlayın: Püre haline getirilmiş meyveler, sebzeler veya bebek gevrekleri ile başlayabilirsiniz. Bebek katı yiyeceklerle başlayacağı için çocuğa verdiğiniz yiyecekleri ezmenizi ve harmanlamanızı tavsiye edebilir. Bebeğin yiyeceklere tepkisini gözlemleyin ve bebek bir tür hastalık gösterirse doktoru arayın.

Daha fazla süt ve daha az katı: Katılardan daha fazla sıvı ve anne sütünü verin. Bazı çocukların aşı olduktan sonraki 24 saat içinde daha az yemek yemesi çok normaldir. Daha besleyici yiyecekler sağlamaya daha çok dikkat edin.

Bebekle daha fazla kendinizi şımartın: Bu, bebeğe en üst düzeyde bakmanız gereken zamandır. Doktor bebeğinizin etrafında daha rahat bir bölge oluşturmanızı, daha çok gülmenizi ve onunla oynamanızı önerebilir. Cevap verdiğinde onunla konuşun. Bu, bebek için daha fazla stimülasyon gücü oluşturmaya yardımcı olur.

Dişlerin çıkması: Bu, bebeğin dişlerinin yavaşça çıkmaya başladığı dönemdir. Çok çiğneme eğiliminde olabilir veya salya akabilir. Bu ilk zamanlarda sıvı kakası olabileceği olabilir.

Kendi kendine beslenme: Bebek kendi kendine yemek yemeye ve yemeye çalışıyorsa onu durdurmayın. Bu onun geliştiği zamandır ve şimdi öğrenmeye başlayacaktır. Onu biberondan veya besleyiciden değil, bir kase ve kaşıkla beslemeyi deneyin.

İyi hijyen: Doktor çocuğunuzun dişlerini ve diş etlerini düzenli olarak küçük pamuklu bir bezle nazikçe temizlemenizi önerebilir. Bu, bakterilerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Bunlar, bir çocuğun 6 aylık rutin kontrolünde alabileceği genel konsültasyonlar olabilir. Her çocuk benzersiz olduğu için, bazılarının gelişim ve büyüme için kendi zaman çizelgeleri vardır. Erken büyüyebilirler veya bazıları biraz geç büyüyebilir. Bu büyük bir endişe konusu değil. Bununla birlikte, doktora sormanız veya tavsiye almanız gereken bir şey varsa, kendinizi geride tutmayın ve tüm şüphelerinizi giderin. Bu süre zarfında bebeğinizin davranışına ve ihtiyaçlarına uygun şekilde dikkat etmeniz çok önemlidir. Bebeğin sağlığı ve büyümesi hakkında tuhaf bir şeyler hissettiğinizde tıbbi yardım alın.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama