Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebeklerin Alt Değiştirme İşleminde Dikkat Hususlar

Tek kullanımlık bezler ile pamuk bezler arasında yapılan karşılaştırmalar sonucu ekonomik anlamda bir fark olmadığı görülmektedir. Fakat tek kullanımlık bezlerin emicilik oranları daha iyi olduğu ve ıslaklığı bebeğe hissettirmedikleri için daha konforlu olduğu söylenebilir.

Diğer yönden tek kullanımlık bezler bebekleri daha iyi sarmakta ve istenmeyen kaçaklar daha az oranda görülmektedir. Pişik gelişimi açısından da tek kullanımlık bezler tercih sebebidir.

Alt Değiştirme

Uzunca bir süre alt değiştirme ve temizliği açısından size muhtaç olacak bebeğinizin sağlıklı olması için altının temiz ve kuru olması çok önemlidir. Besleneme ve uyku düzenine de etki edebilecek bu konudaki olumsuz durumlar tüm ev halkının huzurunu kaçırabilecek düzeye gelebilir.

Bu broşürde bebeğinizin altını değiştirmek için dikkat etmeniz gereken noktalar ve pişik sorununun oluşmaması veya oluştuğunda yapılması gereken uygulamalar konusunda sizin için hazırladığımız bilgilendirmeler bulacaksınız.

Değiştirme Zamanı

Bebeğiniz kaka yaptıysa, "aman gecikmeyin" size söylenecek ilk sözümüz olacaktır.

  • Bebeğinizin günlük bakımının en önemli bölümlerinden biri olan alt bakımının, ilk aylarda ortalama günde 7-12 civarında olması beklenebilir. Büyüdükçe bu miktarlarda azalma olacaktır. Bu konuda size ters gelen bir şey varsa en kısa sürede çocuk doktorunuza danışmanız gerekir.
  • Beslenme öncesi altı kirli veya bebek huzursuz ise altının değiştirilmesi gerekir, çünkü altı kirli bebek gerektiği kadar emmeyebilir. Diğer yönden beslenme ile bağırsak hareketleri arttığından dolayı beslenme sonrası dışkılama olabileceği için, bebeğinizin altını değiştirmeniz gerekebilir.

Silme malzemesi: Kullanım rahatlığı sağlasalar da ıslak mendil ve havluların özellikle ilk aylarda kullanımından kaçınmakta yarar vardır. Ev dışında olunduğu zaman pratik yarar sağlayan bu ürünler kullanılabilirken, cildin koruyucu tabakasını bozduğu için alkol içerenleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun yanında bazı markaların herhangi bir kimyasal madde içermeyen yalnızca suyla ıslatılmış ıslak mendilleri de kullanılabilir.

İlk iki ay için bebeklerde yalnızca önceden kaynatılmış ve kullanım sırasında ılıtılmış su ve pamuk kullanılmalıdır (yeni doğan bebekler için hazır satılan dikdörtgen şeklinde bebek pamukları veya makyaj temizlemek için kullanılan disk pamuklar bu açıdan kullanım kolaylığı sağlamaktadırlar).

iki ay sonrasında ise yine mümkün olduğunca hazır ıslak mendil veya havlu kullanmak yerine yine su ile devam edilmesi iyi olacaktır. Bu dönemde artık pamuk yerine önceden katlanmış hazırlanmış tuvalet kağıdı kullanılabilir (tercihen kalitesine ve yumuşaklığına güvenilen 3 katlı tuvalet kağıtları].

Alt değiştirme minderi ve koruyucu örtü: Bebeğinizin rahatı için alt değiştirme işlemine uygun yapılmış bir minder veya mat faydalı olacaktır. Altı açıldığında rahatlama yaşayan bebekler yine idrar veya kaka yapmak isteyebilirler. Bu gibi istenmeyen bulaşma durumlarını kontrol altına almak için, alt değiştirme minderi ölçülerine göre tasarlanmış "yatak koruyucu örtü" kullanmanızı tavsiye ederiz.

Atık poşeti veya kovası: Alt değiştirme sırasında çıkan atık ürünlerin etrafa yayılmaması için elinizin altında bulunması iyi olacaktır.

Eğer bebeğinizin cilt bariyerinde bozulma, pişik veya pişiğe gidiş gibi bir sorun yoksa kaka yapmadığı sürece bez daha uzun süre kalabilir. Fakat kaka varsa en kısa sürede temizlenmedir.

Pişik önleyici veya koruyucu kremler: Pişik başlıklı bilgilendirme kısmında bu konu ile ilgili açıklamalara bakınız.

Ön Hazırlık

Bütün malzemeler önceden hazırlanmış ve hemen elinizin altında kolayca ulaşabileceğiniz mesafede olmalıdır.

Alt değiştirme işlemi öncesi eller yıkanmış olmalıdır.

Değiştirme işlemi yaptığınız yerin bebek açısından güvenli olması çok önemlidir. Bir süre sonra kendi kendine dönmeyi başaran bebekler, gözünüzü biran için ayırdığınızda düşebilmektedirler. Ev kazalarının önemli bir kısmı alt değiştirme sırasında malzeme temini veya atıkların uzaklaştırılması için yalnız bırakılan bebeklerin düşmesi sonucu oluşmaktadır.

Bebeğinizin en azından vücudunun yarısı çıplak kalacağı için çok sıcak veya soğuk olmayan, hava akımı almayan bir yerde altının temizlenmesine dikkat edilmelidir.

Kirlenmiş bezin değiştirme işlemi 4 basamakta gerçekleştirilir.

Açma; Kirli bez söküldükten sonra, bebeğin iki ayağını da acıtacak kadar sıkmadan bir elinizle kavrayıp ayaklarını yukarı kaldırın. Diğer elinizle bebeğin alt bezini, yukardan aşağı doğru kaydırarak alın, ve bebeğin poposunun altına doğru katlayın. Böylece poposuna bulaşmış olan katı dışkıların çoğu beze gelecektir ve siz popoyu temizlerken eski bez örtünün kirlenmesine biraz engel olabilecektir.

Temizleme; Temizliği her zaman önden arkaya, yani bebek yatarken yukardan aşağıya doğru yapın, karın hizasından popoya doğru yapılan temizlik özellikle kız bebeklerin idrar yolları sağlığı için (dışkının idraryotlarına bulaşmaması amacıyla) önerilmektedir. Erkek bebekler içinse önce anüs çevresini, sonra pipisini çekmeden yavaşça kaldırarak pipisinin altını ve testislerinin etrafını en son da pipisini yukardan aşağı doğru temizleyebilirsiniz, idrar temizliğinde olduğu gibi, kaka temizliğinde de ılık su ile ve uygun bir silme malzemesi yeterli olacaktır. Silinen alan değiştirilirken, silme işlemini yaptığınız pamuk veya kağıt ürün mümkün olduğunca az kullanılmalı [yani aynı mendil, kağıt veya pamukla tekrar tekrar silinmemeli), sık sık değiştirilmelidir.

Kurulama; Ayrıca iyi kurulamak ve havalandırmak gerektiğini aklımızda tutmalıyız. Yumuşak havluyla, tuvalet kağıdı veya pamuk ile hafif dokunuşlarla-sürtmeden- bebeğin silinen bölgelerini özellikle kıvrımları kurulamak çok önemlidir. Ortam sıcaklığı ve vaktiniz müsaitse bebeğin altını temizledikten sonra bezi kapamadan evvel bir dakika kadar açık tutmanız hem bebeğinizin hoşuna gidecektir hem de altının tam kuruduğundan emin olabilirsiniz.

Kapama; Yeni temiz bezi bağlarken bel kısmını çok sıkmayınız, çok gevşek de olmamalıdır, iki parmağınız bebeğin bezi ile göbeği arasına rahatça girebiliyorsa bu sıkılık yeterlidir. Yeni doğan bebeklerde bez değişimi sonrası, bezin ön tarafının katlanması, henüz düşmemiş veya yeni düşmüş olan göbeğe baskı yapmayı engelleyecektir. Bez bağlandıktan sonra parmağınızı bacak çevresinde dolaştırarak, katlamış kenarlar dışa doğru düzeltirseniz sızıntı olması engellenebilir.

Alt değiştirme işlemi sonrası ellerin tekrar yıkanması gerektiği unutulmamalıdır.

Erkek Bebeklerde Dikkat Edilecekler

Bebeklerin çoğu, özellikle erkek bebekler bez açıldığında hissettikleri serinlikle çiş yapmaya meyillidirler, bunun için ya bezi gevşetip biraz bekleyin çişi gelmişse eski beze yapsın ya da yakınınızda bulunduracağınız bir peçeteyi, siz altını temizleyene kadar olası etrafı ıslatmalara karşı pipisinin üstüne koyabilirsiniz. Erkek bebeklerde temizlik sırasında sünnet derisi asla geriye çekilmemelidir.

Bezi kapatırken erkek bebeklerin pipisini aşağı doğru yönlendirmek göbek hizasına kadar ulaşabilecek ıslaklıkları engelleyebilir.

Kız Bebeklerde Dikkat Edilecekler

Kız bebeklerde idrarın çıktığı üretra ile dışkının çıktığı anüs birbirine çok yakın olduğu için idrar yolu enfeksiyonlarının görülmesi erkeklere göre oldukça fazladır. Dışkının idrar yoluna bulaşmasını önlemek için kızlarda silme işleminin idrar yolundan anüse doğru, yani ön taraftan arkaya doğru yapılması çok önemlidir. Bunun yanında silme işlemi tek bir hareket ile yapılmalı, kirli pamuk/mendil özellikle bu bölgede bir daha silme işlemi için kullanılmamalı ve atılmalıdır. Vajina girişi ve küçük dudaklar arasında kalan dışkı artıkları unutulmamalı, bu bölge nazikçe ama mutlaka temizlenmelidir.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama