Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebeklerde Su Zehirlenmesi Neden Olur?

Su, insan vücudunun temel ihtiyaçlarından biridir ve bu nedenle hepimiz gün boyunca bol miktarda su içmeye büyük önem veriyoruz. Aynısı bebekler için de geçerlidir, ancak altı aylıktan önce veya doktorunuz tavsiye etmedikçe su içilmemelidir.

Bunun nedeni, bebeğinize bazen çok erken su vermeniz veya fazla suyla beslemeniz (formüle daha fazla su ekleyerek, anne sütüne su karıştırarak veya sadece su vererek) su zehirlenmesine yol açabilmesidir.

Su zehirlenmesi nedir?

Basit bir deyişle, bebeklerde su zehirlenmesi veya su toksemisi, vücudun çok fazla su veya başka sıvılar içerek aşırı hidratlanması durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Fazla miktarda su, bebeğin sodyum ve elektrolit seviyelerini bozabilir ve bebeğin sağlığı için ölümcül olabilir. Anne sütü veya formül sütü bebeğin su ihtiyacını karşıladığından bebeklere fazladan su vermekten mümkün olduğunca kaçının.

Su zehirlenmesinin sebepleri nelerdir?

Kulağa tuhaf gelse de bazen çok fazla su, su sarhoşluğuna yol açarak bebeğinizin sağlığına zararlı olabilir. Bunun nasıl olabileceği konusunda ürküyorsanız, işte su zeirlenmesinin bazı nedenleri;

1. Bebekleri meyve suyu beslemek

Altı aya kadar bebeğiniz tüm su ihtiyacını anne sütünden veya mamadan karşılayabilir ve bu nedenle fazladan suya ihtiyaç duymayabilir. Bununla birlikte, ebeveynler bazen bebeklerine meyve suyu veya su vermeye başlayabilir, bu da bebek te istenmeyen durumlara neden olabilir. Doktorunuz önermediği sürece anne sütü veya mama dışında herhangi bir sıvı ile beslemeyin.

2. Formüle fazla su eklenmesi

Bebeğinize mama sütü verirken, etikette belirtilen tüm talimatlara dikkatle uymanız çok önemlidir. Bazen anne babalar bilmeden veya bilerek mama sütü hazırlarken daha fazla su eklemeleri bebeklerde su zehirlenmesine yol açabilir.

3. Bardağınızdan su vermek

Bazı ebeveynler fincandaki suyu, meyve sularını veya diğer sıvıları bebekleriyle paylaşmayı sever. Bir iki yudum sorun olmayabilir, ancak bazen bebekler fincandan büyük miktarlarda yutarak fazla sıvı tüketimine neden olabilir. Bardağınızdaki sıvıları her aldığınızda paylaşma pratiği yapıyorsanız, yeni doğanlarda ve bebeklerde su zehirlenmesine de neden olabilir.

Su zehirlenmesinin belirtileri

İşte bebeklerde su zehirlenmesinin bazı belirtileri veya belirtileri:

1. Sinirlilik

Bebeğinizin vücudundaki aşırı miktarda su elektrolit dengesini bozar ve bu da beyin aktivitesinde değişikliğe neden olabilir. Bu bebeklerde sinirlilik veya huysuzluğa neden olabilir.

2. Düşük vücut sıcaklığı

Vücutta daha fazla su olması bebeğinizin normal vücut ısısını düşürebilir. Bu nedenle, bebeğinizin vücut ısısı 36,1 derecenin altındaysa, bunun nedeni su zehirlenmesi olabilir.

3. Şişmiş Yüz

Su zehirlenmesi, vücut vücuttan daha fazla miktarda sodyum attığından bebeğinizin yüzünün şişmesine neden olabilir ve bu da şişmeye neden olabilir.

4. Diğer Belirtiler

Diğer bazı semptomlar arasında kusma , uyuşukluk, seğirme, uyuşukluk, zayıf koordinasyon, kas krampları, soluk veya alışılmadık derecede berrak idrar vb. yer alabilir. Bazı ciddi vakalarda, nöbetlere veya komaya da yol açabilir.

Bebeğinizde yukarıda belirtilen su zehirlenmesi belirtilerinden herhangi birini kaydederseniz, ciddi sağlık komplikasyonlarından kaçınmak için acil tıbbi yardım almalısınız.

Bebeklerde su zehirlenmesi riskleri

Bazen su gibi bir yaşam gücü de bebeğiniz için tehlikeli olabilir ve bebeğinizin vücudunda çok fazla su olduğunda gerçekleşebilir. Bebeğinizin mamasını hazırlarken veya ilave sıvılar beslerken daha fazla su ekleyerek yudumlamasını sağlarsanız neyin yanlış gidebileceğini merak ediyorsanız, işte bebeğinizi maruz bırakacağınız bazı riskler:

• Vücuttaki azalan sodyum seviyeleri nöbetlere ve beyin şişmesine neden olabilir.

• Bebeğinizin sistemindeki fazla su, etkili beyin işlevini engelleyebilir.

• Su zehirlenmesi bebeğin komaya girmesine neden olabilir ve çok karmaşık vakalarda ölüme neden olabilir.

Bebeklerde su zehirlenmesini önlemek için ipuçları

Bebeklerde aşırı hidrasyondan kaçınmak için alabileceğiniz bazı önlemler şunlardır:

1. Mamayı veya anne sütünü asla seyreltmeyin

Mama yaparken gereğinden fazla su koymayınız ve asla anne sütünü su ilave ederek sulandırmayınız.

2. Bebeğinizin gereksinimlerini kontrol edin

Bebeğinizin yaşına göre su ihtiyacını kontrol etmek için bir çocuk doktoru ile iletişime geçin. Doktorunuz bebeğinizin diyetine daha fazla su ekleme ihtiyacı hissederse bunu size söyleyecektir. Asla altı aylıktan önce su vermeyin veya bebeğinize tavsiye edilenden fazla beslemeyin.

3. Banyo yaparken bebeği gözetimsiz bırakmayın

Bebekler bilmeden banyo suyu içebilirler ve bu su sarhoşluğuna yol açabileceğinden sağlığı için çok zararlı olabilir. Banyo yaparken bebeğinizi gözetimsiz bırakmadığınızdan emin olun.

Bebeklerde Su Zehirlenmesinin Tedavisi

Bebeğinizin aşırı su alımı belirtileri gösterdiğinden şüpheleniyor veya düşünüyorsanız, derhal harekete geçmeli ve bebeğinizi acil servise götürmelisiniz. Doktor, bebeğinizin sodyum seviyelerinin ne kadar düştüğüne bağlı olarak bir tedavi seçeneği sunacaktır. Çoğu durumda, bebeğin su alımını basitçe kısıtlamak veya sınırlamak vücuttaki fazla sudan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, şiddetli su zehirlenmesi vakalarında, doktor idrara çıkmayı artırarak vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olan diüretikleri önerebilir. Sodyum seviyeleri bebeğe salin verilerek eski haline getirilebilir.

Ebeveynler, biraz fazla su eklemenin bebekleri için zararsız olabileceğini düşünseler de, söz konusu eylem su zehirlenmesi nedeniyle ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunun nedeni, bebeklerin böbreklerinin yeterince olgun olmaması ve hiponatremi, engelli beyin işlevi ve diğer sağlık koşulları gibi durumlara yol açabilmesidir.

Çocuğunuzun altı ayından önce su verme konusunda endişeleriniz varsa, bebeğinizin su gereksinimini öğrenmek için çocuk doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama