Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Diş Çıkaran Bebeği Nasıl Uyutulur?

Bebekler doğumlarından dört ila yedi ay sonra diş çıkarmaya başlarlar. Bir anne olarak bebeğinizin diş çıkardığını gördüğünüzde heyecanlanırsınız. Bununla birlikte, diş çıkarma bir bebek için son derece acı vericidir ve uyumakta zorluk da dahil olmak üzere birçok soruna neden olur.

İşte ağrıyı hafifletip bebeğinizi uyutmanın bazı yolları.

Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdr?

1. Isırmak

Diş etlerinin içinden geçen dişler ağrılıdır ve bölgeye baskı uygulanarak hafifletilir. Bu nedenle, diş çıkaran bebekler acıyı bastırmak için bulabildikleri her şeyi ısırır ve çiğnerler ki bu doğal bir içgüdüdür.

2. Salya akması

Diş çıkarma, bebeklerin normalden daha fazla salya akmasına neden olur, bu nedenle aşırı salya akıntısını fark ederseniz, bebeğiniz diş çıkarıyor olabilir. Ara sıra çocuğunuzun çenesini silmek için elinizin altında bir havlu veya peçete bulundurun.

3. Huysuzluk

Diş çıkarmadan kaynaklanan ağrı, bebekleri ekşi bir ruh haline sokar. Çocuğunuzun diş çıkarma aşamasında telaşlı ve rahatsız olmasını bekleyin.

4. Bozulmuş Uyku

Bebeklerin karşılaştığı rahatsızlık onların huzur içinde uyuyabilmelerini engelleyebilir ve çocuğunuzun periyodik olarak gece yarısı uyandığını veya uyumada güçlük çektiğini fark edebilirsiniz.

5. İştah Kaybı

Bebeğin emmesi ağrıyan diş etlerinin daha kötü hissetmesine ve iştah kaybına neden olabilir. Emzirmeden önce acıyı hafifletmeye çalışın ve iştahınızın arttığını fark edebilirsiniz.

6. Yanak Ovma ve Kulak Çekme

Çocuğunuzun kulaklarını çektiğini veya yanaklarını öfkeyle ovuşturduğunu fark edebilirsiniz. Bu, yanaklarda ve kulaklarda paylaşılan sinir yollarının bir sonucu olarak gerçekleşebilir. Ancak aşırı kulak çekme kulak enfeksiyonunun göstergesi olabilir, bu yüzden dikkatli olun.

Çocuğun diş çıkarma sırasında uyumasına yardımcı olacak ipuçları

Yeni bir anne olarak, aklınızı şaşkına çevirecek olan ebeveynlik konusunda bol miktarda tavsiye alacaksınız. Bebeğiniz, uyku düzeninin bozulabileceği için şiddetli ağrı çekecektir. Bu nedenle, diş çıkaran bebeğinizin uyumasını sağlamak için işte bazı yararlı ipuçları;

1. Bebeğe Çiğnemesi İçin Soğuk Bir Şey Verin

Soğuk, sinirleri duyarsızlaştırır ve ağrıyı azaltır. Bu nedenle, günümüzde daha fazla oyuncak şirketi, soğutulabilen kauçuk veya jel çekirdekli diş kaşıyıcıları üretmektedir. Diş kaşıyıcılar diş çıkaran bebekler tarafından çiğnenmek üzere yapılmış özel oyuncaklardır.

Çiğneme nedeniyle bebeğin dişleri üzerindeki baskı, diş çıkarma ağrısından kurtulma sağlayabilir. Diş çıkarma ağrısını azaltmak için çiğnemeye başlama içgüdüsü insanlarda ve hayvanlarda doğaldır. Buzdolabına uygun diş çıkarma oyuncağınız yoksa bunun yerine temiz, donmuş bir bez kullanabilirsiniz.

Diş çıkarma oyuncaklarını dondurmayın çünkü bu onları sertleştirir ve bebeğinizin dişlerine zarar verebilir. Bebeğinize vermeden önce sadece soğutun. Ayrıca, bir şeyi çiğnerken bebeğinize her zaman göz kulak olun. Diş çıkarma oyuncakları çiğnenecek ve yutulmayacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle bebeğinize göz kulak olun.

2. Diş etlerine masaj yapın

Bebeğiniz diş çıkarmaya başladığında yalnız uyumayı reddedebilir. Bebeği yatağa yatırırken parmağınızla diş etlerine masaj yapın. Bu acıyı dindirecek ve bebeğinizin uyumasına yardımcı olacaktır. Gece yarısı uyanırsa diş etlerine tekrar masaj yapabilirsiniz. Bebeğinizin diş etlerine masaj yaparken dişlerin nereden geldiğini hissedebileceksiniz. Özellikle bu bölgelere masaj yapmaya odaklanın. Bebeğinizin diş etlerine masaj yapmadan önce parmaklarınızın temiz olduğundan emin olun.

3. Papatya Çayı verin

Papatya çayı iltihabı azaltmaya, mide ağrılarını yatıştırmaya , bağışıklığı artırmaya, gevşemeyi teşvik etmeye ve uykuyu uyandırmaya yardımcı olur. Diş çıkaran bir bebeğe papatya çayı vermek, diş çıkarma ağrısından kurtulmanızı ve hatta uykuya neden olur. Papatya çayı bir bebeğe oda sıcaklığında veya hafif sıcakken bir biberonla verilebilir. Hatta temiz bir bezi papatya çayına batırabilir ve bebeğinize çiğnemesi için vermeden önce dondurabilirsiniz. Ancak altı aylıktan küçük bebeklere papatya çayı verilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Altı ay sınırını aşmış bir bebeğe verebilirsiniz, ancak bu çözümü seçmeden önce bir doktora danışmanız tavsiye edilir. Papatya çayının biraz soğuk olduğundan, ancak çok soğuk olmadığından emin olun. Ayrıca diş etlerine masaj yapılırken masajdan önce temiz bir parmak papatya çayına batırılabilir.

4. Yatmadan Önce Bebeğe Soğuk Mama Verin

Soğuk diş etlerinde ağrıyı yatıştırır ve tok bir mide uykuya neden olur. Bebeğinize soğuk yoğurt veya üzüm veya haşlanmış havuç gibi soğuk meyve ve sebzeler verebilirsiniz . Ancak, ona yaşına uygun yiyecekler, yani düzgün çiğnenebilen meyveler veya sebzeler vermeyi unutmayın. Küçük bebeklerin büyük bir parçayı yutma ve boğulma riski olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

5. Sakin Bir Ortam Yaratın

Bebeğinizi uyutmak için bir uyku programı ayarlamanız önemlidir . Bebeklerin belirli bir uyku düzeni olduğunda vücutları buna göre ayarlanır. Bir uyku zamanı rutini, belirli etkinlikler belirli bir süre boyunca belirli bir sırayla gerçekleştirildiğinde uyku zamanının geldiğini bilinçaltında işaret ettiğinden, uyku zamanı yaklaştıkça onları otomatik olarak uykulu hale getirir. Esasen aynı alışkanlık oluşturma ilkeleri üzerinde çalışır. Rutin, sıcak bir banyo yapmayı, pijamaları değiştirmeyi, kısa bir hikaye okumayı, bebeğinize şarkı söylemeyi veya uyuyana kadar onu kollarınızda sallamayı içerebilir.

6. Emzirme

Emzirmek bebeğinizi sakinleştirir. Bebeğiniz diş çıkarmaya başladığında meme uçlarınızı kemirebilir ve size zarar verebilir. Bunu önlemek için, beslenmeden önce bebeğinizin diş etlerine masaj yapın. Emzirmek, bebeğinizi yatıştırmanın ve onu uyutmanın etkili bir yoludur.

7. Ağrı kesici İlaç Kullanın

Diğer yöntemleri denediyseniz, olumlu bir sonuç almadan bu son çare olmalıdır. Ağrı kesiciler bebeğinizin acısını hafifletmeye ve onu uyutmaya yardımcı olabilir. İlaca başvurmadan önce daima doktorunuza danışın. Bunun için reçetesiz satılan farmasötik ürünler satın almayın. İbuprofen gibi ağrı kesiciler, özellikle çocuklar ve bebekler için hazırlanmış özel, seyreltilmiş formüllere sahiptir. Yetişkin ağrı kesiciler kullanmayın. Ayrıca küçüğünüze herhangi bir ilaç vermeden önce çocuk doktorunuza danışın.

Diş Çıkarma Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Diş çıkarma ağrısının ne kadar sürdüğünü söylemek zor. Örneğin, dişler gerçekten çıkmadan önce bir bebek aylarca acıyı hissedebilir. Bu arada, diğerleri diş etlerinde dişler oluşup dışarı çıkmaya başladığında ağrıyı hissedebilir. Ağrının yoğunluğu bir bebekten diğerine farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, ağrı çoğunlukla diş diş etlerinden çıktıktan sonra geçer. Bebeğinizin ön dişleri ilk yılda çıkarken, arka azı dişleri ilk yıldan sonra ortaya çıkar, bu nedenle diş çıkarma stresinden bir süre rahatlama olur.

İpuçları

• Bebeğiniz diş çıkaran oyuncak, paçavra veya yiyecek gibi bir şeyi çiğniyorsa daima izleyin. Bir bebek boğulabilir, bu yüzden dikkatli olun.

• Çocuğunuza ağrı kesici vermeden önce doktorunuza danışın.

• Diş çıkarma oyuncağı bebeğinizin boynundaki bir ipe tutturulmuşsa, bebeğinizi uyuturken üzerinde bırakmayın. Bir yere sıkışabilir ve yuvarlandığında bebeği boğabilir.

• Yaygın ama tehlikeli bir ev çaresi, ezilmiş aspirin tabletlerini bebeğinizin diş etlerine sürmektir. Bebeğin aşırı derecede hastalanmasına neden olabileceğinden bu ilacı tercih etmeyin.

• Diş çıkarma ağrısı kulak kanalına geçebileceğinden, bebekler bazen diş çıkarırken kulaklarını çekme alışkanlığı geliştirirler. Ağrı çok fazlaysa, bebeğiniz kulak enfeksiyonundan muzdarip olabileceğinden bir doktora danışın .

• Bebeğinizin diş etlerinde reçetesiz satılan kremleri veya jelleri ilaç olarak kullanmayın.

Sıkı sorulan sorular

Diş çıkarma sırasında uyku eğitimine devam etmeli miyim?

Evet, uyku eğitimi diş çıkarma aşamasında devam etmelidir. Unutmayın ki bu "evre" ilk yıldan sonra geri gelir ve aslında bir çocuğun tüm süt dişlerini yerine oturtması 3 yıl kadar sürebilir. Diş çıkarma birkaç gece uykusunu bozacaktır, ancak çocuğunuza uyku eğitimine devam etmelisiniz.

Normal uyku zamanlamalarına bağlı kalmak ve bunları yatma zamanı rutini oluşturarak zorlamak, diş çıkaran bebeğinizi uyutmanın anahtarlarından biridir. Bebeğiniz diş çıkarması ve ağrı nedeniyle uyuyamaması nedeniyle yapılan uyku eğitimi genellikle bebeğin uyumasını zorlaştırır.

Diş çıkarma bazı bebeklerin daha fazla uyumasını sağlayabilir mi?

Diş çıkarma bebeği biraz donuk hissettirebilir ve bu nedenle daha fazla uyuyabilir. Ancak bunu kanıtlayacak bir kanıt yok. Bebeğiniz büyüme atağı yaşadığı için daha fazla uyuyor olabilir. Bebekler büyüme aşamasındadır ve büyümeleri her zaman sabit olmasa da bir anda hızlı ve başka bir zamanda istikrarlı olabilir; dolayısıyla, Büyüme atağı geçiren çocukların, ister kestirirken ister gece boyunca uyurken daha fazla uyudukları gözlemlenir. Diş çıkarma doğal bir süreçtir ve bazen doğal süreç acıyı içerebilir.

Bu arada, uyku eğitimine sadık  kalın çünkü çocuğunuz iyi bir gece uykusundan sonra iyi dinlenmiş bir şekilde uyanacaktır.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama