Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebek Battaniyesi Nasıl Seçilmelidir?

Battaniyeler, küçükleri sarmak ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için sıcak kucaklamalar gibidir. El yapımı veya mağazadan satın alınan, dikilen veya örülen, tığ işi veya kapitone olan bebek battaniyeleri, yeni doğan bebekler ve küçük çocuklar için mükemmel sevimli hediyelerdir.

Bebekler kendilerini rahat ve güvende hissetmek için battaniyelerine tutunmayı severler. Anneler, büyükanneler ve teyzeler, henüz gelmemiş olan küçük sevinç demeti için bir veya daha fazla battaniye örmeyi çok ister.

Bununla birlikte, yeni doğan bebekler için uygun bir battaniye satın almak veya yapmak için çok fazla dikkatli olmak gerektiğini biliyor muydunuz? Tıp uzmanları, boğulmaya ve ABÖS'ye (ani bebek ölümü sendromu) yol açabileceğinden 18 aylıktan küçük çocuklar için battaniye kullanılmasını önermiyorlar. Ancak, beşiğinden uzaktayken bebeği sıcak tutacak bir şeye ihtiyacınız vardır.

Bebeğiniz İçin Doğru Boy Battaniyeyi Seçmek Neden Önemlidir?

Bebekler oldukça hızlı büyümesinden dolayı doğru boyuttaki battaniyeyi seçmek önemlidir. Bebek için doğru yatak takımı ve battaniyeyi seçmeniz son derece önemlidir. Boyut, malzeme, süslemeler gibi şeylerin neden olabilecği boğulma ve ani bebek ölümü sendromundan (ABÖS) bebeği koruyucu tedbirler almak hayati bir rol oynar. 

Bebekler İçin İdeal Battaniye Boyutu

Bebekler için battaniye seçerken en önemli sorgulardan biri ideal olan beden hangisidir? Battaniye, bebeğin iyice örtülmesi ve en az birkaç aylık kullanımı görebilmesi için yeterince büyük olmalıdır. Ancak, seyahat sırasında sarılamayacak ve taşınamayacak kadar büyük olmamalı veya sık sık yıkanması zor olmamalıdır. 

Her bebek beden bakımından benzersizdir. Battaniyelerin şekli ve boyutları da kullanıma bağlıdır. Bazı battaniyeler tam olarak kare veya dikdörtgen olabilir. Her biri belirli bir amaç ve farklı kullanım için olan yaklaşık yarım düzine battaniyeye kesinlikle ihtiyacınız olacaktır. Ek olarak, battaniyeler istediğiniz ve planladığınızdan daha sık yıkanacaktır.

Kundak Battaniyeleri

Kundaklama, kollara sıkıca sarılmakla veya rahimde olmakla aynı deneyimi verir. Bebek onlara sarılı olarak kendini güvende ve güvende hissedecektir. Kundaklama bebeği hemen sakinleştirebilir ve onu rahatlatabilir. 100x100 ila 120x120 arasında değişen kare battaniyeler, bebekleri sıkıştırmak ve ebeveynlerin bebek kestirirken veya biri tarafından tutulurken eller serbest kalmasını sağlamak için mükemmeldir. Pamuklu olması bebeği rahatça sıcak tutması için tercih edilmektedir.

Taşıma Battaniyeleri

Taşıma tipi battaniyeler birçok şey için kullanışlı olabilir. Daha ince malzemeden üretilen bu battaniyeler, erken bebeklik döneminde kullanım için mükemmeldir. Kundak battaniyelerinden biraz daha küçük olan bu battaniyeler, bebeği hastaneden eve getirmek veya araba koltuğunu örtmek, emzirirken veya basitçe alt değiştirme minderi olarak yaymak için kullanılabilir. Taşıma amacıyla kullanılacak battaniyenin boyutu 45x45 ile 90x90 arasında değişmektedir.

Beşik Battaniye

Standart bir beşiğe yaklaşık 70x130 boyutunda bir yatak yerleştirilir. Bu 91x140 civarında ideal beşik boyutu battaniye boyutlarını sağlar. Daha büyük beşikler için 115x150 büyüklüğe kadar gidebilirsiniz. Doğru ölçüleri aldığınızdan emin olmak için beşik ölçülerini doğru şekilde kontrol etmeniz önerilir. Kenarlıkları şilte kenarına asmak istiyorsanız, bu ölçülere birkaç cm ekleyin. Bebek odasının dekoruna katkıda bulunmak için beşik battaniyeleri parlak renklerde tığ işi yapılabilir.

Çok Amaçlı Battaniyeler

Çok kullanımlık battaniyeler doğada çok yönlüdür. Bunları seyahat battaniyesi olarak kullanın veya yere sererek bebeğin emeklemesine izin verin. Bunları bebek arabasına yerleştirin veya bir yastık oluşturacak şekilde yuvarlayın. Çeşitli boyutlarda mevcut olan bu çok kullanımlık battaniyeler, bebek duşunda veya bebek büyüdüğünde hediye olarak vermek için mükemmeldir. İhtiyaçlara göre yeniden amaçlanarak yıllarca kullanılabilirler.

Yenidoğan Bebek Battaniyeleri

Yeni doğmuş bir bebek için standart bir bebek battaniye boyutu 75x75 civarındadır. Pembe veya mavi, sarı veya yeşil veya çocuk odasına uygun bir şey, asla çok fazla bebek battaniyesi sahip olmanız tavsiye edilmemektedir. Çünkü bebekler çok hızlı büyümektedir.  

Küçük Prematüre Bebek

Prematüre battaniyeler prematüre bebekler için idealdir. 45x45 minik bebek yorgan boyutu, küçük bebeğinizi mükemmel bir şekilde kaplayacaktır. Beşiği bununla kaplamak isterseniz, biraz daha büyük bir boyut seçebilirsiniz.

Büyük Prematüre bebek

Bu battaniyeler tıpkı kundak battaniyeleri gibidir, ancak prematüre bir bebek içindir. Büyük bir prematüre bebek battaniyesi ölçümü 150x150 arasındadır.

Bebek Battaniyeleri İçin İdeal Malzeme Ndir?

Battaniye için kullanılan malzeme yumuşak, nefes alabilir, hafif ve yıkanması kolay olmalıdır. Organik pamuk, hafif pazen, hipoalerjik yün ve benzeri malzeme önerilir. İnce bir battaniye yazlar için idealdir, çok katmanlı ve biraz daha kalın battaniyeler ise kışları sıcak tutmak için iyidir.

Çocuk battaniyelerinin daha sık yıkanması olasıdır; bu nedenle, birden çok yıkamaya dayanabilen ve yumuşak ve pürüzsüz kalan en iyi kumaşı seçin. İplik sayısı yüksek ve dokuması sıkı olan kaliteli pamuklu kumaş bir sonraki bebeğe geçebilir. Çevre dostu organik bambu ve pamuk karışımları için bir seçenek de bulunmaktadır. Soğuk iklimlerde yumuşak yün benzeri kaşmir veya tiftik kullanılabilir. Bebek battaniyeleri için sentetik veya dokunması zor malzemeden kaçının.

Güzel bebek battaniyelerini internetten veya yakınınızdaki bir bebek mağazasından satın alabilirsiniz. İnternette küçük bir araştırma yapın ve bir eğitim videosu yardımıyla birini dikebilirsiniz. Sabrınız ve beceriniz varsa onları örün veya tığ işi yapın ya da kişiselleştirilmiş bir dokunuş vermek için köşeye sevimli nakışlarla bebeğin baş harflerini ekleyin. Bebek güzel bir şekilde örülmüş bir yorgandan büyüdüğünde, kanepenizi kış aylarında sarılmak için sıcak bir atma olarak güzelleştirebilir. Bebek için battaniyeyi örmeyi planlıyorsanız, en ince ve en yumuşak ipliği seçin.

İyi bir bebek battaniyesi, bebeğinizin sıcak ve rahat kalmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte, boğulma ve ABÖS'e yol açabileceğinden, etrafında bir battaniye varken bebeğinize daima dikkat edin. Bu tehlikeleri uzak tutmanın en iyi yolu, bebeğin oda sıcaklığını ayarlamak ve onu bir battaniyeye sıkıştırmak yerine uygun kıyafetle giydirmektir.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama