Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebeğin Bakımı

Bebeğin Bakımı (34)

Bebeğinizin odasını donatmak söz konusu olduğunda, bebeğinizin kendini rahat hissetmesi için her şeyin en iyisini istersiniz. Bir beşik, beşik, sallanan koltuk, ışıklar veya diğer bu tür ekipman türleri olsun, hepsini isteyebilirsiniz, ancak bazen gözden kaçabilecek temel gereksinimlerden biri nemlendiricidir.

Göğüslerde karıncalanma hissi yaşadıysanız, muhtemelen bunun nedeni emzirmedir. Hamilelik sırasında, bir kadının vücudu büyüyen çocuğa uyum sağlamak için değişmeye başlar ve doğumdan hemen sonra çocuğa bakmanın yollarını açar. Bir kadının vücudundaki en önemli hazırlık değişikliklerinden biri göğüslerdir.

Hırıltı, bebek nefes aldığında ıslık gibi tiz bir ses şeklinde kendini gösterir. Nefes alırken hırıltılı bir bebek sesi daha çok bir tünelden esen bir rüzgâra benziyor. Sıkıştırıldığında gıcırdayan bir oyuncak gibi de gelebilir.

Bebekler doğdukça, insanların ihtiyaçlarını ve anlayışlarını iletmek için yenilikçi hareketler yapabildiklerini keşfederiz. Bu küçük insanlar dikkatimizin çoğunu kavrar. Ya göz kırparak ya da dil çıkararak, her zaman hareketler ve jestlerle bir şeyler iletmek isterler. Sık sık dilini dışarı çıkaran yeni doğmuş bir bebek bulursanız, bu hoş bir jestten daha fazlasıdır.

Çoğu kadın anne sütünü sağmayı çok zaman alıcı bulur ve süt sağdıktan sonra bile pompayı temizlemek ve sterilize etmek için kendilerini bunalmış hissederler. Bu normaldir, ancak nasıl ve ne yapacağınızı öğrendikten sonra, yöntem konusunda kendinizi rahat hissedeceksiniz ve göründüğü kadar zor olmayacaktır.

Bebeğinizi huzur içinde uyurken izlemek keyifli bir deneyimdir. Bebeğinizin uyurken veya başka bir şekilde karşılaştığı herhangi bir rahatsızlık, birçok ebeveyn için yürek burkucu olabilir. Ya uyandığınızda bebeğinizin uyurken ter içinde kaldığını görürseniz? Oldukça endişe verici olabilir, değil mi?

Bebeğin ilk yatağının alınması söz konusu olduğunda çoğu yeni anne, rahat ve konforlu olduğunu gördüğü bir beşiği tercih eder. Bebek için daha büyük ve daha sofistike bir şeye geçiş yapmaya hazır olmadan önce ilk yatağını hazırlar. Ancak bir çocuğu beşikte uyutmak, satın almak kadar kolay değildir.

Bir çocuğu beslenirken geğirmesi çok önemlidir. Geğirme bebeğin beslenirken bazen yutabileceği hapsolmuş hava kabarcıklarından kurtulmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, yeni ebeveynlerin geğirmenin gerekli olup olmadığı konusunda soruları olması yaygındır? Eğer öyleyse, bebeğinizin gazını çıkarmak için doğru zaman ve süreç ne olurdu?

Bir bebeğe yakın olduğunuzda, bir gülü koklamak için karşı konulmaz bir dürtü hissediyor musunuz? Bebeklerin süt gibi koktuğunu hissetmiyor musun? Cevabınız sağlam bir evet ise endişelenmeyin. Yalnız veya bunu yapmak isteyen azınlıkta değilsiniz. Peki, bütün gün onları koklamak istememize neyin sebep olduğu hakkında ne bilinmektedir?

Bir bebek nefes almakta güçlük çektiğinde ağzı açık uyur. Ancak yeni doğmuş bir bebek ağızdan nefes alma konusunda beceriksizdir. Bebeklerin hayatta kalma reflekslerini geliştirmeleri biraz zaman alır. Ağızdan nefes almak genellikle burun pasajlarında veya hava yollarında tıkanıklık veya tıkanıklık olduğunu gösterir. Söz konusu durum hakkında ebeveynler er ya da geç tıbbi bir görüş almalıdır.

Site İçi Arama