Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebeğin Bakımı

Bebeğin Bakımı (25)

Bir bebek nefes almakta güçlük çektiğinde ağzı açık uyur. Ancak yeni doğmuş bir bebek ağızdan nefes alma konusunda beceriksizdir. Bebeklerin hayatta kalma reflekslerini geliştirmeleri biraz zaman alır. Ağızdan nefes almak genellikle burun pasajlarında veya hava yollarında tıkanıklık veya tıkanıklık olduğunu gösterir. Söz konusu durum hakkında ebeveynler er ya da geç tıbbi bir görüş almalıdır.

Uyku, özellikle ilk aylarda bebeğin yaşamının önemli bir bileşenidir. Bebekler doğumdan sonraki ilk üç ayda zamanlarının yaklaşık %70'ini uyuyarak geçirirler. Tüm bebekler gibi uyku düzenleri de farklıdır. Dolayısıyla yenidoğanların ne kadar uyuduğu sorusunun sabit bir cevabı yoktur. Çocuğunuzun uyku düzenini gözlemlemek ve anlamak ve ardından yeterli uyku alıp almadığını görmek önemlidir.

Bir Bebeğin Aslında Kaç Saat Uykuya İhtiyacı Vardır?

Bebeklerin çoğu, doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca gün boyunca uyur ve çoğunlukla aç olduklarında, yalnızca kısa sürelerle uyanırlar. Farklı bebeklerin farklı uyku ve beslenme düzenleri vardır ve gece saatlerinde bile nöbet tutmanız çok olasıdır.

Aşağıda, doğumdan sonraki ilk on iki ay boyunca yeni doğan bebeklerin ortalama uyku saatlerini gösteren bir tablo verilmiştir:

 

Bebeğin yaşı

Gün içindeki uyku

saatleri (Saat)

Gece boyunca uyku

saatleri (Saat)

Toplam uyku

saati (Saat)

Yeni doğan

8

8-9

16 ila 17

bir aylık

6 ila 7

8-9

14-16

üç aylık

4 ila 5

10-11

14-16

altı aylık

3

11

14

dokuz aylık

2 ila 3

11

13 ila 14

on iki aylık

2 ila 3

11

13 ila 14

 

İlk üç ay boyunca, bebeğin açlığı gidermek için sık sık uyanması ve üç saatten fazla uyumaması olasıdır. Bu yavaş yavaş değişecek ve büyüdükçe daha uzun uyku saatleri olacak. Bebek üç aylık olduğunda, uykularında bir düzen görebileceksiniz ve bebeğin gece erken ve daha uzun süre uyumasına yardımcı olacak bir rutin oluşturabilirsiniz.

Uyku İpuçları

İşte bebeğinizi yaş gruplarına göre kolayca uyutmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları.

0-2 Aylık Bebekler İçin Uyku

İlk aylarda bebek kollarını ve bacaklarını seğirebilir, gülümseyebilir veya kaşlarını çatabilir ve emme sesleri çıkarabilir. Bunun nedeni henüz kontrol edemedikleri reflekslerdir. Yenidoğanlar kendilerini nasıl sakinleştireceklerini bilmiyorlar ve ebeveynlerinin bunu onlar için yapmasına ihtiyaç duyacaklar. Emzik kullanmak, sallamak, sarılmak ve emzirmek bebeği uyutmanın bazı yollarıdır.

2-4 Aylık Bebekler İçin Uyku

Bu, bebeklerin şekerleme rutinine yerleşmeye başladığı dönemdir. Bebeği çok fazla sabah güneş ışığına maruz bırakın ve gündüz oynamasına izin verin. Bebeği uyutmadan önce duş almak, bir hikâye anlatmak veya beslenmek gibi yatmadan önce bir rutin başlatın. Bu, çocuk için bir kalıp oluşturacak ve onlara artık uyku zamanının geldiğini gösterecektir.

4-6 Aylık Bebekler İçin Uyku

Bu dönemde bebek gece beslenmesini bırakmaya başlayacak ve gece boyunca gergin bir şekilde uyuyacaktır. Bu aşamada çoğu bebek gece uyanmaz ve uyansalar bile kendilerini tekrar uyuyabilirler. Biraz sarılmak veya okşamak yardımcı olacaktır.

6-12 Aylık Bebekler İçin Uyuyun

Bebekler insanları tanımaya ve bir şeyleri anlamaya başladıkça ayrılık kaygısı geliştirirler. Çocuğunuz etrafta olmadığınızı bilecek ve bu gece uyanıp ağlamasına neden olabilir. Biraz sakinleştirme bebeği sakinleştirmeye yardımcı olacak ve etrafta olduğunuzu fark ettiğinde tekrar uyuyacaktır.

Tüm bebeklerin uyku düzeni farklıdır ve 'yeni doğan bebekler kaç saat uyur?' sorusunun sabit bir cevabı yoktur. Çünkü bir çocuktan diğerine farklılık gösterecektir. Ancak, bebeklerin genellikle uyudukları saat aralığını bilmek ve uyku düzenini gözlemlemek önemlidir. Bu, uyku düzenlerinde herhangi bir anormallik gözlemlerseniz düzeltici önlem almanızı sağlar.

Bebekler büyüdükçe, her ebeveyn, bebeklerinin dillerini çiğnemeye başladığı bir aşama görebilir. Bazı ebeveynler için endişe verici bir manzara olabilirken, diğerleri için eğlenceli veya sevimli olabilir. Çoğu zaman, dillerini çiğnemek bebekler için zararsız bir davranıştır ve altta yatan bir sorun olması muhtemel değildir.

Bebeklerde herhangi bir cilt rengi değişikliği gözlemi, ebeveynlerin bu konuda aşırı derecede endişelenmesine neden olabilir. Yeni doğan bebekler etraflarındaki en küçük değişikliklere karşı oldukça hassastırlar ve bunun sonucunda vücutları çok sayıda belirti gösterebilir. Cilt renginin bozulmasına neyin neden olduğunu ve düzeltmek için herhangi bir tıbbi müdahalenin gerekli olup olmadığını not etmek önemlidir.

Yeni bir anne olarak, göğüs pompaları dahil olmak üzere muhtemelen emzirmeye yardımcı olabilecek hemen hemen her türlü ekipmana aşinasınızdır. Eğer bir göğüs pompası kullanıyorsanız kullanım sırasında pompalama sürecine özen gösterilmelidir. Pompa kullanımı özellikle çalışan anneler olmak üzere yeni anneler için bir nimettir.

Günde bir besleme veya ara sıra bir mola için süt sağmak istiyorsanız, manuel göğüs pompası en iyi seçiminiz olacaktır. Manuel göğüs pompası çok kullanışlı ve kullanımı kolaydır.

Manuel Göğüs Pompası Nedir?

Manuel göğüs pompası, bir elle meme üzerinde yerinde tutulan ve diğer elle sütün manuel olarak pompalandığı bir göğüs pompasıdır. Manuel göğüs pompasının, anne sütünü sağmak için manuel olarak çalıştırılan bir pompası veya kolu vardır. Süt kapta toplanır.

Manuel göğüs pompasının kullanımı kolay ve basittir ve arada sırada süt sağmak isteyen anneler için uygundur. Bu pompa elektrik veya pil gerektirmez, küçük ve kullanışlıdır ve her yere taşınabilir. Ayrıca, aynı zamanda ucuzdur.

Manuel Göğüs Pompası Nelerden Yapılır?

Manuel göğüs pompası, yeni anneler için güvenli bir göğüs sağma deneyimi sağladıklarından, genellikle silikon ve toksik olmayan ve kurşunsuz malzemelerden yapılır. Esas olarak üç bölümden oluşur:

Pompa - Bir pompa, memeden sütü çıkarmak için bir vakum oluşturmaya yardımcı olur. Temel bir manuel pompada, pompayı ya doğrudan göğüs kalkanına ya da plastik bir tüp aracılığıyla bulacaksınız.

Meme Shield - Bir göğüs kalkanı meme süt çıkarmak amacıyla meme veya areolas üzerine yerleştirilen bir koni biçimli bardak.

Kap – Göğüs pompasında genellikle koni şeklindeki göğüs kalkanına bağlı bir şişe bulunur ve buna kap denir. Sağılan süt bu kapta toplanır.

Manuel Göğüs Pompası Çeşitleri

Manuel pompalar iki tipte sınıflandırılabilir: el pompaları ve emme pompaları. İkisi arasındaki farkı anlayalım.

Kollu Pompalar;

Saplı pompalar elektrikli pompalara benzer, ancak anne sütünü sağmak için elektrik veya pil gerektirmezler. Saplı pompa kullanmak için, tek elle meme ucuna veya meme areolasına bastırmanız ve sapı manuel olarak çalıştırmanız gerekir. Süt, göğüs kalkanına takılı şişeye pompalanacaktır.

Emme Pompaları;

Emme pompasının göğüs pompası olduğuna inanmakta zorlanabilirsiniz çünkü göğüs pompasına hiç benzemez. Daha çok silikondan yapılmış küçük bir vazoya benzemektedir.

Bu pompayı kullanmak için pompanın açık alanını meme ucunuza tutturun, doğru şekilde konumlandırarak emiş sağlayın. Daha sonra sütü göğsünüzden sağmak için pompanın tabanını sıkın. Bir emme pompası kullanmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekebilir!

Neden Manuel Göğüs Pompası Kullanmalısınız?

Manuel göğüs pompaları, sık pompalamayan anneler için uygundur. Manuel göğüs pompaları, sütü sağmak için elektrik veya pil gerektirmez. Ayrıca ses çıkarmazlar; onları her yerde, her zaman kullanabilirsiniz. Elektrikli göğüs pompalarından daha ucuzdurlar, bu da onları pahalı bir pompa satın almak istemeyen anneler için uygun bir seçenek haline getirir.

Manuel göğüs pompaları da hafif ve kullanışlıdır. Onları bir çantada her yere taşıyabilirsiniz. Ayrıca, kolayca temizlenebilir ve sterilize edilebilirler.

Manuel Göğüs Pompası Nasıl Seçilir?

Manuel göğüs pompası satın almadan önce aşağıdaki noktalara dikkat edin.

1. Pompanın Kullanımı

Manuel pompa satın alıp almamaya karar vermenize yardımcı olacağından, pompanın kullanımını akılda tutmak önemlidir. Manuel bir pompa mı yoksa elektrikli ve pille çalışan bir pompa mı seçmeniz gerektiğine karar vermek için kendinize aşağıdaki soruları sorun.

Süt sağmak için ne sıklıkla pompa kullanacaksınız?

Tek seansta ne kadar süt sağabilirsiniz (ve isteyebilirsiniz)?

Emzirmeye ek olarak mı yoksa özel olarak mı pompa kullanmak istiyorsunuz?

Bu soruları yanıtlayın ve bir göğüs pompasına yatırım yapmanız gerekip gerekmediğini ve evet ise hangisine yatırım yapacağınızı bileceksiniz.

2. Kullanım Yeri

İşyerinizde kullanmak istiyorsanız, daha küçük bir pompa satın almayı düşünün- küçük bir manuel göğüs pompası kullanışlı olacaktır ve her yerde kullanılabilir.

3. Pompalamaya Ayrılan Zaman Miktarı

İşyerinizde bir pompa kullanmak istiyorsanız ancak fazla zamanınız yoksa, daha verimli oldukları ve sütün daha hızlı ifade edilmesine yardımcı olabileceği için elektrikli pompalar satın almayı düşünün.

Ancak, elinizde biraz zamanınız varsa, manuel bir pompa satın alabilirsiniz. Evden çalışıyorsanız ve emziremeyeceğinizi düşündüğünüz günlerde manuel göğüs pompası işinize yarayacaktır. Anne sütünü sağabilir ve daha sonra bebeğinizi beslemek için kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

4. Taşınabilirlik

Bebeğinizle seyahat ediyorsanız ve göğüs pompası taşımak istiyorsanız, çantanıza kolayca sığabilecek küçük bir manuel göğüs pompası seçmelisiniz. Manuel bir pompanın montajı kolaydır ve çantanızda fazla yer kaplamaz.

5. Pompa Talimatları

Manuel pompayı monte etme, kullanma, temizleme ve sterilize etme talimatlarının anlaşılması kolay olmalıdır. Tasarımı için manuel bir pompa satın almadan önce, kullanım kılavuzunu dikkatlice incelediğinizden emin olun. Asla kullanmayacağınız bir şeye para harcamak istemezsiniz.

6. Pompanın Göğüs Kalkanı

Manuel pompa alırken göğüs siperi boyutunu kontrol edin. Areolalarınızın boyutuna uygun olmalıdır. Satın almayı düşündüğünüz göğüs pompası markasının web sitesini kontrol edebilir ve bedeninize uygun olanı seçebilirsiniz.

7. Pompanın Genel Görünümü

Çekici bir pompa seçmeden önce, tutmanın ve çalıştırmanın kolay olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Hacimli ve kullanımı zor bir pompa satın almaktan kaçının.

8. Pompanın Emmesi

Ağrılı veya tıkalı göğüslerle sonuçlanmak istemiyorsanız, satın almayı planladığınız pompanın emişini kontrol edin. Oluşturulan emiş, az ya da çok değil, süt tedarikiniz için doğru olmalıdır. Daha fazlaysa, pompalama seanslarından sonra ağrılı ve ağrılı göğüsleriniz olabilir ve daha azsa, göğüsleriniz tıkanmış olabilir.

Manuel Göğüs Pompası Nasıl Kullanılır?

Bir el göğüs pompasının sizin için doğru olduğuna ikna olduysanız, onu nasıl doğru şekilde kullanabileceğinizi öğrenin. Göğüs pompasını kullanmadan önce parçalarının temiz ve sterilize edilmiş olduğundan emin olun. Ardından, ellerinizi yıkayın ve rahatlayabileceğiniz ve pompalayabileceğiniz sakin bir yer bulun. Ardından manuel göğüs pompası kullanarak pompalamak için aşağıdaki yönergeleri izleyin.

 • Uyarmak için göğsünüze hafifçe masaj yapın; Hatta bunu yaparken bebeğinizi düşünebilirsiniz, çünkü bu, sütün salınmasına yardımcı olan hormonları tetikleyebilir.
 • Monte edilmiş göğüs pompasını (daha doğrusu göğüs koruyucusunu), göğüs kalkanının flanşı meme ucunuza bastıracak şekilde göğsünüze yerleştirin.
 • Kolu ritmik olarak bastırarak pompalamaya başlayın - sütün akmaya başlaması biraz zaman alabilir.
 • Süt şişeye boşaltılıp toplandıktan sonra elle sağmayı bitirin.
 • Sütü her iki memeden sağdığınızdan emin olmak için memeleri değiştirin. Bir meme diğerinden daha fazla süt üretiyorsa endişelenmeyin!
 • Pompalamayı bitirdikten sonra göğüs koruyucusunu çıkarın ve şişeyi kapağıyla kapatın. Sütü buzdolabında saklayın.
 • Pompanın parçalarını sökerek su ve sabunla yıkayın ve sterilize edin.
 • Temizledikten sonra, havada kurumaya bırakın.

Manuel Göğüs Pompası Kullanmanın Dezavantajları Var mı?

Manuel göğüs pompası şüphesiz uygun maliyetlidir ve kullanımı kolaydır, ancak bazı dezavantajları da vardır.

 • Anne sütünü manuel göğüs pompasıyla sağmak zaman alan bir süreç olabilir.
 • Manuel göğüs pompası, elektrikli veya pille çalışan göğüs pompası kadar verimli değildir.
 • Manuel göğüs pompası sınırlı emiş kapasitesine sahiptir.
 • Manuel pompa kullanırken düzenli bir pompalama ritmi oluşturmanız zorlaşabilir.

Sıkı sorulan sorular

Manuel pompa ile ne kadar süre pompalayabilirim?

Manuel pompa ile 20 -25 dakika pompalayabilirsiniz. Ancak, ilk günlerde 30 dakika veya daha fazla pompalama harcayabilirsiniz. Not: Süt tedariki yavaşlamaya başlayana ve göğüslerinizin boş olduğunu hissedene kadar pompalayın.

Her gün manuel pompa kullanabilir miyim?

Manuel pompayı günde bir kez kullanabilirsiniz, ancak yeni anneler göğüs pompası kullanmadan önce bebekleri altı haftalık olana kadar beklemelidir. Bebek emzirmeye alışınca manuel pompa kullanılabilir.

Manuel pompa elektrikli pompadan daha mı iyi?

Manuel pompa, elektrikli pompadan daha ucuzdur ve kullanımı kolaydır, ancak elektrikli pompa kadar verimli değildir. Sütü hızlı pompalamak istiyorsanız, elektrikli bir pompa almalısınız. Ancak vaktiniz varsa ve manuel çalışmaktan korkmuyorsanız ve ara sıra pompalamayı planlıyorsanız manuel pompa sizin için doğru seçim olacaktır.

Manuel bir pompayı kavramanız biraz zaman alabilir; elleriniz ağrır ve süt hemen akmazsa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ama biraz zaman ver. Manuel göğüs pompası kullanmayı planlıyorsanız, nasıl kullanılacağına ilişkin talimatları anlamak için kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyun.

Bir çocuğun mevcut ve gelecekteki sağlığı, gebeliğin 1. gününden başlayıp 2. yaş gününe kadar devam eden ilk 1000 gündeki beslenmesiyle yakından ilişkilidir. Bu süreçte yeterli ve dengeli beslenen annelerin sağlığının korunduğu, çocukların normal büyüyüp-geliştiği, bilişsel işlevlerinin, okul başarılarının yüksek olduğu, erişkin dönemde ortaya çıkan birçok hastalık riskinin de düşük olduğu bilinmektedir.

Bebeğinizle altı ayın göz açıp kapayıncaya kadar geçtiğini hissediyor olabilirsiniz ve şimdi bebeğiniz yarım yaşında. Altı aylık ebeveynliği tamamladığınız için sizi tebrik ederiz! Şimdi, oturma veya emekleme gibi daha fazla gelişme kilometre taşına hazırlıklı olun.

Tek kullanımlık bezler ile pamuk bezler arasında yapılan karşılaştırmalar sonucu ekonomik anlamda bir fark olmadığı görülmektedir. Fakat tek kullanımlık bezlerin emicilik oranları daha iyi olduğu ve ıslaklığı bebeğe hissettirmedikleri için daha konforlu olduğu söylenebilir.

Bebeğiniz oldu mu genellikle uykusuz geceler başlar. Sizi uykusuz bırakan bebeğinizin huzursuzluğu, onun huzursuzluğunun sebebi de genellikle gaz sancısıdır. İşte size bu konuyla ilgili en sık sorulan 10 soru ve cevabı.

Bebeklerin bakımında en büyük görev anne ve babanındır. Ancak ailenin deneyim eksiklikleri ya da yanlış inanış ve bilgileri, bazen bebeğe zarar verebilecek boyutlarda olabilmektedir. Bu nedenle aileyi doğru olarak bilgilendirmek, sağlık çalışanlarının görevidir.

Site İçi Arama