Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Hayat Kurtaran Testler

Kanser, günümüzün en önemli hastalıklarının başında gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre; 2030 yılında dünyadaki kanser hastası sayısı 27 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Kadınlarda meme ve rahim ağzı, erkeklerde ise akciğer ve prostat en sık görülen kanser türleridir. Tıptaki yeniliklere rağmen hala ölümle sonuçlanan hastalıkların başında gelen kanserle ilgili umut veren gelişmeler ise, erken tanı testlerinin her geçen gün gelişmesidir.

İşte kanserin erken teşhisi için yaptırılabilecek testler;

Mamografi

Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinin başında gelen meme kanserinin erken teşhisi için sürekli takip yapılması çok önemli. Meme kanseri riski taşımayan tüm kadınların da 40 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak mamografik takiplerinin yapılması gerekmektedir. Ailesinden meme kanseri öyküsü olan kadınlarınsa 25 yaşından itibaren doktor kontrolünde olmaları büyük önek taşımaktadır.

 

 

Smear Testi

Rahim ağzı kanseri, özellikle cinsel olarak aktif tüm kadınların korkulu rüyasıdır ve kanser nedenli kadın ölümlerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle tüm kadınların, cinsel yaşamları başladığı andan itibaren düzenli olarak smear testi yaptırması önerilmektedir. Jinekolojik muayenenin de yılda bir kere yapılması, erken teşhis açısından hayati bir öneme sahiptir

PSA Testi

Erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında ikinci sırada yer alan prostat kanserine karşı her erkeğin 40 yaşında PSA baktırması önemlidir. PSA seviyesi 1'in altındaysa, testin 45 yaşında tekrar ettirilmesi, yine 1’in allında çıkarsa 50 yanışında tekrarlanması yeterlidir. Ancak seviye 1’in üzerindeyse, daha sık aralıklarla PSA testi yaptırmak gerekmektedir. Çünkü bir kan belirteciyle teşhis konulabilen tek tümör prostat kanserleridir.

Prostat kanseri erken tanısında sadece PSA baktırmak yeterli değildir. Diğer muayeneler, hiçbir zaman doktor tarafından yapılacak rektal muayenenin yerini tutmamaktadır. O nedenle özellikle 50 yaşından İtibaren düzenli doktor muayenesini ihmal etmemek gerekmektedir.

Kolonoskopi

Kalınbağırsak kanserine karşı 50 yaşından itibaren kolonoskopi yaptırılması doktorlar tarafından önerilmektedir. Eğer bir polip bulunamazsa 5 yılda bir tekrarlanması yeterlidir. Kolon kanserinin erken teşhis edildiğinde ilk 5 yılda hayatta kalma oranının yüzde 90 olduğunu ama geç kalındığında bu oranın çok düştüğünü unutmamak gerekmektedir.

Ben takibi

Özellikle çok açık bir ten rengine sahip olanlar ve vücudunda fazla ben bulunanlar cilt kanseri konusunda daha yüksek risk faktörü altındadır. Yapısal özellikleri bu şekilde olanların, düzenli olarak benlerini bir dermatoloji uzmanlarına inceletmeleri cilt kanserinin erken teşhisi açısından önemlidir.

Kan testi

Kansere karşı yapılan kan testlerinde, "eritrosit" olarak bilinen oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri ve "lökosit" olarak bilinen hastalıklara karşı savunmamızı sağlayan beyaz kan hücreleri inceleniyor. Yapılan testlerde, kan hücrelerin sayıları ve büyüklüklerine bakılmaktadır.

Gaitada gizli kan testi

Dışkıda gizli kan testi olarak bilinen "gaitada gizli kan testi", 40 yaşından sonra yaptırılması gereken bir testtir. Bu test, öncelikli olarak kolon kanserinin erken teşhisi için kullanılmaktadır. Rutin olarak yaptırılması önerilen gizli kan testiyle, sadece mikroskobik inceleme ile görülebilen kan gaitada incelenmektedir.

İdrar tahlili

İdrar yolu, böbrek ve mesanede meydana gelebilecek kanser türlerinin tespiti için "idrar sitolojisi" ile idrar incelemesi yapmak mümkündür. Bu testte, mikroskop allında incelenen idrarda tespit edilen kan hücreleri üriner sistem kanserlerinin habercisi olabilmektedir

Tiroit testleri

Tiroit kanserine karşı erken tanı için belli bir antikora bakılabilmektedir. Bunun yanında tiroit ultrasonuyla da, var olan bir nodulun varlığı ve boyutu değerlendirilebilmektedir.

Karediyolojik Check-Up

Tüm dünyada yılda 17 milyon, Türkiye'de ise 200 bin kişi, kalp ve damar hastalıklarına bağlı olarak yaşamını yitirmektedir. Sağlıklı bir yaşam tarzım benimseyerek ve rutin testlerinizi de yaptırarak kalp ve damar hastalıklarının oluşma riskini yüzde 80 oranında azaltabilirsiniz.

Kolesterol takibi

Hatalı beslenmenin de etkisiyle son yıllarda 20-35 yaş grubunu bile etkisi altına alan yüksek kolesterol sorunu, özellikle kalp ve damar sağlığının en büyük düşmanlarından. Aynı zamanda damar sertliğine bağlı felç, konuşma bozukluğu ve bilinç kaybına neden olmaktadır.

Kan basıncı ölçümü

Türkiye'de her üç kişiden birinde görülen ve sinsi ilerleyen hipertansiyon kalıcı sakatlığa, hatta ölüme yol açabilmektedir. Hipertansiyon en sık kalp krizi olmak üzere; felç, körlük ve böbrek yetmezliği gibi yaşamsal tehlike yaratan ciddi sorunlar oluşturabilmektedir. Genetik faktörler, aşın tuz kullanımı, şişmanlık, hareketsiz bir yaşam, stres, sigara, alkol ve aşırı kahve tüketimi hastalığı tetiklemektedir.

 

 

Kan şekeri ölçümü

Tip 2 diyabet tüm dünyada görülme sıklığı büyük bir hızla artan ve insanların yaşam kalitesini düşüren hatta ömrü kısaltan bir hastalıktır. Diyabetli bir hastanın 10 yıl içinde kalp krizi geçirme riski yüzde 20 civarında. Tip 2 diyabet eskiden 40 ve üzerindeki yaşlarda ortaya çıkarken, günümüzde çocukluk ve gençlik dönemlerinde bile başladığı görülmektedir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top