Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Hamilelikte Yaptırılması Gereken Testler

Gebelik bilindiği gibi yaklaşık 9 Ay kadar süren fizyolojik süreç. Doğal şartlarda normal yumurtlaması olan bir kadın ve bunu dölleyebilecek kapasitede spermi olan bir erkeğin yumurtlama zamanında cinsel birleşmesi sonucunda gebelik meydana gelir.

Yumurtanın döllenmesi ile oluşan embriyo, döllenmeden yaklaşık 1 hafta içinde rahim içine (döl yatağına) yerleşir ve bundan sonra gebelikte büyüme ve gelişme süreci başlar.

Gebelik yaşını hesaplarken öncelikle gebe kalan kadının son gördüğü adetin ilk Günü dikkate alınır ve buna göre gebelik süresi 40 hafta olduğu kabul edilir. Örneğin adet görmesi gereken kadının günü 7 Gün geçmişse ve gebelik testi Pozitif ise gebelik yaşı yaklaşık olarak 5 hafta olduğu kabul edilir.

Düzenli adet görmeyen kadınlarda her zaman son adet tarihi gebelik yaşıyla uymadığı durumlarda ise gebelik yaşı ilk 3 ayda yapılan ultrasonografik tetkikle tayin edilir. Tahmini doğum tarihi (yani 40 hafta bitimi) son adet tarihinin ilk günü ile 1 hafta toplanarak çıkan tarih 3 ay geriye sayılarak pratikte kolayca hesaplanabilir.
Rutin işler

Doğumun 37 gebelik haftasından önce gerçekleşmesine erken doğum, 37 gebelik haftasından sonra gerçekleşmesine ise zamanında (miadında) doğum denir.

Normal bir gebelik takibinde uygulanan genel takip yöntemi ve testler şöyle sıralanabilir:

- İlk başvurunuzda hikaye ve son adet tarihine göre gebelik yaşı tayin edilir. Ayrıca ultrasonografik olarak gebeliğin yaşına uygun olup olmadığı ve Canlı bir gebelik tespit edilir.

- İlk 3 ayda takip yaklaşık olarak 3 hafta arayla yapılır ve gebeliğinizin normal olup olmadığı kontrol edilir. Bu arada gelişen bebeğin yapısal anormallikleri olup olmadığı incelenir.

- İlk 3 ayda kan grubu tayini ve bazı kan ile idrar testleri yapılır. Burada amaç kan uyuşmazlığını araştırmaktır. Ayrıca Kansızlık tespit edilirse, bunun tetkik ve tedavisinin yapılması gerekir.

- 3 aydan sonra takiplerin ayda bir defa yapılması yeterlidir.

- 3 aydan sonra her gün kullanmanız için demir ve gerekirse multi vitamin hapları önerilecektir.

- İlk 4 ayda amaç öncelikle bebekle ilgili herhangi bir anatomik bozukluk olup olmadığını tespit etmek olduğundan bu aylarda ultrasonografik tetkik ile bebeğin yapısı ayrıntılı olarak incelenir.

- 4 ayda gebelikte kromozom bozukluğu olan (mongol bebek) bebek doğurma riskinizi araştıran ve üçlü test olarak da anılan test yapılacaktır. Bu testin sorunlu olduğu durumlarda ve bazı özel durumlarda (önceki gebelikte mongol bebek doğuran veya 35 yaş ve üzerinde olan anne adayları) gerekirse amniosentez denen işlem önerilir.

- 5 ayda sonra gebelikte şeker metabolizma bozukluğunu araştıran test (50 gram glukoz tarama) yapılır.

- Son aya girildiğinde ise ve gerekirse daha erken tarihlerde Hepatit B virüsü ile temasınızı araştıran test (sarılık testi) yapılır.

- Problemli gebeliklerde son aylardaki görüşme sıklığı bazen 15 gün bazen haftalık aralarla yapılabilir.

- Her gebelik kontrolünde mutlaka tansiyon ölçümü ve kilo ölçümü yapılır ve bunların normal sınırlarda olup olmadığına bakılır.

- Son aylara gelindiğinde ise bebeğin ve annenin özellikleri göz önüne alınarak doğum şekline ve doğum yaptırılacak hastane konusunda karar verilir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top