Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Hamilelikte Dişlerinize Özen Gösterin

"Her hamilelikte en az bir diş kaybedilir çünkü bebek dişten kalsiyum çeker." Neredeyse bir efsane haline dönüşmüş bu cümle, anne adaylarına sanki hamilelikte diş kaybetmek kaderleriymiş gibi bir bilgi vermektedir.

Hamilelik bir hastalık hali değil aksine sağlıklı olmanın göstergesidir. Nasıl sağlıklı bir kişinin durup dururken dişini kaybetmesi beklenemezse anne adayı da bu dönemde uygulayacağı basit kurallarla diş sağlığını koruyabilir.

"Her Doğumda Bir Diş Kaybedilir" Düşüncesi Doğru Mu?

Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, bu nedenle hamile annelerin diş kaybına uğradığı" düşüncesi tamamen yanlıştır.

Hamilelik sırasında annenin dişlerinden kalsiyum kaybı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Bu dönemde bebeğin ve annenin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için annenin günlük 1200-1500 mg kalsiyuma gereksinimi vardır. Hamilelik döneminde anne adayı süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyumdan zengin gıdalar alarak kalsiyum gereksinimi karşılamalıdır. Eğer gıdalarla yeterli kalsiyum sağlanmazsa bebeğin gelişimi için gerekli olan miktar annenin kemiklerinden karşılanır.

Dişlerden kalsiyum çözünmesi olmaz. Eğer iyi bir beslenme ile beraber ağız diş bakımı yapılırsa hamilelik döneminde normal dönemden farklı olarak bir diş sorunu ile karşılaşılmaz. Hamilelik sırasında beslenme hem annenin hem de bebeğin genel sağlığı ve ağız diş sağlığı için oldukça önemlidir. Hamilelikte bebeğin diş gelişimi 5. ve 6.haftalarda başlar.

Ağız ve Diş Sağlığı Açısından Hamilelik Döneminde Beslenme Öneri

A,C,D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin temel yiyecekler olan meyveler, sebzeler, tahıl, süt, mandıra ürünleri ile et, balık ve yumurta dengeli olarak alınmalıdır.

Şeker mümkün olduğu kadar alınmamalıdır, (özellikle yemek aralarında).

Kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Diş Tedavisi Mümkün Mü?

Hamileliğin ilk üç ayında bebeğin organ gelişim evresi olan ilk üç ayda etkili dental tedaviden kaçınılmalıdır. Tedaviler ikinci üç aya ertelenmelidir. Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini dental tedavinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi ön plana alınmalı ve bir jinekologun önerileri doğrultusunda dental tedavi yapılmalıdır.

Hamilelik esnasından birçok ilacın kullanılmaması ya da kontrollü kullanılması önerilmesine karşın, dental tedavilerde kullanılan lokal anestezilerin herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir. Diş hekimliğinde kullanılan röntgen çekiminden kaçılmalıdır.

Eğer acil bir tedavi için kesinlikle röntgen filmi çekilmesi gerekiyorsa anneye özel koruyucu önlük giydirilmeli, hızlı film kullanarak düşük doz yapılmalıdır.

Hamile Bakımı Önerileri

Günlük ağız ve diş bakımı kesintiye uğratılmamalıdır.

Hamilelik öncesi tam bir ağız muayenesinden geçerek optimal ağız hijyenine kavuşmalı ve bunu sürdürme alışkanlığı kazanılmalıdır.

Günden en az 3 kez diş fırçası ve diş ipi kullanılarak, etkili diş bakımı yapılarak plak birikimine engel olunmalıdır.

Ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özellikle ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve diş eti hassasiyetini azaltır.

Hamilelik Gingivitisi (Pregnancy Gingivitis) Nedir?

Hamileliğin erken safhalarında diş etlerinde şişlikler kızarıklar gözlenebilir. Bu şekildeki diş eti oldukça hassastır ve kolayca kanar. Hamilelik sırasında anne adaylarının diş etlerinde oluşan bu değişikliklerin nedeni östrejen ve progesteron hormonlarının salgılarının artmasından kaynaklanmaktadır.

Özellikle hamileliğin 2. aylarında başlayıp 8. aylarına kadar devam eden dişeti iltihabı doğum sonrasında genellikle kendiliğinden geçer. Rahatsızlıklar devam ederse diş hekimine gidilmelidir Rahatsızlıklar devam ederse diş hekimine gidilmelidir.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top