Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Kış Mevsiminde Hamilelikte Dikkat Etmesi Gerekenler

Kışın hamilelik geçiren kadınları soğuk hava ve beslenme konularında, giydikleri kıyafetlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Gebelik esnasında anne adayının bedensel ve psikolojisi çok önemlidir, eğer sağlıklı bir gebelik geçirirse sonunda sağlıklı bebek sahibi olur.

Kış mevsiminde hamileliğin avantajları ve dezavantajları vardır; vitamin ve mineral kaynağı sebze ve meyve çeşitleri açısından zengin bir süreç olan kış mevsimi sağlıklı bir gebelik için idealdir. Ancak kış mevsimde zorlayıcı hava koşulları hastalıklara ve hamilelik döneminde gribe davetiye çıkardığından hamilelikte kıyafet seçimine dikkat edilmesi gerekir.

Soğuk havadan dolayı naylon ve sentetik kumaşlardan oluşan giysiler zararlıdır. Havayı geçirmeyen ve terleten kumaşlar enfeksiyonlara neden olur. Gebeler genellikle pamuklu ve yünlü hava alabilen kıyafetler tercih etmeliler.

Kış Mevsiminde Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1. Kış mevsiminde soğuk havadan dolayı naylon ve sentetik kumaşlardan oluşan giysiler zararlıdır. Havayı geçirmeyen ve terleten kumaşlar enfeksiyonlara neden olur. Gebeler genellikle pamuklu ve yünlü hava alabilen kıyafetler tercih etmeliler.

2. Kış mevsiminde kaçınılmaz olan grip salgınlarından korunmak için vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendiren C vitamini açısından zengin sebze ve meyveler alınmalıdır. Aynı zamanda hamilelik döneminde gribi önlemek için hasta olanlarla kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.

3. Kış aylarında yağlı yiyecekleri tüketme isteği artabilir, geç saatlerde fast-food tarzı yiyecekler cazip gelebilir ancak bebeğin sağlığını tehdit eden bu gıdalar aynı zamanda aşırı kilo alımını da tetikler

4. Günlük 20 gr protein,20 mgr demir ve 500 mgr kalsiyum alması gereken hamilelerin bitkisel ve hayvansal gıdalardan yararlanarak bebeğin gelişimine katkı sağlamaları gerekmektedir.

5. Kış mevsiminde soğuk havayla birlikte tembelleşen bedeninizi meditasyon, yoga ve pilates yaparak harekete geçirin. Hem fiziksel hem zihinsel rahatlama sağlayan bu tip hafif sporlar oldukça faydalıdır.

Kış ayında evlerde nasıl sağlıklı ortamlar yaratabiliriz?

Hamile kadınların ve çocuklu ailelerin kış mevsiminde bile düzenli olarak her gün evlerini havalandırarak temiz havanın içeri kirli havanın ise dışarı çıkışını sağlamaları gerekir. Evlerde bulunan en büyük hava kirliliği yaratan koşullar kullanılan (doğalgaz, tütün ürünleri, tozlar,  nemli ortamlar)ürünlerin hepsi evde kirlilik yapar ve hamilelerin sağlıklarını büyük ölçüde etkiler.

Ev içerisinde almış olduğumuz bu kirli havadan dolayı sağlık problemleri yıllar sonra bile ortaya çıkmaktadır. Kirli havanın solunması durumunda gözle görülen etkileri yorgunluk hissetmek, baş ağrısı ve dönmesi, boğaz ve burun enfeksiyonu, gözlerde alerji gibi durumlardır. Özellikle evde hamile olan biri var ise özellikle kış aylarında evleri havalandırmak ve karnında büyüttüğü bebek içinde temiz hava soluması çok önemlidir.

Temiz havayı evde muhafaza etmek için ilk olarak sigara kullanımını ortamdan uzaklaştırmak her gün düzenli temiz hava girişi ve kirli havanın çıkışını sağlamak mutfak banyo gibi su kullanılan yerlerin ıslak kalıp nem oluşturmasını ve rutubeti engellemek, havayı temizleyen cihazlar bulundurmak gerekir.

Hamilelerin kapalı ortamda maruz kaldıkları alerjiler

Özellikle kış aylarında evde mevcut olan kirli hava hamilelerin en büyük düşmanıdır. Çünkü kapalı ortamlarda mevcut olan tozlar, evde beslenilen hayvanlar, küfler hamileler için en büyük risk ve alerji ortamlarıdır, yaşadığımız evde hijyen çok önemlidir, özellikle gebeler bu konuda çok hassas davranmalıdır.

Evde kullandığımız bölümler her gün düzenli olarak süpürülüp silinmeli ve tozları alınmalıdır, düzenli hava girişi sağlanmalıdır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top