Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Gebelik Dönemi Demir Eksikliği

Demir, vücudun tüm hücrelerinde bulunan oldukça önemli bir mineraldir maddedir. İnsan vücudunda ortalama 3,5 gr demir bulunmaktadır. Vücut içerisinde demir;

  • Hemoglobin demir (Hb),
  • Depolanmış demir (demir deposu),
  • Dokulardaki demir (kaslarda bulunan),
  • Serum demiri (kan dolaşımında) olarak bulunur.

Demirin Vücuttaki Önemli Görevleri

Demirin vücutta çok değişik görevleri vardır. En önemli görevi oksijen taşıma işlemidir. Bu nedenle hemoglobindeki demirin dörtte üçü solunum yoluyla alınan oksijeni vücudun tüm dokularına taşımakla görevlidir. Dokulardaki demir de oksijenin iskelette ve kalp kaslarının hücrelerinde bulunmasına yardımcıdır. Alyuvarların üretiminde demirin vazgeçilmez bir yeri vardır.

Demir Gereksinmesi

Demir gereksinimi insanların bulundukları duruma göre değişmektedir. Demir kaybı da insandan insana değişmektedir. Bu nedenle bizim demir alımımızı ihtiyacımıza göre ayarlamamız gerekmektedir. Erkeklerin ve menopozdaki kadınların günde yaklaşık 10 mg düzeyinde demir almaları gereklidir.

Büyümekte olan gençler ile doğurgan yaşlarda olan kadınların günde 10-20 mg demir almaları gereklidir. Etkin olarak spor yapan kadın ve erkeklerin de demir alma ihtiyaçları artar. Hamilelik döneminde kadının demir alma ihtiyacı sürekli olarak artmakta olup gebeliğin 20. haftasından sonra demir alma ihtiyacı en üst düzeye çıkar. Bazı barsak hastalıkları ile vücudun demirin emilmesinde bozukluk varsa o zaman da demir alma ihtiyacı gittikçe artar.

Demir Eksikliği

Yeterli demir olmadığında vücudunuz, alyuvarların üretimi için depoladığı demiri kullanmaya başlar. Başka bir deyişle vücudunuz optimal bir hemoglobin düzeyini sağlayabilmek için depolanmış olan demiri kullanmak zorundadır. Bu nedenle de vücudun deposundaki demirin düşük düzeyde olduğu ya da bitiğini Hb-değerini ölçerek öğrenmek olası değildir.

Demir eksikliği HB-değeri normal olsa bile halsizlik ve diğer belirtilere neden olabilir. Hb-değerinin düşmesi demir deposundaki demirin azaldığına ya da bittiğine işarettir. Bu da Demir eksikliği anemisine neden olur.

Demir Eksikliği Anemisi Semtomları

Demir eksikliği anemisi; halsizlik, kendini yorgun ve bitkin hissetme, nefes darlığı, solgunluk, dikkatini toplamada zorluk, strese karşı hassasiyet ve kalp çarpıntısı gibi bozukluklara yol açabilir. Demir eksikliğinin giderilmesine çalışarak demir eksikliği anemisi önlenebilir.

Gebelik Nedeniyle Demir Eksikliği

Gebelik süresinde vücudun demir gereksinimi, normal besin yoluyla alınabilecekten çok daha fazladır. Gebeliğin 20. haftasından sonra demir alma ihtiyacı en üst düzeye çıkar. Bu nedenle ve doğumdan sonra demir eksikliği anemisini önlemek amacıyla gebeliğin 20. haftasından itibaren hamile kadına demir takviye ilaçları alması tavsiye edilir.

Demir Eksikliğinin Nedenleri

Demir eksikliği; adet kanamalarının çok fazla olmasına, gebelik, uzun süreli fiziki zorlanma durumuna, hibe amaçlı kan vermeye, gençlikteki büyüme koşullarına, kanamalara ve demir kaynağı düşük besinlerle beslenmeye vb. nedenlere bağlı olabilir.

Demir Kaynağı Olan Gıdalar

Et demir bakımından zengin olduğu için en iyi demir kaynağı kırmızı ettir. Etin rengi ne kadar koyu ise o etin demir zenginliği de o kadar fazladır. Demir kaynağı olan, ıspanak, maydanoz gibi yeşil sebzelerdeki demirin vücut tarafından emilimi daha zordur. Yeşil sebzelerdeki demirin vücut tarafından emilimini kolaylaştırmak için et ve C-vitamini ile birlikte alınması gerekmektedir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top