Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Neden Sigara İçmemeliyim

Sigara içmenin bebeklerin üzerinde daha onlar doğmadan etkisi olduğu bilinmektedir. Sigara dumanı, sigarayı içtiğinizde hem sizin hem de bebeğinizin karşı karşıya kaldığı 4,000'den fazla zararlı madde içermektedir.

Sigara içme ve doğmamış bebeğiniz

Göbek bağı, bebeğinizin yaşam bağıdır. Bu bağın içinden akan kan, bebeğinize, büyümesi için gereksinimi olan tüm oksijeni ve besinleri verir.

Sigara içtiğinizde karbon monoksit gazını içinize çekiyorsunuz. Bu, göbek bağı yoluyla bebeğinizin aldığı oksijen miktarının düşmesi demektir. Bu da bebeğinizin kalbinin daha hızlı atmasına neden olur ve gelişen vücudu üzerindeki tüm baskıyı artırır. Son günlerde yapılan araştırmalar sigaranın ayrıca plasentadaki kan akışını azalttığını belirtmektedir ki, bu da cenine ulaşan besinlerin miktarını sınırlar.3

Sigara içme, gebelik ve doğum

• Sigara içenlerde dış gebelik (rahim dışında gebelik)4 ve düşük yapma riski daha fazladır. Bu risk, sigara içenlerde içmeyenlerden dört kat, günde 20'den fazla sigara içen kadınlarda altı kat daha fazladır.

• Sigara içenlerde erken doğum riski daha fazladır.5

• Sigara içenlerin doğum sırasında komplikasyonlarla karşılaşma olasılığı daha çoktur.

• Sigara içenlerin düşük kilolu bebek sahibi olma olasılığı daha fazladır.67,8 Ortalama doğum ağırlığından daha az kiloda doğan bebeklerde daha fazla hastalık kapma ve diğer sağlık sorunları olasılıkları vardır. Gebeliğin ilk üç ayında sigarayı bırakırsanız, düşük kilolu bebek yapma olasılığınız sigara içmeyen birisininki kadar olur.

• Düşük kilolu bebeğinizin olması, siz ve bebeğiniz için doğumu kolaylaştırmaz. Daha küçük bebeğin doğumda stresli olması olasılığı daha fazladır. Küçük, zayıf bir bebeği doğurmak, ortalama kilolu bir bebeği doğurmaktan daha kolay ve kısa süreli değildir.

• Gebelik sırasında sigara içmek bebeğin doğumda veya kısa bir süre sonra ölmesi olasılığını artırır.

Bebek doğduktan sonra

• Ani bebek ölümü sendromu (SIDS veya 'beşik ölümü') riski, gebelik sırasında sigara içen annelerde daha fazladır. Doğumdan sonra sigara dumanı ile karşı karşıya kalan bebeklerde de SIDS riski daha fazladır. Hiç kimsenin bebeğinizin yanında sigara içmesine izin vermeyerek bebeği sigara dumanından arınmış bir şekilde koruyun.

• Annenin sigara aracılığıyla içine çektiği 4,000'den fazla zehirin çoğu, bebek doğduktan sonra, emzirme ve pasif sigara içme yoluyla bebeğe geçer.

• Sigara içenlerin bebeklerinin astım ve diğer solunum hastalıklarına yakalanma olasılığı daha fazladır.

• Daha sonraki yıllarda bile, gebelik sırasında sigara içen annelerin çocukları diğer çocuklardan daha kısa boylu olmaya ve okuma, matematik ve ilgili becerilerde daha fazla güçlükle karşılaşmaya eğilimlidir.

• Gebelik sırasında sigara içen annelerin çocuklarında dikkat yetersizliği hiperaktivite hastalığını geliştirme olasılığı daha fazladır. (dikkatsizlik, hiperaktivite ve düşünmeden hareket belirtileri ile tanımlanan kronik bir hastalıktır).

Emzirme

Anne sütü bebeğinizi hastalıklara karşı korur, ancak, nikotin ve diğer zararlı maddeler de anne sütü aracılığıyla bebek tarafından emilir. Sigarayı bırakmakta güçlük çekiyorsanız, emzirmeden hemen önce ve emzirme sırasında sigara içmemeye çalışın ve sigara içmek için daima dışarı çıkın. Tamamıyla bırakamıyorsanız, denemeyi sürdürün. Unutmayın, sigara içseniz bile, anne sütündeki önemli besinler ve koruyucu etkenler nedeniyle, emzirme biberona tercih edilir.

Pasif sigara içme

Sizin veya çocuklarınızın yanında ne zaman birisi sigara içse, siz de sigara içiyorsunuz demektir. Buna, pasif sigara içmek, denir. Çevresel tütün içimine (ETS) maruz kalmak, çocukların sağlığını etkileyebilir:

• Küçük çocukların ciğerleri yetişkinlerinkinden daha küçük ve hassastır. Bu da onların tütün dumanından ve içerdiği kimyasal maddelerden daha fazla etkilenmesi anlamına gelir.

• Sigara içenlerin bebeklerinin astım ve diğer solunum hastalıklarına yakalanma olasılığı daha fazladır.

• Tütün dumanına maruz kalan çocukların gece öksürme olasılığı daha fazladır.16 Bunun nedeni tütün dumanını içine çekmenin uzun süreli etkisi olabilir.

• Çocukların çevresinde anne ve babaların sigara içmesinin uzun süreli etkileri, daha yavaş büyüme, öğrenim bozukluğu ve davranış değişiklikleri olabilir.1

• Gebelik sırasında pasif sigara içimine maruz kalmış annelerin çocukları, doğumda ortalama olarak daha küçüktür.

Nikotinin yerine başka bir şey koyma tedavisi (NRT)

• NRT, anne ve bebek daha az nikotin alacağı ve karbon monoksit ve diğer toksit maddelere maruz kalmayacağı için, gebelik ve emzirme sırasında, sigara içmekten daha az zararlıdır.

• NRT, sigarayı bırakmaları çok daha zor olan çok bağımlılar ve gebelik ve doğum sırasında daha fazla sorunla karşı karşıya kalma riski taşıyanlar için yararlıdır.

• Nikotinin yerine başka bir şey koyma tedavisi (çiklet, pastil, dil altı tableti veya içe çekici), bir kadın gebe ise veya emziriyorsa ve sigarayı bırakamıyorsa düşünülebilir ama, bunu doktorunuzla konuşmak çok önemlidir.

Unutmayın

Sigara içmenin güvenlikli bir düzeyi yoktur. Günde birkaç sigara bile, bebeğinizin, gelişimini ve büyümesini etkileyebilecek zehirlerle karşı karşıya kalması demektir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top