Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Hamie, güneş, güneş yanığı, ultraviyole, Gebelik maskesi

Hamile olsun ya da olmasın güneş ya da ultraviyole ışınlarının kişi üzerinde pek çok faydasının yanında güneş yanığı, çeşitli alerjik reaksiyonlar, erken deri yaşlanması ve deri kanseri oluşumu gibi göz ardı edilemeyecek zararları da olduğu unutulmamalıdır. Yaşamın diğer dönemlerinde olduğu gibi gebelikte de güneşten bilinçli bir şekle yararlanılmalıdır.

Güneş ışığı içerdiği ultraviyole ışınları sayesinde cilt altı yağ dokusunda aktif D vitamini oluşmasını sağlar. D vitamini esas olarak bağırsaklardan kalsiyum emilimini artırarak, gebelikte artan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Bu sayede bebek için gereken kalsiyum annenin kalsiyum depoları yerine, yiyeceklerden karşılanmış olur. Bu da annenin ileri yaşlarda kemik erimesi riskini azaltan bir faktördür.

Normal insanlara göre gebeler güneş ışınlarından daha fazla etkilenirler. Gebelik döneminde hormon düzeylerinde yaşanan değişikliklere bağlı olarak deri güneş ışınlarına karşı daha duyarlı hale geldiğinden, daha kısa sürede güneş yanıkları oluşabilir. Pigment yapıcı melanositleri uyaran hormon düzeyleri yükseldiğinden aşırı pigmentasyona karşı da duyarlılık artar.

Gebelikte derinin hassasiyeti arttığı için alerji ve akne gibi bazı deri hastalıkları gebelik sırasında daha kolay ortaya çıkmaktadır. "Kloazma" veya "Melazma" olarak adlandırdığımız "Gebelik maskesi " genellikle gebeliğin 4. ayına doğru belirmeye başlar. Alın, yanaklar, burun ve dudak üzeri gibi güneş ışınlarının dik geldiği bölgelerde yoğunlaşan kahverengi lekeler halinde görülür. Gebelikte sık görülen, genellikle doğum sonrası kaybolan zararsız bir durumdur. Ancak güneşe fazla maruz kalmak, bu durumun daha şiddetli ve uzun süreli olmasına yol açabilir. Bu nedenle anne adaylarının gebelik süresince derilerini güneş ışığından dikkatli bir biçimde korumaları gerekmektedir.

Güneş sadece ışınlarıyla değil ısısıyla da dünyamıza yarar sağlamaktadır. Gebelikte güneş altında uzun süre geçirmek zaten az da olsa artmış bulunan vücut ısısının daha da artmasına, vücuttaki suyun azalmasına neden olabilir. Artmış sıcaklık, vücutta bir yatkınlık da varsa gebede kan basıncının artmasına ve bunun neden olabileceği istenmeyen hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle yazın sıcak havalarda ter emici, rahat, hafif ve kolay değiştirilebilir giysiler tercih edilmelidir.

Aşırı sıcaklarda gebelerin dikkat etmesi gereken diğer önemli bir konu da sıvı tüketimidir. Bol sıvı tüketilmelidir. Aşırı terlemeyle vücuttan atılan su, tuz ve mineraller yerine konmalıdır. Fazla sıvı kaybı bebeğe giden kan miktarında azalmaya yol açabilmesi nedeniyle çok önemlidir. Bu nedenle gebelerin bu günlerde sıvı alımını normalin en az iki katına çıkarmaları gerekmektedir.

Sıcakta terlemeyle birlikte birçok bölge nemli kalacağı için mantar enfeksiyonlarına yaz aylarında daha çok rastlanır. Bu nedenle özellikle vücudun kıvrımlı bölgeleri kuru tutulmaya çalışılmalıdır. Sık sık ılık duş yapılmalıdır.

Hamileler güneş ışınlarından daha fazla etkilenirler. Hamilelik döneminde hormon düzeylerinde yaşanan değişikliklere bağlı olarak deri güneş ışınlarına karşı daha duyarlı hale geldiğinden, daha kısa sürede güneş yanıkları oluşabilir.

Vücuttaki suyun azalmasına neden olabilir. Artmış sıcaklık, vücutta bir yatkınlık da varsa gebede kan basıncının artmasına ve bunun neden olabileceği istenmeyen hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle yazın sıcak havalarda ter emici, rahat, hafif ve kolay değiştirilebilir giysiler tercih edilmelidir.

Güneşin gebelik üzerine etkileri tartışılırken, anne karnındaki bebek açısından önemli bir noktaya dikkat çekmek gerekir. Ultraviyole ışınlarının, bebeğin nöral tüp gelişimi için çok önemli olan folik asiti parçalaya-bileceğini gösteren bazı çalışmaların bulunmaktadır. Folik asitin parçalanmasıyla annede folik asit eksikliği ortaya çıkabilir. Bilindiği gibi folik asit eksikliği spina bifida gibi nöral tüp defektlerine yol açmaktadır.

Hamilelikte güneşten nasıl korunmalıyız?

• Saat ll.00-l6.00 saatleri arasında direk güneş ışınları altında bulunmaktan kaçınmalı,

• En az l5 koruma faktörlü, geniş spektrumlu, parfümsüz bir güneş koruyucu kullanmalı,

• Güneş koruyucuyu 2 saatte bir yenilemeli,

• Parfüm ve losyonlar fotosensitivite yaratarak deride reaksiyona yol aça-bileceğinden bu tür ürünlerden kaçınılmalı,

• Güneş ışınlarını yansıtacak açık renkli giysiler giyilmeli,

• Yüz ve boyunu koruyacak geniş kenarlı bir şapka kullanmalı.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top