Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Yunan bir kelime olan tetanoz, kasılma anlamına gelmektedir. Ölümcül sonuçları olan tetanoz özellikle hamilelik sırasında önlenmesi gereken bir sinir sistemi hastalığıdır. Geçmişi Antik Mısır’da 1600 yıllarına kadar uzanan bu enfeksiyon türü, çivi, kirli metal gibi objeler sonucu deride oluşan sıyrıklardan veya yaralardan kana bulaşır.

Sağlık açısından büyük tehlike oluşturan tetenoz, hamilelik sırasında da anne adayları ve bebeklerde olumsuz etkilere yol açar. Bu nedenle hamilelikte tetanoz aşısı yaptırmak oldukça önemli bir husustur. Aksi halde bebek ve annede birçok sağlık sorunlara neden olabilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

Tetanoz Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Tetanoz, Clostridium tetani isimli bakteri tarafından üretilen bir enfeksiyon türüdür. Bu enfeksiyon toz, toprak dahil doğada her yerde bulunur. Tetanozun genel belirtisi, çene, boyun gibi kısımlarda kasılmalar olarak görülür.

 

 

Tetenozun nedeni insan vücudunda oluşan yaralanmalar veya sıyrık sonucu Clostridium tetani bakterisinin kana karışması ve üremesidir. Bakteri vücutta toksin üretimine neden olur ve söz konusu bu toksin beyin kökü ve omuriliğe ulaşarak sinir hücrelerinin yapısını bozar. Bozulma sonrasında kişide istemsiz kasılmalar görülür.

Tetenozun belirtileri olarak aşağıdakileri gösterebiliriz;

 • Ense kasında sertleşme,
 • Yutkunma sorunları,
 • Çene kaslarında sertleşme ve spazma,
 • Karın kaslarında sertleşme,
 • Ateş ve terleme,
 • Hızlı kalp atışı,
 • Kan basıncında yükseklik.

Tetenoz Aşısı Nedir?

Tetenozun tam bir tedavi yöntemi bulunmasa da bu hastalıkla savaşmanın en güçlü yöntemi aşıdır. Bu aşı sayesinde tetanoz bakterisi etkisiz hale getirilir. İçerisinde bulunan tetanoz toksoidi sayesinde kalıcı bir çözüm sunar. Tetanoz aşısı hem bebeklere hem de hamile annelere uygulanabilir. Bunun nedeni, tetanozun özellikle hamilelik sırasında bebek ve anne sağlığı açısından büyük risk oluşturmasıdır.

Tetanoz aşısı her ne kadar etkili bir çözüm sunsa da bazı yan etkiler bulundurur. Ancak bu yan etkiler hafif ve geçicidir. Tetanoz aşısının yan etkilerini aşağıdaki gibi gösterebiliriz;

 • Hafif ateş,
 • Halsizlik,
 • Mide bulantısı,
 • Kas ve eklemlerde hafif ağrı,
 • Aşının uygulandığı yerde hassasiyet (kızarıklık veya şişlik)

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Hamilelik sırasında annelerin tetanoza yakalanma riski bir hayli yüksektir. Bu nedenle bebeğin doğum sonrasında ilk 6 ay boyunca bu hastalığa karşı dirençli olması adına aşı mutlaka yapılmalıdır. Böylece anne hem kendi sağlığını hem de bebeğin sağlığını korumuş olur. Tetanoz aşısını hamileliğin planlama sürecinde yapılması da mümkündür.

Hamile anneler aşağıdaki nedenlerden dolayı tetanoz aşısı yaptırmalıdır;

 • Erken doğum riskini en aza düşürmek,
 • Nörolojik problemlere neden olan enfeksiyonları, ölü doğum, büyüme geriliği gibi sorunları engellemek,
 • Yeni doğan bebeklerde olası enfeksiyonları azaltmak,
 • Hamilelik sırasında görülebilecek hastalıkların etkisini en aza indirmek.

Tetanoz, kişiden kişiye bulaşan bir hastalık değildir. Bu nedenle diğer enfeksiyonlardan farklıdır. Tetanoza neden olan Clostridium tetani, nemli, tozlu, oksijensiz ortamlarda yaşar ve insanlara tırnak, iğne, çivi gibi kontamine objeler aracılığıyla oluşan kesikler, sıyrıklar ile geçer. Yeni doğan bebeklere ise göbek kordonundan nüfus eder. Dünya Sağlık Örgütü, tetanoz nedeniyle her yıl 213.000 bebeğin ölü doğduğunu veya bu hastalığa yakalandığını belirtmiştir. Hastalığın nedeni hijyenik olmayan ortamlarda doğum yapmak olarak gösteriliyor. Tetanoza karşı bağışıklık kazanmamış anne adayları mikrobun bulaşması ile bebeklerinin bu hastalığa yakalanmasına neden oluyor.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tetanoz aşısı yaptırmak için hamilelikte belirli bir zaman dilimi bulunmaz. Anne adayları istedikleri zaman bu aşıyı yaptırabilirler. Ancak doktorlar için ideal zaman gebeliğin 3. ayından sonradır. Yani, Tetanoz aşısı kaçıncı hafta yapılır? sorusunun yanıtı, 12. haftadır.

Ancak bunların yanı sıra eğer hamilelik sırasında anneler herhangi bir çivi, paslı metal gibi maddelerle temas ederken yaralanmışsa mutlaka bir sağlık merkezine başvurmalı ve ihtiyaç halinde tetanoz aşısı yaptırmalıdır.

Tetanoz aşısı hamilelik boyunca 5 doz kullanılabilir. Bunlar ilki hamileliğin 4. ayına denk gelir. 2. doz ise ilk aşının üzerinden en az 4 hafta geçtikten sonra yapılmalıdır. İkinci dozun 1 – 3 sene koruma özelliği vardır. 3. doz tetanoz aşısı ikinci aşıdan en az 6 ay sonra yapılır. Bu aşının da 5 yıl koruma süresi vardır. 4. doz tetanoz aşısı ise 3. tetanoz aşısı sonrası 1 yıl arayla veya bir sonraki hamilelikte yapılmalıdır. Bu aşının 10 yıl koruma süresi bulunur. Son olarak 5. doz tetanoz aşısı, 4. aşıdan 1 yıl sonra veya bir sonraki gebelikte yapılmalıdır. Bu dozun da doğurganlık süreci boyunca etkisi devam eder.

 

 

Tetanozdan Nasıl Korunur?

Tetanoz hastalığından korunmak için öncelikle tetanozun hangi yollarla bulaştığını bilmek gerekir.

Tetanoz nasıl bulaşır? sorunun yanıtını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Toz
 • Toprak
 • Hayvan dışkısından bulaşan bakteri
 • Damardan ilaç almak,
 • Ameliyat yaralarından bulaşan bakteri,
 • Açık yara,
 • Deri sıyrıkları,
 • Hayvan ısırığı,
 • Diş enfeksiyonları,
 • Dövme.

Bu gibi etkenler tetanoza sebebiyet vermektedir. Bu bağlamda, tetanozdan korunmak için tüm yaralanma ve hafif sıyrıklar bile mutlaka hijyenik su ile yıkanmalı ve temizlenmelidir. Oksijenli su ile yakalanan yara, dezenfektan ile temizlenmelidir. Hamile anne adayları mutlaka bir doktora görünmeli ve gerekirse tetanoz aşısı yaptırmalıdır.

Bebeklerde Tetanoz

Yeni doğan bebekler tetanoz aşısı olmayan annelerinden veya hijyenik olmayan ortamlarda yapılan doğum sonucu kordon aracılığıyla tetanoz enfeksiyonu kaparlar. Tetanoza yakalanan bebeklerin ölü doğma ihtimalleri büyüktür. Aynı zamanda emme zorluğu da bebeklerde görülen tetanoz belirtisidir. Bu nedenle bebekler emmeyi bırakırlar ve vücutlarında kas kitlenmelerinden dolayı sertleşme görülür.

Bebeklerde tetanoz aşısının etkisi, bebeğin enfeksiyonla mücadelede daha güçlü bir direniş göstermesi şeklinde yorumlanabilir. Bu durumda bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir ve mikroplara karşı savunma mekanizması geliştirir. Aşı sonrasında tetanoz hastalığının virüsü bebeğin vücuduna girse de bebek bu virüse karşı bağışıklık kazanmış olur. Aşı bebekler için oldukça güvenilirdir. Bazen birkaç hafif yan etkiler gösterse de bu etkiler kısa sürede geçer. Bunun dışında bebeğe hiçbir olumsuz etki göstermez.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top