Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Gebelik dönemi - Hamilelik dönemi spor

Hamilelik sürecinde düzenli olarak spor yapmak hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu sayede hamilelikte oluşabilecek problemler ortadan kalkar ve anneler olumsuz etkilerden korunur. Aynı zamanda, aşırı kilo alımı da engellenmiş olur.

Çoğu anne adayı hamilelik boyunca spor yapmanın bebeğe zarar verebileceğini düşünse de doğru zamanda ve doğru şekilde yapılan spor aksine bebeğin gelişimine katkıda bulunur. Hamilelikte uygulanabilecek belirli egzersizler vardır. Söz konusu bu egzersizler ise doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Hamilelik döneminde Hangi Spor Yapılır?

Vücut şeklinin büyük ölçekte değiştiği bir dönem olan hamilelikte denge mekanizmaları bozulur. Daha büyük dikkat ve özen gerektiren bu dönemde uygulanabilecek sporlar da normal koşullara nazaran farklıdır. Bu bağlamda, hamilelik boyunca yapılabilecek sporlar bebeğin zarar görmemesi adına vücut şekline uygun egzersizlerdir.

Hamilelikte spor dendiğinde akla belli başlı egzersizler gelse de bazı spor çeşitleri vardır ki bunlar kesinlikle uygulanmamalıdır. Söz konusu bu sporlara; ciddi stres ve rekabet gerektiren takım sporları, futbol, basketbol, çok sıcak ortamlarda yapılan sporlar, sörf, kayak, bisiklet örnek gösterilebilir.

Hamilelik sırasında yapılan sporlar ise aşağıdakilerdir;

Yoga

Yoga, hamile kadınlar için en uygun spor türüdür. Aslında yoga, bir spor türü olmaktan öte bir yaşam biçimidir diyebiliriz. Ancak hamilelikte yoga yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle, mutlaka bir eğitmen ile yapılmalıdır. Bazı yoga hareketleri zorlayıcı olabilir ve kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyebilir. Buna ek olarak sadece yoga yapmak etkili bir sonuç vermez. Bu nedenle hafif kardiyoyla birlikte uygulanabilir.

Pilates

Hamilelikte pilates, trimester dönemleri baz alınarak yapılmalıdır. Örneğin, ilk trimester dönemi, hamileliğin ilk 3 ayını kapsar ve bu dönemde sırtüstü karın çalışmaları, yüz üstü egzersizler uygulanabilir. İkinci trimester döneminde dört ayak üzerinde egzersizler, bel esneme egzersizler yapılabilir. Ancak 4. aydan itibaren sırtüstü egzersizler uygulanmamalıdır. Son trimester döneminde ise daha çok ayak, kalça ve kol egzersizleri uygulanmalıdır.

 

 

 

Yürüyüş ve Jogging

Yürüyüşten kastımız hafif tempolu yürüyüştür. Özellikle hamilelik sürecinden önce daha çok hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olanlar için hafif tempolu yürüyüş, spora yumuşak bir geçiş olacaktır.

Yüzme

Hamilelikte uygulanabilecek güvenli ve eğlenceli bir egzersizdir. Suyun içinde vücut ağırlığı azaldığı için iskelet sistemine yüklenen ağırlık da azalır ve böylece kronik ağrılar giderilir.

Ağırlık Egzersizi

Son olarak, ağırlık egzersizleri de bir eğitmen eşliğinde uygulanan spor türüdür. Ancak tek başına uygulamak kesinle tavsiye edilmez çünkü kaza riski büyüktür. Hafif yoğunlukta ve belirli hareketlerle yapılan ağırlık egzersizi hamilelik sürecinizi daha kolay hale getirecektir.

Hamilelik Döneminde Spor Yapmanın Yararları

Hamilelik sürecinde birçok anne bebeğe zarar gelmemesi adına hareketsiz bir yaşam tarzı benimser ve spor yapmaktan çekinir. Ancak spor, sağlıklı bir yaşam için en önemli faktördür. Özellikle hamilelikte alınan kilolar hareketsiz yaşamın neticesidir ve hem anne hem de bebek sağlığını olumsuz etikler.

Sağlıklı bir gebelik süreci için annelerin egzersiz yapması ve aktif bir yaşam tarzına sahip olması tavsiye edilir. Bu durum hem kilo alımını önler hem de sağlıklı bir yaşam şekli aşılar. Özellikle hamilelik dönemi sonrasında birçok kadınlarda görülen diyabetin sebebi, hareketsiz yaşam tarzıdır.

Tüm bunlara ek olarak hamilelikte yapılan egzersizler yaşam kalitesini artırır. Hamile kadınlarda görülen sırt ve bel ağrılarını azaltır ve bu zorlu süreci ağrısız hale getirir.

Hamilelik Döneminde Spor Yapmanın Zararları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hamilelik sürecinde uygulanan egzersizler doğru bir şekilde yapılmalıdır. Ani ve yanlış hareketler, aşırı zorlama, uygun olmayan ortamlar, sporun yararlarından çok zararlarını görmenize neden olacaktır.

Aynı zamanda, bahsedilen spor türleri tamamen sağlıklı anneler için geçerlidir. Ancak sağlıklı anneler bile bu sporları eğitmen eşliğinde uygulamalıdır. Hamilelik sürecinde başka hastalıkları bulunan anneler ise spor yapmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Hamilelik sürecinde spor yapmayı önleyen durumlar;

  • Kalp hastalığı,
  • 35 yaş üstü anne adayları,
  • Düşük geçmişi,
  • Plasenta previa,
  • Anemi,
  • Tip 1 diyabet,
  • Aşırı zayıf veya şişman olmak,
  • Epilepsi,
  • Hamileliğe bağlı hipertansiyon.

Bu durumlar dışında hamilelikte spor yapmak güvenlidir. Ancak elbette ki, egzersiz uygulamak için mutlaka doktor onayı alınmalıdır.

Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile anneler spor yaparken belirli kurallara uymalıdır. Öncelikle şunu belirtelim ki, hamilelikte düzenli spor yapmak her ne kadar önemli olsa da yanlış uygulamalar istenmeyen sonuçlara yol açabilir ve hayati risk oluşturabilir. Bu nedenle, spor esnasında mutlaka bir eğitmenden yardım alınmalıdır.

Egzersizleri nefes nefese kalmadan uygulamak gerekir. Çünkü sporda amaç vücudu zorlamak değil, faydalı yönlerinden yararlanmaktır. Ani hareketler yerine daha yumuşak geçişler uygulanmalıdır. Ani hareketler eklemleri zorlar ve vücut ağrılarına neden olur.

Hamileliğin ilerleyen aylarında spor sırasında denge isteyen hareketleri uygulamak zorlaşır. Bu nedenle daha kolay denge kurulabilecek egzersizler tercih edilmelidir. Spora başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri uygulanmalıdır. Egzersiz bitiminde de aniden bırakmak yerine etap şeklinde soğuma hareketleri ile spor tamamlanmalıdır.

Düzensiz uygulanan egzersizler ise annelerin vücudunda eklem ağrılarına neden olacaktır. Bu nedenle bir plan oluşturulmalı ve buna uygun hareket edilmelidir. Sadece bu şekilde egzersizlerin etkisi görülebilir.

Son olarak, gebelikte bazı sağlık durumları söz konusu ise spor yapmak riskli olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora danışılmalıdır. Damar tıkanıklığı, kansızlık, düşük veya yüksek tansiyon, solunum problemleri söz konusu ise spor yaparken dikkatli olmak gerekir.

Hamilelik Döneminde Spor Hangi Ayda Yapılmalıdır?

Hamilelik sürecinde spora başlamak için spesifik bir ay verilmez. İstenilen aydan itibaren spor yapılabilir. Ancak burada önemli olan nokta, hangi ayda hangi sporun yapılacağıdır.

 

 

 

Hamileliğin ilk 3 ayında herhangi bir sağlık problemi yoksa tempolu yürüyüşler uygulanabilir. Bu aylarda yoga ve pilates de nefes alışverişleri için ideal bir seçim olacaktır.

Sonraki 3 – 6 aylık dönemlerde de hafif tempolu yürüyüşlere devam edilebilir. Buna ek olarak, yine hafif tempolu yürüyüş egzersizleri daha eğlenceli ve faydalı olacaktır. Ancak özellikle bu aylarda sırtüstü yapılan egzersizler bebeğe baskı uygular. Bu nedenle, bu tür egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Son 6 – 9 aylık dönemlerde ise hamileliğin daha hassas zamanları olduğu için oturak pozisyondaki kolay egzersizler uygun seçim olacaktır. Özellikle hamilelik pilatesi doğumun kolay geçmesine yardımcı olur.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top