Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Bebek sahibi olmak isteyen annelerin bu süreçte bebeğin sağlıklı gelişimi için zararları alışkanlıklardan uzak durması gerekir. Bu anlamda, vücuduna zararlı maddeler giren anneler, bebeklerinin sağlığını da doğrudan tehlikeye atmış olurlar. Gebelikte alkol kullanmak, sigara içmek hem hamilelik sürecinde hem de sonrasında bebeği birçok açıdan geri dönülmeyecek şekilde olumsuz etkiler.

Bebeğin ölü doğumu, engelli olması, sarılık geçirme ve benzeri, hamilelikte sigara ve alkol kullanımı sonucu görülen ciddi sağlık sorunlarıdır.

Hamilelikte sigara kullanımı, sigara içerisinde bulunan nikotin, katran ve karbon monokosit, erken doğum, abortus, kognitif düşüklük gibi sorunların görülme ihtimalini artırır. Alkol ise mental retardasyonun başlıca nedeni olarak gösterilir. Bu anlamda, hem alkol hem de sigaranın gebelik döneminde birlikte tüketimi, %99 ihtimal bebekte ciddi ve kalıcı hastalıkların görülmesine getirir.

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

Hamilelik sürecinde sigara kullanımının hem anneyi hem de bebeği olumsuz yönde etkilediği artık bilinen bir gerçektir. Vücutlarında hormonal değişimler görülen hamile kadınlar, sigara kullanımı ile bu düzensizlikleri daha ileri seviyelere taşırlar. Bu nedenle de hamilelikte sigara içmenin zararları dendiğinde uzmanlar birçok geri dönüşü olmayan anomalikler ve hastalıklar sıralar.

Normal insan vücudunda bile sigara içmek, niktoin ve diğer zararlı maddeler nedeniyle kanser, solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok ciddi hastalıklara yol açar. Hamile kadınlar da ise bu hastalıkların hem anne hem de bebekte görülme ihtimali oldukça fazladır. Sigaranın günümüzde hamile kadınlarda oluşturduğu etkileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Sigara içerisinde bulunan nikotinin kana karışmasıyla bebeğin aldığı oksijen miktarı azalır.
 • Erken doğum ve düşük yapma ihtimali artar.
 • Bebeğin ağız ve damak yapısında bozulmalara ve kalıcı hastalıklara yol açar.
 • Bebeklerde akciğer hastalıkları riskini artırır.
 • Bebeklerin gelecekte otizmli olma riskini artırır ve zeka geriliği, hiperaktivite gibi sorunlara neden olur.

 

 

 

Sigara İçmek Hamile Kalmayı Engeller mi?

Amerikan Üreme İlaçları Topluluğu, sigara kullanan kadınların üreme sorunu yaşadıklarını ve bebek sahibi olma ihtimallerinin diğer hemcinslerine göre daha az olduğunu ortaya çıkartmıştır. Kadın doğum uzmanları da sigara kullanan kadınlara bebek sahibi olmak için sigarayı bırakmayı önerir. Çünkü sigara içmek, hamile kalma ihtimalini azalttığı gibi hamilelik sürecinin ilk aşamalarında da bebeğin sağlığı açısından risk oluşturur. Bu anlamda, bebeğin çeşitli hastalıklar ve anormal vücut yapısıyla doğması da kaçınılmaz olur.

Bununla birlikte, pasif bir içici olmak da hamile kalma ihtimalini azaltmaktadır. Pasif içicilik, kanserojen riski sınıflandırmasında A kategorisine girer ve bu anlamda, kansere sebep olması ile bilinir. Yani, pasif içici olmak, hamile kalmayı engellemekle birlikte hamilelik sürecinde bebeklerinin sağlığını tehlikeye atar.

Sigara Kullanan Annelerde Düşük Yapma Riski

Hamile annelerin en çok korktuğu şeylerden biri de düşük yapmaktır. Hamileliğin kaçıncı haftasında olursa olsun manevi olarak bağlandığı bebeğini hiçbir anne kaybetmek istemez. Düşük yapma riski hamileliğin ilk 3 ayında görülür. Ancak istisnai durumlarda 20. haftaya kadar bu risk devam edebilir. Sigara içmek, yapılan araştırmalara göre sadece düşük yapma riskini artırmakla kalmaz aynı zamanda, ölü doğuma da sebebiyet verir.

Sigara içerisinde bulunan karbon monoksit, nikotin gibi zararlı gaz ve maddeler, plasenta gibi gebelik problemlerine de yol açar. Bu gibi sorunlar da ölü doğum ve düşük gibi trajik sonuçlara getirir.

Hamilelikte Alkol Kullanımının Zararları

Sağlıklı bir bireye bile olumsuz bir çok etkileri bulunan alkolün hamile annelere etkileri saymakla bitmez. Belli bir düzeyde alkol alımının aslında hamilelik sürecinde büyük zararları bulunmaz ancak yine de kullanmamakta fayda var. Kronik alkol kullanımı ise fetal alkol sendromuna neden olmaktadır. Bu anlamda, hamilelikte alkol kullanımının zararları olarak aşağıdakileri gösterebiliriz:

 • Düşük ağırlıklı doğum,
 • Bebeğin zihinsel engelli olma riski,
 • Vücutsal deformasyonlar,
 • Nörolojik gelişimde ciddi sorunlar,
 • Fetal alkol sendromu ve fetal alkol etkisi.

Bu nedenlerden dolayı hamilelikte alkolün zararları her zaman göz önünde bulundurulmalı ve gebe anneler alkole ara vermelidir. Alkol bağımlısı olan annelerin ise haftada maksimum 150 gr alkol tüketmesine izin verilir. Ancak yine de bebeğin sağlığı için bu miktarı da içmemekte fayda vardır.

Alkolün Bebek Üzerinde Etkileri

Alkol tüketimi gebeliğin ilk haftalarında bile etkisini göstermeye başlar. Plasentradan geçerek bebekte anomali görülmesine neden olan alkolün etkisi gebeliğin ilerleyen haftalarında da kendini belli eder. Bu anlamda, hamilelik sürecinde alkole karşı intolerans durumu gelişir. Gebeliğin ilk haftasında tüketilen alkol ise organların yeni yeni yapılanmaya başladığı zamanda olumsuz etkiler ortaya çıkararak anomali durumlarına yol açar.

Anne adaylarının alkol kullanması, sigarada olduğu gibi erken doğum riski, zeka geriliği, yetersiz gelişme gibi birçok ciddi sorunlara neden olur ve bebeklerin bazı hastalıklara daha yatkın olmalarına sebebiyet verir. Bu anlamda, hamile kadınların hamilelik sürecinde sağlıklarını koruması bebeğin sağlığını da etkileyeceği için alkol kullanımından kaçınmaları gerekir. Bununla birlikte, doğum sonrasında da sadece annenin değil, babanın da bebeğin sağlıklı ortamda büyümesi için bu zararlı alışkanlıklardan uzak durması tavsiye edilmektedir.

 

 

 

Fetal Alkol Snedromu Etkileri Nelerdir?

Alkol tüketiminin bebek gelişiminde ortaya çıkardığı en ciddi sorunlardan biri de fetal alkol sendromudur. Fetal alkol sendromu sonucu;

 • Bebeğin beyin gelişimi tamamlanmaz ve zeka geriliği görülür.
 • İç organlarda ve kalpte anomalilere sebebiyet verir.
 • Göz kapaklarında, kulaklarda sırasıyla tam açılmama ve düşüklük gibi sorunlara yol açar.
 • Anormal bir yüz görüntüsü riskini artırır.
 • Ağız ve burun yapısında bozukluklara görülür.

Fetal alkol sendromu görülen bebeklerde küçük gözler, düz yanaklar, ince dudaklar, kısa ve basık burun gibi karakteristik özelliklerin görülmesi söz konusudur. Ancak bu özelliklerin çocuğun büyümesiyle birlikte azalması da mümkündür. Fetal alkol sendromunu fetal alkol etki ile karıştırmamak gerekir. Fetal alkol etki, gebelikte düzenli alkol tüketimi sonucu görülür ve ömür boyu devam eden bir etkiye sahiptir. Fetal alkol sendromu ise gebelikte aşırı alkol tüketimi ile oluşur.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top