Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Gebelik dönemi -  Beslenme

Tüm yenidoğanların yaklaşık yüzde 2-3'ünde ciddi yapısal bozuk­luklar vardır, bunların çoğu gen fonksiyonlarının bozulmasıyla orta­ya çıkar. Sağlıksız beslenme, sigara, alkol, ilaç kullanımı, aşırı güne­şe maruz kalma, stres, hava, su ve çevre kirliliği bu bozulmaya yol açabilir.

Yenidoğanlarda rastlanan anormalliklerin çoğu anne-babanın bes­lenme ve yaşam tarzıyla bağlantılıdır. Anne-babanın yaşı, yaşadığı çev­re, beslenme ve yaşam tarzı bebeğin genetik yapısını etkiler. Annenin beslenme tarzı bebekte yapısal anormalliklerden tutun ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek kanser, kalp hastalığı, diyabet gibi birçok hastalığa da neden olabilmektedir. Anneleri sağlıklı beslenen bebeklerde genel­de sorun oluşmamaktadır. Sağlıklı nesiller için anneler çok iyi beslen­melidir.

Bebeğin zekâsı ve güzelliği bile anne karnındaki beslenmesiyle çok yakın ilişkilidir. Yüz yapısı ile sağlıklı beslenme arasında ciddi bir bağ­lantı vardır. Tüm bebekler bir yaşına kadar güzeldir, çünkü az çok her anne bebeğinin iyi beslenmesine özen gösterir. Sağlıksız besinlerin tüketilmesiyle beraber çirkinleşme başlar.

Bebeğin çok sağlıklı olması için aslında daha anne gebe kalmadan altı ay önce hem annenin hem de babanın sağlıklı beslenmesi ve ya­şaması gerekir. Hamile kalmadan önce ağır metal testlerine bakılmalı, B12, D vitamini, demir gibi eksik vitamin ve mineraller yerine konulmalı­dır. İnsülin direnci varsa düzeltilmelidir.

 

 

 

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için doğal besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Ancak yine de folik asit, D vitamini (güneş). A vitamini, Bl2 vitamini, omega3 yağ asidi, kolesterol, İyot, çinko, selen­yum ve probiyotik takviyesi gereklidir.

Örneğin besinlerdeki folik asit yetersizliğinde dudak-damak yangı, omurga açıklığı gibi omurilik bozuklukları olan ya da Down sendromlu bebek doğurma olasılığı artar. Hamile kalmadan önce folik asit zengi­ni yeşil yapraklı taze sebze ve meyvelerle beslenen ya da folik asit tak­viyesi alan annelerde bu olasılık çok azalır. Hamile kalmadan çok ön­ce (en az 3 ay) folik asite başlanmalıdır. Organlar çoktan oluştuğun­dan, hamilelikte başlamanın anlamı yoktur. Hamileliklerin en az yarısı­nın planlanmadan gerçekleştiği göz önüne alınırsa genel olarak taze sebze ve meyveler tüketmenin önemi anlaşılır.

Anne karnındaki bebeğin genlerinin sağlıklı olması ve doğduk­tan sonra beyninin daha iyi gelişmesi için D vitamini gereklidir. Hamileliklerinde yeterli D vitamini alan annelerin bebeklerinde otiz­me ve birçok psikolojik bozukluğa daha az rastlanır. Yeterli D vitami­ni almayan annelerin bebekleri daha küçük doğar, yavaş büyür, as­tım, egzama ve alerji görülme olasılığı artar, diyabet daha sık görülür. Kemikleri daha kırılgan, diş çürükleri daha çok olur. Annede D vitamini eksikliği varsa yenidoğanda da D vitamini yetersizliği ve kalsiyum dü­şüklüğü görülür.

Anne karnında ve doğumdan sonraki ilk iki yılda bebeğin beyin ge­lişiminin büyük bir kısmı tamamlanır. Beynin yüzde 40' omega, yağ asitlerinden oluşur. Bu nedenle omega3 yağ asitlerinin hamilelikte ve yaşamın ilk iki yılında yeterli alınması çok önemlidir. Omega, takviye­si alan annelerin bebeklerinin IQ ortalaması 4 puan yüksek bulunmuş, ayrıca prematüre ve düşük doğum tartılı bebek doğurma olasılığının azaldığı saptanmıştır. Bu annelerde doğum sonrası depresyonuna da­ha az rastlanır.

Probiyotiklerin yeterli alınması doğacak bebeğin bağışıklık sistemi­ni güçlendirir. Böylece İlerikİ yaşlarda alerji, egzama, otoimmün hasta­lıklar ve kanser az görülür.

Ülkemizdeki kadınların çoğunda demir eksikliği vardır, ayrıca D ve B12 yetersizliğine de çok sık rastlanır. Bu nedenle anne adayları gebe­likten birkaç ay önceden folik asit, D ve B12 vitaminleri, demir ve omega takviyesi almalı ve daha sağlıklı beslenmeye başlamalıdır. İçiyorsa sigarayı bırakmalı, daha İyi uyumalı ve açık havada spor yapmalıdır. Anne adayının her gün açık havada yürümesi ve gün ışığı alması dep­resyon ve yorgunluğa çok iyi gelir.

Hamilelikte tüketilen besinler bebeği doğrudan etkiler. Örneğin yük­sek oranda cıva gibi ağır metal içerebildiklerinden dip balıkları ve mid­ye gebelik süresince yenilmemelidir. Hamsi, gümüş, sardalye, istav­rit gibi küçük balıklar ayda bir-iki gün yenilebilir. Bebeğin beyin ve göz gelişimi için balık yemek yerine omega3'ü ağızdan düzenli almak öne-ril

Bebek, daha anne karnındayken annenin beslenme şeklinden de Çok etkilenir. Örneğin çok şekerli ve karbonhidratlı gıdalarla beslenen annelerin bebekleri kilolu ve insülin direnciyle doğar. Bu anneler predi-yabetik kabul edilir. İnsülin direnci ve diyabeti olan annelerin bebekle­rinde anormalliklere birkaç kat daha tazla rastlanır. Hamilelik süresin­ce kan şekeri yüksek seyrederse anormallik oranı da artar. Bebeğin or­ganlarının İlk üç ayda oluştuğu göz önüne alınarak daha hamile kalma­dan aylar önce doğal beslenmeye başlanmalıdır. Beslenmede özellik­le karbonhidratlar azaltılmalı, şeker hiç tüketilmemeli, protein ise eksik edilmemelidir.

 

 

 

Gebelik esnasında yetersiz beslenme, düşük doğum tartılı bebek doğurma ya da erken doğum ihtimalini artırır. Bu bebeklerde ileriki yaşlarda hipertansiyon, koroner kalp hastalığı ve diyabet daha sık gö­rülebilir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top