Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Lohusa Hüznü

Annelik birçok kadının hayatının çeşitli dönemlerinde yaşadığı en özel duygulardan biridir. Fakat tüm bu güzelliklerin yanı sıra anne; doğumla birlikte stresli bir döneme girmektedir.

Toplumsal Beklentiler Lohusalık Dönemini Zorlaştırıyor

Gebelik ve lohusalığın bir kadının yaşamındaki en mutlu dönemler olması gerektiğine ilişkin toplumsal beklentiler kadınlarda önemli duygusal yüklere yol açabilmektedir. Bu beklentiler aynı zamanda kadınların duygu ve düşüncelerini rahatlıkla paylaşmasını zorlaştıra-rak yüklenmeyi artırmaktadır.

Anneliğin koşulsuz sevgi ve ilgi, öfkelenmeme, sürekli fedakarlık, bebekten sonra hep mutlu olma anlamına geldiği ile ilgili toplumsal rol beklentileri genellikle anne-lerde dayanılması güç baskılar oluşturur.

Anneyi bir özne olarak yok sayan bu rollere ilişkin beklentiler annenin sevgi, endişe, şefkat hislerinin yanında kızgınlık, hayal kırıklığı ve engellenme hislerine izin verilmemesine yol açar. Annelik rolüne ilişkin bu kültürel beklentiler yani 'süper annelik' miti doğum sonrası ruhsal zorlanmalara zemin hazırlamaktadır.

Doğum Sonrası Annelik Hüznüne Dikkat Edilmeli

Doğum sonrası süreçte annenin yaşadığı duygudurum sendromlarından en sık görüleni %15-84 arasında değişen oranlarda ortaya çıkan annelik hüznüdür. Annelik hüznü yaşayan kişide hafif şiddette depresyon, duygusal oynaklık, yorgunluk, bitkinlik, tahammülsüzlük, ağlama nöbetleri, dikkat ve konsantrasyon güçlüğü gibi belirtiler görülür.

Dikkat ve konsantrasyon güçlüğü annede unutkanlığa yol açabilir. Doğum sonrası annelik hüznü iki haftadan fazla sürerse ya da belirtiler gittikçe şiddetleniyorsa bu tablonun depresyon olup olmadığı bir psikiyatrist ile birlikte araştırılmalıdır. Bazen hafif depresif belirtilerin daha ağır bir duygudurum bozukluğunun öncüsü olabileceği unutulmamalıdır.

Lohusa Hüznünün Uzun Sürmesi Doğum Sonrası Depresyona Yol Açıyor

Doğum sonrası depresyon genellikle doğumu izleyen haftalar veya aylar içerisinde gelişebilir. Bazı kadınların sadece doğum sonrası dönemlerde depresyon geçirmesi doğum sonrası (post-partum) depresyon kavramının ortaya atılmasına neden olmuştur.

Gebelik ve lohusa-lığın bir kadının yaşamındaki en mutlu dönemler olması gerektiğine ilişkin toplumsal beklentiler kadınlarda önemli duygusal yüklere yol açabilmektedir. Bu beklentiler aynı zamanda kadınların duygu ve düşüncelerini rahatlıkla paylaşmasını zorlaştırarak yüklenmeyi artırmaktadır.

Mükemmeliyetçi Karakterdeki Anneler Risk Altında

Daha önceden depresyon geçirmiş olan veya kullanmakta olduğu antidepresanı gebelik sırasında kesilen kadınlar, gebelik sırasında depresyon veya anksiyete belirtileri olan kadınlar için lohusalık döneminde de depresyon geçirme olasılığı daha fazladır. Bu yüzden gebelik sırasında sürekli biçimde mutsuzluk, isteksizlik, çökkünlük, kaygı, huzursuzluk gibi belirtileri olan kişilerin psikiyatristler tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Stresli yaşam olayları, eş ile ilişki sorunları, ekonomik sorunlar, sosyal desteğin yetersiz olması, ilk kez doğum yapma ve lohusa hüznü yaşamış olmak da depresyon gelişimi için risk teşkil eder. Mükemmeliyetçi, titiz ve ayrıntıcı karakter yapısına sahip kişilerde doğum sonrası depresyon daha sık görülebilir. Anneliğe hazır olmayan, henüz otonomi kazanıp bireysel kimliğini yeterince pekiştirememiş genç ve ergen anneler depresyon için daha fazla risk altındadırlar.

Anne ve Bebeğin Sağlığı İçin Gerekli Durumlarda Uzman Desteği Alınmalı

Annelik hüznü genellikle ilaç tedavisi gerektirmeden kendiliğinden düzelir. Belirtiler konusunda anneyi bilgilendirerek durumu normalleştirme ve yüksek beklentileri gerçekçi biçime dönüştürme, anneyi rahatlatır. Yakınları tarafından sosyal destek ve güvence gören anne süreci daha kolay atlatacaktır.

Annenin kendine bakım için özel zamanlar ayırması, eşinin ve ailesinin yardımıyla kendi başına kalabileceği, örneğin yürüyüş yapabileceği, kitap okuyabileceği, film izleyebileceği, uyuyabileceği ya da gidip parkta oturabileceği günlük zaman dilimleri organize edilebilir. Destekleyici psikososyal girişimlere ek olarak gerekli ise aile danışmanlığı/aile terapisi oldukça faydalı olabilir. Anneyle bebek arasında sağlıklı bir bağlanma ilişkisinin gelişebilmesi için annede depresyon varsa tedavi edilmelidir.

Lohusalık depresyonunda tedavi planı yapılırken psikiyatrist, kadın doğum uzmanı ve çocuk hekimi işbirliği içinde çalışmalıdır. Hafif ya da orta şiddetli depresyonda genellikle psikoterapi yeterli olmaktadır. Depresyon orta ya da şiddetli ise veya tek başına psikoterapiye yanıt alınamadıysa ilaç tedavisi gündeme gelecektir. Anne sütüne en az geçtiği bilinen antidepresanların olası yan etkileri hastaya ve ailesine açıklanıp bilgi verildikten sonra uygun tedavi seçilir. Psikoterapi ve ilaç tedavisine yanıt alınamayan nadir hastalarda elektrokonvulzif tedavi (EKT) birçok vakada ciddi iyileşmeler sağlayan ve başarıyla uygulanabilen bir tedavi seçeneğidir.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top