Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Anne adayları hamilelik süreci ve sonrasında vücudun çeşitli yerlerinde oluşan sarkmalar ve bunlara ek olarak çatlaklarla baş etmek zorunda kalır. Söz konusu bu çatlak ve sarkmalar sağlık açısından hiçbir tehlike oluşturmasa da estetik açıdan hoş bir görünüm sunmaz. Bu nedenle çoğu kadın bu vücut sorunlarından kurtulmak için çareler aramaya başlar.

Vücut sarkmaları özellikle göbek ve göğüs kısmında görülür. Çatlaklar ise yine göbek, göğüs ve diğer kısımlarda görülebilmektedir. Doğum sonrası deri sarkması ve çatlakları engellemenin birçok yolu bulunsa da bunlardan bazıları etkili olmaz ve hem maddi hem de manevi açıdan annelerin umutsuzluğa kapılmalarına neden olur.

Hamilelikte Vücut Sarkmaları ve Çözümleri

Hamilelik boyunca alınan fazla kilolar ve bebeğin ağırlığı nedeniyle vücudun özellikle göbek bölgesinde sarkmalar görülür. Ancak bu sarkmalar sadece göbekle sınırlı kalmaz, göğüs bölgesinde de ortaya çıkar ve vücut estetiğini bozar. Çoğu anne adayı hamilelik sonrasında kilo vermeye çalışarak sarkmalardan kurtulacağını düşünse de istenen sonucu elde edemezler. Buna rağmen, belirli yöntemlerle vücut sarkmalarının önüne geçmek mümkündür.

 

 

Göbek Sarkması ve Çözümler

Doğumdan sonra göbek sarkması annelerin endişe ettiği konulardan biridir. Hamilelik dönemi boyunca genişleyen ve 9 ay boyunca bebeğin evi olan göbek, bebek doğumu ile rahatlığa kavuşsa da tamamen eski haline dönmesi zaman alır. Hamilelik döneminde karın kasları %50 oranında daha fazla uzamaktadır. Bebeğin kilosu ile aşırı yüke maruz kalan kaslar doğum sürecinde de travma alır. Sonuç olarak karın bölgesinde deformasyonlar görülür. Ancak bu deformasyonları doğru zamanda önlemek ve bedeni toparlamak mümkündür.

Hamileliğe normal kilo ile başlayın.

Karın bölgesi sarkmaları belirli yöntemlerle engellenebilir. Bunların başında normal kiloda hamile kalmak gelir. Özellikle hamilelik sürecine fazla kiloda başlayan kadınlarda göbek sarkmalarının oluşma ihtimali yüksektir. Bunun için sorunsuz bir gebelik süreci geçirmek adına fazla kilolardan kurtularak hamile kalmak önerilir.

Bol bol su tüketin.

Su vücutta nem oranını artırır. Bu bağlamda cilt nem kaybı yaşamadığı için göbek sarkmaları engellenir. Düzenli su tüketimi çatlaklara da iyi gelmektedir. Bu nedenle uzmanlar hamile anne adaylarının günde en az 2,5 litre su içmelerini önermektedir.

Mutlaka egzersiz yapın.

Göbek sarkmasının nedeni pelvik kemerinin ve karın kaslarının gevşemesidir. Ancak karın egzersizleri ile kasları eski haline döndürmek mümkündür. Egzersize başlamak için acele etmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü doğum sonrası kasların ve vücut iç organlarının toparlanması da biraz zaman alır. Bir süre sonra nefes egzersizleri eşliğinde karın kaslarınızı çalıştırabilir ve pelvik tabanınızın güçlenmesi için egzersizler yapabilirsiniz. Ancak doktor onayı olmadan egzersizlere başlamamanızı öneririz.

Göğüs Sarkması ve Çözümler

Hamilelik sonrası vücutta görülen sarkmalardan biri de göğüs sarkmasıdır. Göğüs sarkması zamanla yaşın ilerlemesi ve yer çekimi etkisiyle de ortaya çıkmaktadır. Estetik açıdan hoş bir görünüm sunmayan bu sarkmalar annelerin korkulu rüyası olsa da birkaç yöntemle çözüme ulaştırılabilir.

Göğüs egzersizleri yapın.

Göbek egzersizleri gibi göğüs egzersizleri de doktor onayı ile yapılmalıdır. Göğüs egzersizleri arasında özellikle şınav oldukça etkilidir. Bu sayede göğüs kasları sıkılaşır. Düzenli şekilde şınav yapılması tamamen yağdan oluşan memeyi eski haline kavuşturur.

Yatarken sutyen giymek sarkmaları önler.

Uzmanlara göre yatarken sutyen giymek doğum sonrası sarkmaları engeller. Ancak sadece sutyen ile sarkmaları engellemek mümkün değildir. Sutyen giyilmesine rağmen meme lifleri zayıflayabilir.

Büyük sutyen kullanmayın.

Göğüs ölçülerine nazaran büyük sutyen giymek sarkamaya sebebiyet verir. Bu nedenle kadınlar kendi göğüs ölçülerine uygun olacak şekilde sutyen kullanmalıdırlar.

Zararlı alışkanlıklardan uzak kalın ve düzenli beslenin.

Çoğu kişi sarkık göğüsler için tek çarenin cerrahi müdahale olduğunu düşünür. Ancak uzmanlara göre sarkık göğüslerden kurtulmak için doğu beslenmek, sigara ve UV ışınlarından korunmak cildin kalitesini artırdığı için toparlanmasına neden olacaktır.

Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer?

Doğum yapan kadınların merak ettiği sorulardan biri de Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer? şeklindedir. Çözümsüz bir problem olarak görülen çatlaklar özellikle göbek ve göğüs kısmında sıklıkla görülürler. Çatlaklar için çeşitli kremler uygulanır ancak bunların çoğu istenilen etkiyi vermez. Ancak çatlaklardan etkili kremler ve doğal yöntemlerle kurtulmak mümkündür.

Doğum sonrası çatlaklar deri altı elastik liflerin esnemesi ile ortaya çıkar. Ciltte oluşan ani gerilmeler sonucunda cildin alt tabakası yırtılır ve çatlaklar oluşur. Çatlaklar bir kez oluştu mu onlardan kurtulmak zorlu bir süreçtir. Ancak bu çatlakları doğal yöntemlerle gidermek mümkündür. Çatlakları önlemek için uygulanan yöntemlerin başında aloe vera, argan ve kakao yağı gelir. Aynı zamanda çatlak önleyici A vitamini içerikli losyonlar da etkili çözüm sunarlar.

Doğal yağlarla birlikte bol bol su tüketimi ve hamilelik sırasında fazla kilo almamaya dikkat etmek de etkili çözüm olacaktır. Suyun çatlaklara karşı etkisi, vücutta nem oranını artırması ve vücut elastikliğini desteklemesi olarak açıklanabilir. Kan dolaşımının hızlandırılması da çatlaklar için ideal bir çözümdür. Bunun için kiraz, çilek, kızılcık gibi meyveler tüketilmelidir. Buna ek olarak lef drenaj masajı da etkili olacaktır.

Çatlaklara karşı bitkisel çözümleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Pancar ve Şeftali Kabuğu

Pancar kabuğu ve şeftali kabuğunu öğütün. Kıvamın yoğun olmaması için çok az bademyağı ekleyin. Karışımı çatlakların görüldüğü bölgelere uygulayın ve ardından soğuk su ile temizleyin.

 

 

Kahve ve Şeker

Cildin ölü derilerden arındırılması için ideal yöntemdir. Yeni hücrelerin oluşabilmesi adına ölülerden kurtulmak gerekir. Bu bağlamda Türk kahvesi ve şeker etkili çözüm olacaktır. Zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra derinize uygulayabilirsiniz.

Çatlak Kremi

Evde hazırlayabileceğiniz doğum çatlakları için çatlak kremi de çatlakları zamanla azaltır. Bunun için çeyrek bardak aloe vera, sıvı olarak E vitamini, yarım bardak zeytinyağı ve A vitamini gerekli olacaktır. Tüm bunları iyice karıştırın ve akşamları çatlakların olduğu bölgeye uygulayın. Çatlak kremini buzdolabında tutabilirsiniz. Birkaç hafta içerisinde çatlakların azaldığını gözlemeyeceksiniz.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top