Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."

Bebekli yaşam beraberinde birçok sorumluluğu da getirecektir şüphesiz. Bebeği aylardır heyecanla bekleyen anne ve baba için bu yeni dönem biraz sıkıntılı da geçse eşlerin birbirine yardım etmesi ve anlayış göstermesiyle daha kolay atlatılabilir.

Doğumun ardından ilk günlerde aile büyükleri size destek olsa da bir iki hafta sonra artık büyük ihtimalle anne, baba ve bebek olarak üçünüz baş başa kalacaksınız. Bebeğin bakımı, beslenmesi, banyosu, tırnağının kesilmesi, uyutulması, ağladığında kucağınıza alarak hafifçe sallanması, gazının çıkartılması… Özellikle ilk aylarda yaşanan gece uyanmaları

Bebekler ilk aylarda her ağladıklarında emzirilmeli ancak beslenme sonrası yaşanan gaz sançasının çıkartılması gerekir. Ziya bebek bu gazı çıkartamadığı sürece rahatlamayacak ve ağlamaya devam edecektir.

Burada görev dağılımı bir başka deyişle babanın anneye yardımcı olması gerekir. Sık uyanan bebek nedeniyle anne için geceler uykusuz geçerken emzirme sonrası baba gaz sancısının çıkartılmasına ve bebeğin yeniden uyutulmasına yardımcı olarak eşinin hiç değilse biraz daha fazla uyumasını sağlayabilir.

Bebek bakımıyla toplumumuzda büyük oranda anneler ilgilense de ilk günlerde yaşanan uykusuzluk ve yorgunluk birçok kadında depresyona neden olur. Ancak bebeğin gaz sancısının çıkarılması, altının değiştirilmesi ve hatta banyo yaptırılmasında baba da rol üstlenir ve eşine yardımcı olursa anne bu dönemi daha az sıkıntıyla atlatır. Aynı zamanda baba bunları yaparken sadece annenin yükünü hafifletmek olarak olayı algılamamalıdır.

bebekli yasama merhaba 1

Bebeğin gelişiminde yer alması gereken kişi olması gereken baba, bebek bakımını gönüllü olarak üstlenmesi gerekir. Zira bu durum bebekle yakından ilgileneceği için onunla kuracağı duygusal bağ açısından da önemlidir.

Bebek bakımının aile içerisinde ortak sorumluluk duygusuyla hareket edilmesi, ailede yaşanacak sorunların daha kolay atlatılmasını ve sorunların çatışmaya dönüşmeden çözülmesini sağlar. Anne-babanın bebekle eşit şekilde ilgilenmesi bebeğin anneye olduğu kadar babaya da güven duymasını sağladığı unutulmamalıdır. Bu durum bebek büyüdüğünde çevresiyle daha kolay iletişim kurmasını da sağlar.

Özetle söylemek gerekirse, bebek bakımı sadece anneye bırakılmamalıdır. Hem anne ve hem de bebek için babaların da bebek bakımı ve temizliğinde aktif rol üstlenmesi gerekir.

Ferda Saraçolu

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top