Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Bebeğimin İlk Yaz Tatili

Kış aylarının o kasvetli, sıkıcı ve evde geçirilen günlerini geride bıraktınız. Önceden olsa, hemen tatil yerinde soluğu alırdınız. Ancak şimdi siz bir annesiniz ve bebeğiniz küçük olduğu için sorunsuz bir tatil yapmanın yollarını arıyorsunuz.

Belki de bebeğinizle ilk defa tatile çıkacağınız için nelerle karşılaşabileceğinizi henüz bilmiyorsunuz! İşin en sevimli yanından başlamakta yarar var. Bebeğinizi o minik mayonun içinde, kumların üzerinde oynarken bir düşünsenize! Birlikte denize girebilir ve kumdan kaleler yapabilirsiniz. Ama bu hayallerinizin suya düşmemesi için seyahate çıkmadan önce iyi bir plan yapmanız gerekiyor. Hem bebeğinizin hem de sizin sağlığı ve rahatını düşünerek hareket etmelisiniz.

Bebeğinizin İlk Tatili

Bebeğinizle çıkacağınız ilk tatil bebeğinize biraz zor gelebilir. Çünkü bebekler, evdeki sakin ortama alıştıklarından, yeni bir ortama uyum sağlamakta güçlük yaşayabilirler. Onun yeni ortama uyum sağlaması için iş biraz da size düşüyor.

 

 

Gideceğiniz yerde de onun düzenini korumalısınız. Yiyecek saatleri düzen olmalı, yatacağı yatak rahat olmalı ve uykusunu almalıdır. Kendini yeni bir ortamda yabancı hissetmemesi için, yanınıza her zamanki battaniyesi ve çok sevdiği bir oyuncak gibi bildiği eşyaları da almanız işe yarayacaktır.

Yolculuğa Çıkmadan Önce

Yolculuğa çıkmadan önce bazı koşullara dikkat etmek gerekir. Öncelikle tatile gideceğiniz yeri belirlerken, çok uzak olmayan bir yeri tercih etmenizde fayda var. Bebeğinizin yolculuk öncesi doktor kontrolünden geçmesi de çok önemlidir.

Eğer aşı vakti geldiyse, bunları yaptırmadan yola çıkmayın. Bu arada önceden yanınıza fazladan mama alın ki, sonra gideceğiniz yerde mama telaşına düşmeyin. Bebeğinizin beslenmesinde dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da, yiyeceklerinde değişiklik yapmamak. Onu her zaman yedirdiğiniz besinlerle besleyin. Yolculuklar bu tür değişimler için hiç de uygun değildir. Son olarak, bebeğinizi fazla besleyip de yola çıkmayın.

Aşırı tokluk, yolculuk sırasında bebeğin midesinin bulanmasına ve dolayısıyla kusmasına neden olabilir, ayrıca bebeğinizi yolculuk sırasında sık ve az az beslemeye dikkat etmelisiniz.

Otomobille Yolculuk

Yolculuğa çıkmadan önce bazı koşullara dikkat etmek gerekir. Öncelikle tatile gideceğiniz yeri belirlerken, çok uzak olmayan bir yeri tercih etmenizde fayda var. Bebeğinizin yolculuk öncesi doktor kontrolünden geçmesi de çok önemli. Eğer aşı vakti geldiyse, bunları yaptırmadan yola çıkmayın.

Bu arada önceden yanınıza fazladan mama alın ki, sonra gideceğiniz yerde mama telaşına düşmeyin. Bebeğinizin beslenmesinde dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da, yiyeceklerinde değişiklik yapmamak. Onu her zaman yedirdiğiniz besinlerle besleyin. Yolculuklar bu tür değişimler için hiç de uygun değildir.

Son olarak, bebeğinizi fazla besleyip de yola çıkmayın. Aşırı tokluk, yolculuk sırasında bebeğin midesinin bulanmasına ve dolayısıyla kusmasına neden olabilir, ayrıca bebeğinizi yolculuk sırasında sık ve az az beslemeye dikkat etmelisiniz.

Uçakla yolculuk

Seyahat öncesi bebeğinizi doktor kontrolünden geçirin. Kalkışta ve inişte oluşabilecek kulak ağrılarını engellemek için, eğer anne sütü alıyorsa emzirebilirsiniz. Mama ile beslenen bebeğinizi de biberonla besleyebilir ya da meyve suyu gibi keyifle içebileceği içecekler verebilirsiniz. Çünkü yutkunmak hava basıncını dengeler.

Uçağın içi serin olabilir, bebeğiniz için yanınıza kalın bir giysi alın. Kalkış ve inişler sırasında, kendi emniyet kemerinizi taktıktan sonra, bebeğinizi kucağınıza alın. Uçuş için yanınıza acil ihtiyaçlarınızı içeren küçük bir çanta alın. içinde bebek bezi, yedek giysi, ıslak mendil veya havlu, birkaç küçük oyuncak bulunabilir.

Seyahat Çantası

Yolculuk için hazırladığınız bavullara bebeğinizin eşyalarını yerleştirmek yerine, ona ayrı bir çanta hazırlayın. Böylece aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Bebeğinizin seyahat çantasını hazırlarken, şunlara dikkat etmelisiniz:

Her an elinizin altında bulunması gereken eşyaları, çantanızın rahatça ulaşabileceğiniz bir gözüne yerleştirin, (biberon, emzik, su, losyon, ıslak mendil, oyuncak gibi.) Yanınıza sineklere karşı cibinlik ve sinek kovucu tabletler alın. Gittiğiniz yerde bulamayabilirsiniz.

Bebeğiniz gece lambasıyla uyumaya alış-kınsa, onu da yanınıza alın. Bebeğinizin rahatsızlanma ihtimaline karşın, yanınıza tıbbi malzemeler almayı ihmal etmeyin. Termometre, ateş düşürücü şurup, böcek sokmalarına karşı jel, yara bandı gibi araçları mutlaka çantanıza koyun.

Bebeğinize giymesi için hafif giysiler ve güneşten korumak için şapka almalısınız. Bebeğinizin bakımı için gereken malzemeleri de eksik etmeyin. Bebek kremi, bebek yağı, şampuan, tarak, tırnak makası, havlu ve en önemlisi onu güneşten korumak için yüksek koruyucu faktörlü güneş kremini almayı unutmayın.

Seyahat çantanızda bulunması gereken 15 şey:

Güneş kremi, bebek bezi, ıslak mendil, pişik kremi, termometre, ateş düşürücü şurup, yara bandı, anti bakteriyel krem, tırnak makası, kağıt havlu, bebek şampuanı, giysi çantası, kanguru, doktorunuzun telefonu, oyuncak.

 

 

Tatilde Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Sıcak havalarda bebek park edilmiş arabada bırakılmamalıdır.

• Bebeğin vücudu sıcakken battaniyeye sarılmamalı, tersine serinletilmelidir.

• Bebek direkt güneş ışığından korunmalıdır.

• Taşıyıcı içinde uzun süre bırakılmamalı, aşırı ısınması önlenmelidir.

• Sıcak havada sıvı alımı artırılmalıdır.

• Güneşin en etkili ve şiddetli olduğu saatler 10:00-15:00 arasıdır; bebek bu saatlerde dolaştırılmamalıdır.

• Vücut ıslakken ultraviyole ışınları daha etkili olduğundan bebeğin vücudu güneşten koruyucu kremlerle korunmalıdır.

• Bebek güneş şemsiyesi altında veya ağaç gölgesinde olsa bile tam korunmuş olmayacağından ekstra önlem alınmalıdır.

• Bebeği güneşten korumak için kullanılan koruyucu kremler, hassas ciltli olanlarda 30 faktörlü veya daha fazla olmalıdır. Koruyucu krem seçilirken ayrıca hem kısa (UVB) hem de uzun (UVA) ultraviyole ışınlarını süzüyor olmasına dikkat edilmelidir. Koruyucu krem güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce sürülmelidir.

• Açık renk gözlü ve açık renk saçlı bebeklerin güneşe daha hassas olduğu unutul-mamalıdır.

• Vücudun güneşe en hassas kısımları burun, dudaklar ve kulaklardır; bu bölgelere özel önem verilmelidir.

• Güneşe çıkarken tüm bebeklere gözleri ve yüzü koruyan siperlikli şapka giydirilmelidir.

Bebek ve Yüzme

• Bir bebek tam olarak baş kontrolünü kazanmadan havuza veya denize sokul-mamalıdır. Bebek rahatlıkla başını 90 derece kaldırabilmelidir. Birçok insanın girdiği, yüzdüğü havuzlara çok erken giren bebeklerde ishal, orta kulak iltihabı ve cilt sorunları görülebilir.

• 6 aydan küçük bir bebek 29-30 derecenin altındaki suya sokulmamalıdır. Eğer bebek denize sokulacaksa suda kalacağı süre her gün yavaş yavaş arttırılmak koşuluyla bir seans için 30 dakikaya çıkarılabilir.

• Bebek havuza sokulacaksa su klorlanmalı ve temizlenmelidir.

• Bebek asla suda yalnız bırakılmamalıdır. Can simidi veya deniz yatağına bırakılmış olsa bile bebeğin yanından bir saniye bile ayrılınmamalıdır.

• Bebeğin yüzü suya sokulmamalıdır. Bebekler refleks olarak su yutacaklarından bu su zehirlenmesine neden olabilir.

• Korkan çocuk suya girmesi için zorlan-mamalıdır.

• Ortakulak iltihaplı çocuklar tedavi altındayken kesinlikle havuza sokulmamalıdırlar.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top