Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Keyifli Geleneklerimiz

Geçmişten bu yana var olan, çok yaygın olmasa da hâlâ dinamizmini koruyan, her anını doyasıya yaşamak istediğimiz bebeğimizle, geleceğe keyifli anılar bırakmamızı sağlayan geleneklerimize ışık tutmak ve yeniden hatırlatmak istedik.

Siz de minik bebeğinizin dünyaya gelmesinin sevincini kültürel zenginliklerimizin bir parçası olan bu güzel gelenekleri hayata geçirerek doyasıya yaşayabilirsiniz.

Diş buğdayı, diş hediği

Bebeğin üç dişini genelde aileden birisi görür. Fakat bu müjdeyi, özellikle ailenin büyüklerinden birinin görmesi istenir. Bu nedenle aile büyüğü ziyaret edilir ve bebeğin (isterine bakması istenir. Aile büyüğü bebeğin ilk dişini gördüğündeyse hediye alır. Daha sonra diş buğdayı kaynatılır, içine nohut da ilave edilir.

Hazırlanan bu diş buğdayına "hedik" de denir. Bebeğin dişlerinin buğday gibi düzgün olması temenni edilir. Diş hediği, eve davet edilen konuklara ikram edilir, komşulara dağıtılır. Bebeğe hediyeler gelir. Diş buğdayı ritüelinde bebeğin önüne farklı meslekleri sembolize eden eşyalar konulur ve seçim yapması beklenir. Tarak, flüt, kitap, resim defteri gibi... Bebek hangisine uzanırsa o mesleği seçeceğine inanılır.

Bebeğin ilk banyosu ve tuzlama ritüeli

İlk adımı, ilk dişi, ilk kelimesi... Bize, benzeri olmayan harika duygular yaşatan bu anlarda farklı ritüellerle sevincimizi daha yoğun yaşıyor ve keyifli kareler yaratıyoruz. Doğumdan sonra ilk bir hafta içerisinde yapılan, kimilerine göre 'ter kokmasın' kimilerine göre 'beyaz tenli olsun' diye yapılan 'tuzlama töreni' ritüeli de bu anlardan biri. Bebeğin banyo suyuna sembolik miktarda tuz atılır.

bebek ilk banyosu

Bebeğin banyosu yaptırıldıktan sonra yanına mavi bir boncuk koyulur ki nazar değmesin, ilk banyo geleneği bunlarla bitmez. Karyolası süslenmiştir, hediyeler karyolaya asılır, anne süslenir ve başına oyalı krep bağlanır. Ailecek yemek yendikten sonra kaşıklar toplanır ve masanın üzerine atılır. Bebeğin kısmetinin açık olmasına işaret edeceği için kaşıkların açık düşmesi heyecanla beklenir.

Bebekle ilgili o kadar güzel örf ve adetlerimiz var ki, hepsi ayrı birer anlam taşıyor ve unutamayacağınız anılar bırakıyor.

40 uçurma

Eskiden bebekler, "40 uçurma" adı altında evden çıkarılır yani en yakın büyük akraba ziyaretine götürülürmüş. Günümüzde bebekler henüz ilk haftadan doktor kontrolü amacıyla dışarıya çıkarılıyor olsa da 40 uçurma geleneği yaşamaya devam ediyor. 40 uçurma için hazırlıklara bir gün öncesinden başlanır.

Nohut veya fasulye, pilav, hoşaf ve helva yapılır. Bebek tam 40 günlük olduğunda banyo küveti hazırlanır. Suyun içerisine 40 adet fasulye ve 40 adet taş konur. Banyo yaptırılırken başından aşağı 40 defa su dökülür. "40 çıkarma" törenini yapan aile büyüğü, 'su aşağı, boyu yukarı olsun', 'taş gibi sağlam olsun', 'su gibi uzun ömrü olsun' gibi dileklerde bulunur. Bebek yıkandıktan sonra giydirilir, kıyafeti yeni olmak zorundadır. Artık bebek ve annesi gezmeye çıkabilir.

40 uçurmada aile büyüklerinden biri ziyaret edilir. Anneye ilk olarak, sütünün bol olması için yarım bardak su ikram edilir, anne tamamını içmek zorundadır. Bebek için mendil, para gibi hediyeler verilir. Bebeğin yüzüne ev sahibi un sürer; 'bebeğin yaşlandığını da görebileyim' demektir. Saçlarına ipek iplik sürer, 'saçları ipek gibi olsun' diye. Evin ve bebeğin bereketi hiç eksik olmasın diye anneye şeker ve yumurta verilir.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top