Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Düz Kafa Sendromu

Bebeklerin sürekli aynı tarafa yatırılması kafasında çeşitli şekil bozukluklarına neden olabiliyor. Bunlardan biri de düz kafa sendromudur. Doğum kanalı boyunca geçiş nedeniyle yeni doğanlarda kısa süreli başta uzamış görünüm olabilir.

Bunun nedeni birbirinden ayrı olan kafa kemiklerinin sıkışma nedeniyle birbirine yaklaşması ve bazen üst üste binmesidir. Birkaç günde veya 1 hafta içinde düzelecektir.

 

 

En Sık Görülen Bazı Düz Kafa Sendromları

Plagiyosefali (Plagiocephaly)

Bebeğin kafasının konumsal olarak arka tarafında oluşan asimetrik şekil bozukluğudur. Yunanca bir terimdir ve "eğik baş" anlamına gelir. Yukarıdan bakıldığında kafa şekli bir paralelkenar görünümüne sahiptir. Bebeğin kafasına yukarıdan bakıldığında bir kulağı diğerinden çok görünür. Bu şekil bozukluğu aynı zamanda bebeğin yüzüne de yansıyabilir.

Brakisefali (Brachycephaly)

Pozisyonel Brakisefali arka kısmında oluşmuş düzleşmeye verilen addır. Kafanın uzun süreli düz konumda yatırılmış olmasından kaynaklı olabilen bu durumda kafa yüksekliği arka kısımlara gidildikçe artarak kendini gösterir.

Doğumdan itibaren bebeklerinde simetrik olmayan kafa yapısını fark eden aileler korkmaya başlarlar, başlarında düzleşmiş bölge olan bir bebekleri vardır. Bu durum kalıcı mıdır? Beyin gelişimini bozar mı? Sorularına cevap aramak "Düz Kafa Sendromu" adı verilen bu durumun sebep ve sonuçlarını değerlendirmekle mümkündür.

Pozisyonel olarak bebeklerde kemik yoğunluğu az olan başın basınca maruz kalması, sıkışması sonucu yassılaşması ve simetrik şeklinin bozulması olarak tanımlanabilir.

Ani bebek ölümü dediğimiz sebebi net bilinemeyen sıklıkla boğulma sonucu bebekler ölü bulunmaktadır. Buna tedbir olması amacıyla 20 yıldır Amerikan pediatri akademisi bebeklerin sırtüstü yatırılmasını önermiştir. Sürekli aynı sırtüstü pozisyonda yatan bebeklerde bu nedenle "Düz Kafa sendromu" artmıştır. Kar zarar olayı göze alındığında kafanın zamanla düzelmesi ihtimali yüksek olduğundan sırtüstü yatırılma önerisi uygulanmaktadır.

Her görülen başta yamukluk ve düzleşme zamanla kendiliğinden geçecek anlamına gelmez. Başın büyümesi için kemikler arasında zigzag şeklinde birleşen suturların açık olması gerekir. Nadiren olsa da baskı ve düzleşmenin buralarda veya bıngıldak adı verilen fontanellerde olmasının suturların erken kapanmasına neden olabildiği (kranostozis) düşünülmektedir.

Bu durumda baş çevresi büyümez. Aylık bıngıldak çapı ve baş çevresi ölçümleri ile takip edilmelidir. Baş çevresi büyümüyor ise suturların cerrahi olarak açılması gerekebilir.

Uzamış doğum eyleminde saçlı deride şiştik olabilir. 1-2 hafta içinde kendiliğinden geçecek zararsız bir durumdur.

Bebek sürekli tek tarafa başını çeviriyor, diğer tarafa çeviremiyorsa boyun kaslarında gerginlik ve kısalığa bağlı "tortikolis denilen boyun eğriliği saptanabilir. Ayırıcı tanı için aile şüphelenmeli ve kesin tanıyı geciktirilmeden götürülen çocuk hekimi koymalıdır.

Düz Kafa Sendromu Nedenleri

Doğum öncesi nedenler; Anne amnios sıvısının az olması veya bebeğin iri olması başın basınca maruz kalmasına neden olur. Çoğul gebeliklerde bebeklerin anne karnı çeperinden ya da birbirlerine yaptıkları bası başlarında sıklıkla yassılaşmaya sebep olmaktadır.

Doğum sırasında uzayan süreçte doğum kanalında uzun süre kalan başta basınç sonucu saçlı deri altı kanamalar olabilir.

Doğum sonrası özellikle 1-2 aylık döneme kadar bebeklerin kemik yapısı çok yumuşaktır, tek yönlü yatırma gibi durumlarda asimetrik yamuk kafa yapısı oluşabilir ya da sırtüstü sürekli yatma olan bebeklerde başın arka kısmı düzleşebilir. Saç dökülmesi ve kızarıklık o bölgede yassılaşmaya genellikle eşlik eder.

Erken doğmuş prematüre bebeklerde kemik yoğunluğu az olduğundan küvez takibinde uzun süre aynı pozisyonda yatmaları gerektiğinden kafada düzleşmeye daha sık rastlanır.

Tanı Konulması

İlk 6 ay içinde tanı konulması erken tedaviyi ve etkin sonuçları beraberinde getirir. Hekim tarafından dikkatli değerlendirilmesi ile olası riskler fark edilecektir. Anne babaların bu konuda fikir sahibi olması için şunlara dikkat etmesi gerekir.

Doğum sonrası baş bölgesinde asimetrik yapı görünüyorsa ya anne karnında bebeğin başının basınca maruz kalması, ya da doğum kanalında uzun süre sıkışması ihtimalleri akla gelir. Özellikle normal doğumlarda baştaki şişlik kemik üstü veya altında olabilir. Kemik üstünde saçlı deri altında ise tehlikesizdir. 1-2 haftada geçer. Ancak kemik altında olma ihtimali de vardır. Hekim bu ayrımı yapmalıdır.

Doğumda normal olan bebekte sonradan başta düzleşme, o bölgede kızarıklık ve saç dökülmesi varsa olası ihtimal sürekli aynı pozisyona yatırılmaya bağlı düzleşmedir. Basit önerilere uyulması düzleme sürecine olumlu tesir edecektir.

Korkulan durum kafa kemiklerinin erken kaynaşması olarak bilinen "kraniostoz" dur. Bu tanı aylık baş çevresi ölçümlerinde baş çapında büyümeme görülmemesiyle en sık şüphelenilir. Bıngıldak 9 aydan önce kapanmaması gerekir. Erken kapanan bıngıldak yine kraniostoz belirtisi olabilir.

Bebek sürekti aynı pozisyona başını çeviriyorsa aynı yönde yatıyor ise ilk belirti yine asimetrik kafada düzleşme olabilir. Boynun her iki tarafında bulunan kaslarda anne karnında iken kısalma olmuş olabilir. Burada "olive-zeytin" belirtisi denilen boyunda aynı tarafta küçük bir kitle ele gelebilir. Tanı tortikolis adı verilen kas anormalliğidir.

Tedavi

Nedene bağlı olarak değerlendirilir. Kafa kemikleri erken kaynamış ise (kraniostoz) ameliyat yapılması gerekecektir. Tortikolis (boyun kasları kısalması) durumunda erken dönemde fizik tedavi, germe egzersizleri ile tamamen düzelmektedir. Geç kalınan tedavi ile sonradan ortaya çıkan boyun kemikleri ve göz bozuklukları geri dönüşümsüz olacaktır.

Anne karnındaki süreçten kaynaklanan basınca bağlı düzleşme doğum sonrası önerilerle tamamen düzelmektedir. Hem oluşmuş düzleşmeyi hem de olabilecek baş şekil bozukluklarını önlemek için gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

ÖNERİLER

• 15 günlükten itibaren bebeğe D vitamini verilmelidir.

• Yatış pozisyonları sürekli değiştirilmelidir. Sırtüstü yatmayı öneren akademik çalışmalar vardır. Son yıllarda hafif yan yatırıp yüzüstü düşmesini önleyecek küçük bir destek ile olası kusmaya bağlı solunum yolu tıkanmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

• 2 aylıktan sonraki bebeklerin başını kendilerinin çevirmesini sağlayabilmek için dikkatlerini çelebilecek yatak etrafındaki sesli renkli oyuncaklar önerilmektedir.

• Bebeğin yatağında uyumadığı dönemde sırtüstü olması beyin gelişimi, algılama ve baş hareketlerini rahatça yapabileceği en uygun pozisyondur.

• Bebekler banyo yapılırken de hassas hareketlerle boyun ve baş masajları yapılabilir.

• Bu düzelme süreci 6 aya kadar sürebilir. Erken başlanan yöntemler daha etkin olacaktır. 1 yaşından sonra geç kalınma söz konusudur.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top