Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Bebeğin bakımı-Bebeklerde Diş Bakımı

Bebeklerin düzgün ve sağlıklı dişlere sahip olması için erken yaşlarda diş bakımının düzenli yapılması oldukça önemlidir. Bebeklerde diş bakımı, bu yaşlarda sık sık görülen diş ağrılarını büyük oranda azaltır. Bebeklerin 6. aydan itibaren diş çıkartmaya başladığını göz önünde bulundurursak düzenli bir diş bakımı ile diş çıkarma süreci daha kolay hale getirilebilir. Bunun için birkaç basit yöntemin uygulanması yeterli olacaktır.

Bebekler 6 – 8. aydan itibaren süt dişlerini çıkartmaya başlarlar. Süt dişlerinin çıkması 2.5 – 3 yaşa kadar devam eder ve toplam sayısı 20’dir. Buna rağmen dişlerin erken veya geç çıkmasının bazı kalıcı etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle her bebeğin süt diş çıkarma evresi farklılık gösterir. Dolayısıyla diş çıkarma sürecinde diş bakımının düzenli olarak yapılması bu sürecin daha az ağrı ile sonuçlanmasına getirir.

Bebeklerde Diş Temizliği Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde diş temizliği 6. aydan itibaren başlamalıdır. Bu sayede olası diş çürükleri ve çene bozuklukları engellenmiş olur. İlk süt dişlerinin çıkması ile bebekler biberon, katı veya sıvı gıdalara geçer. Bu gıdaların içerisinde asit bulunduğu için ileri dönemlerde dişlerin çürüme riski artar. Dolayısıyla uzmanlara göre biberonun şekere batırılarak bebeklere verilmesi oldukça zararlıdır.

 

 

 

Tüm bunlara ilave olarak dişleri yeni yeni çıkan bebeklerde genellikle diş ağrısı problemleri görülmektedir. Bunun nedeni diş etine basınç yapan dişlerdir. Ancak bu ağrılar oldukça doğaldır ve mümkün olduğu kadar evde düzenli diş bakımı ile azaltılabilir. Diş çıkarmada salya akıntısı, huzursuzluk, uyku düzeni bozukluklarının görülmesi normaldir.

Bebeklerin Dişleri Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde diş bakımı, diş çıkarma evresi, yani 6. aydan itibaren başlamaktadır. Ancak dişler ilk çıktığı zamanlarda oldukça hassastır. Bu nedenle bebeklerin dişleri öncelikle her öğün sonrası ıslak bir mendille veya ıslak bir pamukla temizlenmelidir. Buna ek olarak yemek sonrası su içmek de dişlerin temiz kalmasına yardım edecektir. Fırça kullanımına ise 2. 5 – 3 yaşlarında yumuşak uçlu fırçalarla diş eti zarar görmeden başlanmalıdır.

Bebeklerde diş bakımı sırasında diş macunu kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bebek diş macunu kullanımı sağlık açısından zararlı olabilir. 3 yaştan itibaren florür içeren diş macunu kullanabilirsiniz. Ancak tek başına kullanıma izin vermemelisiniz. 2. 5 – 3 yaşındaki çocukların dişleri günde 2 kez fırçalanmalıdır. Ancak en önemli diş bakımı, yatmadan önce uygulanır. Çünkü dişler gece boyunca asitlere karşı savunmasız olurlar ve bu durum da düş çürümesi riskini artırır.

Bebeğiniz ilk dişini çıkarttıktan sonra bilgi almak amacıyla diş doktoruna başvurabilirsiniz. 3 yastan sonra ise genel kontroller için düzenli olarak doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Ancak çocuklar çoğu zaman diş doktoruna gitmekten korkarlar. Bu nedenle çocuğunuzu bu duruma hazırlamanız gerekir. Örneğin, siz diş hekimine gittiğinizde kendinizle götürmeniz, muayene odasını görmesi, aletlerle tanışması, hazırlama sürecini kolaylaştıracaktır. Sadece çocuk diş hekimine gitmek ise çocuğunuzun dişçi korkusunu yenmek için mükemmel bir yöntem olacaktır.

Bebeklerde Diş Ağrısı

Bebeklerde diş ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bunların başında yukarıda da bahsettiğimiz gibi diş çıkarma dönemi gelir. Aynı zamanda diş eti iltihaplanması, diş eti kanaması, diş gıcırdatma gibi sorunlar da sık sık görülür. Diş çıkarma döneminde görülen ağrıları azaltmak için elinizi yıkadıktan sonra parmağınızla diş etlerine yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Buna ek olarak diş kaşıyıcılarla veya ek gıda dönemine geçmiş bebeklerde salatalık, havuç, kereviz sapı gibi sert besinleri parmak şeklinde keserek bebeğin diş etini kaşıyabilirsiniz.

Diş gıcırdatma sorunu ise bebeklerin sinirlerini ve çiğneme kaslarını yeni çıkan dişlerin uyarması ile oluşur. Bebekler damaklarını çiğner ve böylece ağrıyı azaltmaya çalışırlar. Bu durum da diş gıcırdatmalarına neden olur. Bir süre sonra bebekler bunu alışkanlık haline getirirler. Diş çıkarma dönemi sonrasında bu problem çoğu zaman kendiliğinden geçer. Ancak geçmemesi durumunda mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir. Çünkü bebeklerde diş gıcırdatması bazen reflü, alerji, geniz akıntısı, stres, sinüzit, bağırsak parazitleri gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

Diş eti kanaması da bir diğer bebek diş şikayetlerinden biridir. Bebeklerin ağızlarına aldıkları cisimler çoğu zaman diş etini iltihaplandırabilir. Bu da diş eti kanamasına neden olur. Bebeklerde diş eti kanaması, bebeklerin etrafında sivri, kesici cisimlerin bırakılmaması ile çözüme ulaştırılır. Aynı zamanda, soğuk su da kanamalara iyi gelir.

Bebek Diş Fırçası Nasıl Seçilir?

Bebeklerin ön dişleri çıktıktan ve ağız içinde sürmeye başladıktan sonra dişler fırçalanabilir. Arka dişlerin de çıkması ile kolayca bükülen bir sap yapısına sahip, naylon kıllı, yumuşak ve fırça başı ağıza uygun bir diş fırçası tercih edilmelidir. Çoğu zamanların fırçaların üzerinde yaş veya ay aralığı yazar. Bu sayede diş fırçasını bebeğe uygun bir şekilde seçmek mümkündür.

 

 

 

Bebek diş fırçası ile ilgili en önemli hususlardan biri de fırça sapının kolaylıkla tutulmasıdır. Aksi halde diş fırçalama süreci bebeğinize yorucu ve bir o kadar da sıkıcı gelecektir. Elektrikli veya pilli diş fırçaları ise 2 yaş üzeri çocuklarda kullanılabilir. Böylece diş fırçalama daha eğlenceli hale getirilir. Bu diş fırçaları aynı zamanda doğru tekniklerle dişleri temizler. Tüm bunlara ek olarak belirtmek isteriz ki, diş fırçalarının türü ne olursa olsun 3 ayda bir değiştirilmelidir.

Bebeklerde Diş Fırçalama Nasıl Alışkanlık Haline Getirilir?

Bebeklerin diş fırçalamayı zorunlu değil, sağlıklı bir süreç olarak görmesi ebeveynlerin uygulayacağı bazı yöntemlerle mümkündür. Söz konusu bu yöntemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Ebeveynler Bebeklere Rol Model Olmalıdır.

Çocuklar her zaman ebeveynlerini gözlemler ve onların hareketlerini taklit ederler. Bu nedenle çocuklara iyi bir örnek olmak için ebeveynler de kendi diş sağlıklarına önem vermelidirler. Sizlere tavsiyemiz, dişlerinizi bebeğinizle birlikte fırçalamanızdır.

Diş Bakımı Malzemelerini Beraber Alın.

Diş bakım malzemeleri alırken çocuğunuzun da fikrini sorabilirsiniz. Sevdikleri çizgi film karakterlerinin resimleri olan diş bakım malzemeleri bu süreci daha eğlenceli hale getirecektir.

Diş Fırçalama Süresini Belirtin.

Düzenli diş fırçalama ritüelinin başında doğru teknikler gelir. Bu nedenle diş fırçalama süresinin belirtilmesi ve her gün aynı saatte düzgün tekniklerle yapılması gerekir. Bu süreci kontrol etmek için saniye ölçer veya kum saati kullanabilirsiniz.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top