Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen göbek fıtığı, bebek kas dokusunda bulunan bağırsak veya ödemin dışarı fırlaması ile ortaya çıkar. Genellikle bebek kasık altında veya göbek deliği altında çıkan belirgin şişlikle kendini gösterir. Göbek fıtığı göbek deliğinin görünmemesine neden olur ve pek çok bebekte küçük fıtıklar şeklinde görülür.

Bebeklerde göbek fıtığı her ne kadar yaygın bir sorun olsa da tedavisi oldukça basittir. Çoğu göbek fıtığı bebek 1 yaşına gelene kadar kendiliğinden geçer. Ancak 3 yaşa kadar devam etmesi durumunda fıtığın ameliyat olunması gerekir. Göbek fıtığının nedenlerine ve belirtilerine baktığımızda ise hemen hemen her bebekte aynı faktörlere rastlarız.

Göbek Fıtığı Nedir?

Bebeklerde göbek fıtığı, göbek deliği içerisinde veya göbek deliğinin dış kısmında görülen şişlikle kendini belli eder. Şişliğin boyutu zaman zaman değişmektedir ancak genellikle bir nohut tanesi büyüklüğünden bir portakal boyutuna kadar büyüyebilir. Göbek fıtığı hamilelik döneminde veya sonrasında oluşabilir. Bazı bebeklerde doğum sonrası göbek fıtığı kendiliğinden kaybolur.

 

 

Göbek deliği yapı olarak içe doğrudur. Ancak bazı durumlarda dışa doğru çıkması da mümkündür. Bunun sonucu olarak göbek fıtığı meydana gelir. Fıtığın oluştuğu alan açıklık bölgesi olarak tanımlanır. Bir diğer anlamda bu bölge bebek anne karnındayken kordonun bebeğin karnına girdiği bölge olarak bilinir. Göbek fıtığının en belirgin özelliği dışarıdan bakıldığında bebeğin göbek kısmında belirgin bir şişkinliğin görülmesidir.

Göbek fıtığı bebeklerin ağlaması, ıkınması, öksürmesi ile kendini belli eder. Bebekler genellikle göbek fıtığından dolayı herhangi bir ağrı hissetmezler ancak bazı durumlarda bu göbek deliği şişkinliği sonucu çok az ağrı duyabilirler. Bu nedenle bebeği çok ağlatmamak gerekir. Ancak eğer bebek sık sık ağlıyorsa doktora başvurmakta fayda vardır.

Göbek Fıtığının Nedenleri ve Belirtileri

Göbek fıtığı, anne ile bebek arasında kan akışını sağlayan kordonun bebeğin karın duvarına girdiği bölgede yer alır. Doğum sonrasında göbek bağının düşmesi ile bu bölgenin kapanması gerekir. Göbek bağının düştüğü alanda kaslar bulunur ve bu kaslar yardımıyla göbek açıklığı kapanır. Ancak bölgedeki kasların zayıf olması bağırsak veya yağ dokusunun kapanmayan bölgeden çıkmasına ve göbek fıtığı oluşumuna neden olur.

Bebeklerin göbeklerinden görülen şişkinlik görsel açıdan rahatsız edicidir. Ancak göbek fıtığı hiçbir açıdan ağrı vermez ve tıbbi olarak da bir hastalık olarak görülmez. Bebekler 1 yaşına geldiklerinde kendiliğinden kapanır ve şişkinlik geçer.

Tüm bunlara ek olarak bazen yetişkinlerde, özellikle kadınlarda göbek fıtığı görülebilir. Bunun nedeni ise gebelik, ıkınma, öksürme, aşırı kilo olarak gösterilebilir. Bu göbek fıtığı, bebeklerde görülenin aksine ağrı verir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Göbek fıtığının belirtileri olarak bazı faktörler bulunmaktadır. Söz konusu bu faktörlerin görülmesi halinde göbek fıtığı teşhisi konur. Göbek fıtığı belirtilerini aşağıdaki gibi gösterebiliriz;

  • Göbek deliği çevresinde şişlik veya yumuşak bir kitle,
  • Şişliğin ıkınma, ağlama, öksürme gibi durumlarda ortaya çıkması ancak normal koşullarda görülmemesi,
  • Şişliğe baskı uygulandığında içeriye girmesi veya yer değiştirmesi.

Göbek fıtığının ölçüsü genelde 2,5 cm çapa sahiptir. Ancak bazı durumlarda daha büyük olabilir. Fıtık bebeklere hiçbir ağrı vermez. Ancak bebeklerde kusma, karın şişkinliği, acı gibi durumlar söz konusu ise mutlaka doktor muayenesinden geçmekte fayda vardır. Bu belirtilerin sebebi, bağırsağın karın boşluğuna sıkışması olarak gösterilir.

Bebeklerde Göbek Fıtığının Tedavisi

Göbek fıtığı bebekler ağladığında, ıkındığında, karın kaslarını kullandığında veya öksürdüğünde ortaya çıkar. Geçici bir şişlik olarak kendini gösteren bu fıtık, normal koşullarda kendiliğinden kaybolur. Aynı zamanda şişliğe parmakla basıldığında bebek hiçbir acı hissetmez. Baskı nedeniyle şişlik içerideki hava ve su sayesinde yer değiştirir.

Göbek fıtığı bebeklerde 1 yaşa kadar kendiliğinden düzelir. Ancak bazı durumlarda bu fıtık bebeği rahatsız edebilir veya 3 yaşa kadar düzelmez. Buna ek olarak bebeklerde göbek fıtığı boğulması da söz konusu olabilir. Sonuç olarak bu riski göze almamak için bebekler mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir.

Eğer göbek fıtığı;

  • Kısa sürede hızlı bir şekilde büyürse,
  • Kusmaya neden oluyorsa,
  • Elle baskı uygulandığında içeri girmiyorsa tedavi gerekir.

Bebeklerde göbek fıtığı tedavisinde cerrahi süreç uygulanır. Bu nedenle ileri yaşlarda bebeklerin sorun yaşamaması adına göbek fıtığı zamanında ameliyat edilmelidir.

Çoğu kişi Flaster bant yapıştırma gibi önemlerin göbek fıtığını kısa sürede çözüme ulaştıracağına inansa da bu yöntem hızlandırıcı bir etki sağlamaz. Aksine bebeklerde cilt tahrişlerine neden olur. Bunun sonucu olarak cilt enfeksiyonları ile savaşmak zorunda kalırsınız.

Cerrahi tedavinin ise genellikle 4 yaştan sonra yapılması tavsiye edilir. Ancak eğer ağrı büyük boyutta ise 4 yaş beklenmemelidir. Cerrahi müdahalenin nedeni bazı durumlarda açıklığın göbek halkası içinde bulunmamasıdır. Bu gibi durumlarda göbek açıklığı kendi kendine kapanmaz. Fıtık tedavisi laparoskopik veya açık müdahale ile gerçekleştirilir.

 

 

Bebeklerde göbek fıtığı ameliyatı basit ve bir o kadar da ağrısız bir prosedürdür. Çoğu zaman bebek, ameliyat sonrası taburcu olur ve hastanende kalması gerekmez. Göbek fıtığı ameliyatından sonra doktor pansumanların düzenli bir şekilde yapılması gerektiğini belirtir. Buna ek olarak ameliyat olunan kısmın hijyenik tutulmasında da fayda vardır. Aksi halde göbek açıklığından bulaşan mikrop ciddi hayati sorunlara neden olabilir.

Bazı anneler ameliyat sonrasında göbek fıtığı bandı veya korsesi kullanmak isterler. Ancak bu önemler fıtığı iyileştirmez. Aksine ameliyat sonrası iyileşme sürecini zorlaştırır. Bu nedenle göbek bölgesini sıkıştırmak veya sarmak gibi uygulamalar doğu değildir. Buna ek olarak halk arasında göbek bölgesinde oluşan şişkinliğe madeni para bağlamak gibi yöntemler de uygulanmaktadır. Bu uygulama herhangi bir fayda sağlamaz hatta çoğu zaman bebeğin göbek bölgesine bakterilerin bulaşmasına neden olur.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top