Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

bebek emzirme

Emzirilmeye ne kadar erken başlanırsa, anne sütü o kadar erken gelir ve çok olur. Bu nedenle normal yoldan doğum yapan anneler henüz doğum masasından kalkmadan bebeklerini emzirmeye aşlamalıdırlar.

Sezaryenle doğum yapan annelerin bebekleri de anne henüz tam ayılmadan bir başkasının yardımı ile emzirilmelidir.

Unutulmamalıdır ki, bebeğiniz için dünyanın en iyi gıdası, anne sütüdür.

Göğüslerin ürettiği süt miktarı ilk günlerde azdır. Birkaç gün içinde süt üretimi en yüksek düzeye erişir ve bebeğin su dahil tüm gereksinimini karşılar.

Bebekler, vücutlarında kendilerine 3-4 gün yetecek kadar su ve enerji deposu ile doğarlar. Bu nedenle, hayatın ilk günlerinde anne sütü az diye bebeklere su, şekerli su, mama ve benzeri yiyecek ve içecekler verilmemelidir.

 

 

Anne sütü dışında ek gıdalar ilk saat ve günlerde verilirse bebekler annelerini az emer ve süt yapımı azalır. Emzirmeden sütün gelmesini beklemek ve bu arada bebeği başka yiyeceklerle beslemek yanlıştır. Anne sütünün bol ve uzun süre gelmesi için bebekler doğduktan sonra anne sütü dışında hiçbir yiyecek ve içecekle beslenmemelidir. Israrla anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Doğumdan sonra 3. ve 4. günlerde anne sütünün miktarı artar. Bu nedenle kaygılanmadan sabırla emzirilmelidir.

İlk süt önemli midir?

Doğum sonu ilk 3-4 günde gelen ve genellikle miktarı az olan süte “ilk süt” veya tıp dilinde “kolostrum” denir. Bu sütün içinde bebekleri mikrobik hastalıklardan koruyucu pek çok özellik bulunmaktadır. Bebeklerin bu sütü mutlaka almaları gerekir. Eski inanışlarla bu sütün atılması veya bebeğe verilmemesi o bebeğe yapılabilecek en büyük kötülüktür.

Emzirme araları ne olmalıdır?

Bebekler, her ağladığında ve her istediğinde emzirilmelidir. Kesin, belirlenmiş ve katı aralıklarla emzirilmemelidir. Unutulmamalıdır ki, bebek ne kadar sık anne memesini emerse süt salgılatan hormonlar o denli fazla salgılanır ve sonuçta anne sütü o kadar artar. Bazen bebekler 3 saatten daha fazla uyumak isteyebilir. Bu durumda uyandırılarak, iki emzirme arasında 3 saatten daha uzun bir süre olmasına izin verilmemelidir. Bu durum geceler içinde geçerlidir.

Uygun emzirme pozisyonu nasıl olmalıdır?

Anne emzirme sırasında oturmalı, mümkünse dik oturmalıdır. Annenin bebeği koyduğu kolunun altına destek için yastık yerleştirilir veya kol dirsekten koltuğa dayanır. Bebeğin başı ve gövdesi aynı eksende olacak şekilde tutulur. Gövdesi ve ayakları aşağıya doğrudur. Kol, baş ve omuz arasına yerleştirilir. Kol ve el bebeğin arkasından destek olur.

Emzirirken sürekli olarak bebekle göz teması kurulur ve yumuşak sesle konuşulur.

Elin dört parmağı memenin alt tarafına yerleştirilir. Burun deliklerinin kapanmaması için de baş parmak ile kahverengi halkanın dış tarafından memeye hafifçe baskı yapılır. Solunum yollarına süt kaçması sonucu tıkanma ve ölüm riskleri ve sık sık orta kulak iltihabı olma riskinden dolayı bebekler, sırt üstü Yatarken ve üzerine eğilerek kesinlikle emzirilmemelidir.

Uygun emzirme tekniği nasıldır?

Memede yapılan süt meme ucu etrafındaki kahverengi halkanın altında toplanır. Bu nedenle bebeğin yeterli miktarda anne sütü alabilmesi için hem meme ucunun hem de bu ucun etrafındaki kahverengi halkanın emzirme sırasında bebeğin ağzının içinde olmalıdır. Bebek sadece meme başını tutarak emerse hem bebek yeterli miktarda süt alamaz hem de meme başı kısa sürede çatlar, yarılır, kanar ve kopar.

Sonuçta, ağrıyan göğüsten anne emziremez, süt üretimi azalır ve bebek anne sütünden mahrum kalır. Bu nedenle bebeğin, meme ucu etrafındaki kahverengi halkanın da tutturularak emzirilmesi gerekir.

İşaret parmağı ile orta parmak arasına meme ucunu alarak makaslama denilen yöntemle emzirmeye çalışmak yanlış emzirme tekniğidir. Bu teknikle süt kanallarının üzerine baskı uygulandığı için bebeğin sütü çekmesi engellenmiş olur.

Emzirmede meme değiştirilmeli midir?

Emzirme, her iki memeden birden yapılır. Yani, bir emzirmede dönüşümlü olarak hem sağ hem de sol meme kullanılır. Emzirmenin başında ilk verilen meme bebek aç olduğundan iyi bir şekilde boşaltılır. Diğer memeye konulduğunda ilk memedeki kadar hırslı ve aç değildir. Bu memeyi daha az boşaltır. Bu nedenle emzirmeye daima bir önceki emzirmede kullanılan son memeden başlanmalıdır. Bir önceki emzirmede yeteri kadar boşalmamış olan meme ilk verildiği için bu sefer iyi bir şekilde boşaltılır. Süt birikmesi önlendiği gibi o memede süt üretiminin daima en yüksek düzeyde tutulması da sağlanmış olur.

Emzirmeye hep aynı memeden başlanırsa son verilen meme her seferinde yeteri kadar boşalamayacağından o memede süt yapımı giderek azalır ve süt üretimi durur. Emzirmeler sırasında memeler ne kadar iyi boşalırsa, o kadar çok süt yapımı gerçekleşir. Bu nedenle her emzirmede daima her iki meme birden kullanılmalı ve emzirmeye daima bir önceki emzirmede verilen son memeden başlanmalıdır.

 

 

Bir emzirme süresi ne kadar olmalıdır?

10-15 dakika bir meme, 10-15 dakika diğer meme şeklindeki 20-30 dakikalık toplam emzirme süresi genellikle yeterlidir. Bu sürede memeler yeteri kadar boşaldığı için daha uzun emzirme ile daha fazla süt verilebilmesi mümkün değildir. Annenin yumuşak teni, kokusu, kucakta olmanın verdiği güven hissi ve karnının birazcık doyması sonuncunda bebekler emzirilirken çoğu kez memede uyuyakalırlar. Bu nedenle emzirme sırasında fiziki uyaranlarla bebekler uyanık tutulmaya çalışılır.

Diğer memeyi de emmesi ve toplam emzirmenin yeterli olması sağlanır. Aksi takdirde karnı tam doymadan uyuyan bebek erken uyanır ve sık sık emmek ister.

Bunun sonucunda anne de bebek de tam olarak dinlenemez ve yorulur. 30 dakikadan daha uzun süreli emzirmek meme başının zedelenmesine de yol açabilir. 20-30 dakikadan daha fazla emmek istemesi beslenmekten ziyade anne memesini yalancı meme gibi kullanma isteğinden kaynaklanır.

Emzirmenin başında ve sonunda gelen sütün yapısı farklı mıdır?

Bir memeden en ideal emzirme süresi en az 10-15 dakikadır. Böyle bir emzirmede ilk dakikalarda emilen sütteki şeker oranı yüksekken emzirmenin sonuna doğru süt içindeki yağ oranı artar. Yağ oranı yüksek süt doygunluğu sağlar ve daha fazla enerji verir. Emzirme süreleri kısa tutulduğunda bebek hep şeker oranı yüksek sütle beslenir. Doygunluğa eremediği için sık sık uyanır ve ağlar. Ayrıca fazla şeker gaz sancısını artırır. Yağ oranı yükselmiş sütü yeteri kadar alan bebekler daha uzun ve daha huzurlu uyur.

Bu nedenle emzirmeler olabildiğince yeterli sürede yapılmalıdır.

Meme ağızdan nasıl çıkartılır?

Doygunluğa eren bebekler uykuya dalınca çoğu kez memeyi kendiliğinden bırakır. Bazı bebekler uyurken bile anne memesini sıkı sıkı ağızlarında tutarlar. Bebeği veya memeyi çekerek bebeğin ağzından meme başını almaya çalışmak meme başının parçalanmasına ve ağrılara neden olur.

Meme başını nazikçe çıkarabilmek için serçe parmağın ucu bebeğin ağzının köşesinden yavaşça içeriye doğru sokulur. Parmağın ilk boğumu ağız içine girince bebek ağzını gevşetir. Bu arada meme yavaşça çekilir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top