Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."

Bebeğimizi kucağımıza aldığımız günden beri onun için kaygılanır ve onlar için en iyi imkânları sağlamayı ve sağlıklı olmasını isteriz. Hal böyle olunca, her şeyin başının sağlık olduğunu bilen annelerin karşısına bağışıklık sistemi meselesi çıkmaktadır. Güçlü bağışıklık, vücudun hastalıklarla savaşması demek olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Peki biz bu vücudun mikrop savaşçısı olan güçlü bağışıklık sistemini bebeklerimizde nasıl sağlayacağız?

Bebekler bağışıklık sistemi ile birlikte doğarlar. Fakat bu sistem, yeni doğan bebeklerde oldukça zayıftır. Bunun için doğumdan sonra birkaç ay boyunca annenin antikorları bebeğin hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Fakat bu antikorlar zamanla varlığını kaybeder. Yani anne karnında plasental yollarla bebeğe geçen bu koruyucu sistem geçicidir.

Bebeğin kendi savunma mekanizmasını oluşturan yapı taşlarının üretimi genelde 6. aydan sonra başlar. Bu döneme kadar bebeğin bağışıklık sistemine anneden geçen koruyucu antikorlar ve anne sütünden geçen antikorlar oluşturur. Bunun için yeni doğanlar hastalıklara karşı oldukça duyarlıdır ve bağışıklık sisteminin güçlü olması şarttır.

Bağışıklık sistemini bebeğin gelişimi gibi düşünebilirsiniz. Tıpkı beyin ve diğer organlar gibi bu sistem de belli bir tempoda, zamanla gelişir. Bağışıklık sistemini destekleyerek güçlü hale getirmek tabii ki bizim elimizdedir.

Peki bağışıklık sistemi zayıf yenidoğan bebekleri korumak için steril ortam sağlamayı bir çare olarak düşünebilir miyiz? Yani onu mümkün olduğunca mikroplardan uzak tutmak hastalıkları da önler mi?

Bebeklerimizi hastalıklardan korumak için beslenme, ev ortamı, bakan kişilerin hijyeni ve çevresel faktörler oldukça önemlidir. Bebeğimiz hiç hastalanmayacak diye kişisel bakım ve temizliğin abartılmasına hiç gerek yoktur. Bebeğimizin bağışıklık sisteminin sağlıklı gelişmesi için çeşitli virüsler ve bakterilerle temas etmesi gerekir. Yine sağlıklı bir bağışıklık için aşılama takviminin eksiksiz ve zamanında yapılması gerekliliği de askı unutulmamalıdır. Düzenli olarak hava kirliliği ve sigara dumanına maruz kalan bir bebeğin bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması beklenemez.

Kreşe yeni başlayan çocuğunuzun sık hastalanması onun bağışıklık sisteminin iyi çalışmadığı anlamına gelmez. Çocuğunuzun kalabalık bir ortama girdiği için o mevsimin virüsleri ile karşılaşacak ve doğal olarak hastalanacaktır. Bu onun bağışıklık sistemi için faydalıdır aslında.

Bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için neler yapmamız gerekiyor?

Bebek bağışıklık sistemini geliştirmenin en iyi yolu kesinlikle anne sütü. Anne sütü bunun için mucizevi içerikleri barındıran bir beslenme şekli. Anne sütünde bulunan prebiyotik lifler, bağırsaklardaki faydalı bakterileri besler ve geliştirirler. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili olurlar. Bunun için ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme programını oluşturmak önemlidir.

6.aydan sonra ek besine geçiş yapılabilir fakat bu anne sütünün önemini kaybettiğini göstermez. 2 yaşına kadar bebeğinizin temel besin maddesi anne sütü olmalı. Bunun dışında düzenli uyku, hijyen şartlarının sağlanması ve ek gıdaya geçen bebekler için sağlıklı beslenme bağışıklık sistemi konusunda oldukça etkili.

Sütü gelmeyen veya süt miktan yetersiz anneler ne yapmalı?

Bebekler için en iyi beslenme şekli anne sütü fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda en iyi alternatif, devam sütüdür. İnek ve keçi sütleri henüz çok hassas bünyeye sahip olan bebekler için uygun değildir. Sindirim problemleri, alerjik sendromlar beraberinde gelebilir. En önemlisi, gelişimi için önemli mineral ve vitaminler bu süt türleri ile sağlanamaz.

Devam sütleri, anne sütü içeriğine yakın bir içerik olarak formülize edilir. Bunun için anne sütü yokluğunda devam sütleri iyi bir destek olacaktır. Fakat altını çizerek belirtmem gerekiyor ki devam sütü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Özellikle mevsim geçişleri bizi endişelendiriyor. Mevsim geçişlerinde bebeklerin bağışıklık sistemi için nelere dikkat etmemizi önerirsiniz?

Havanın farklı karakterlere büründüğü mevsim geçişlerinde endişelenmeniz gayet doğaldır. Bunun için bu dönemlerde bağışıklık sistemini destekleme konusunda daha duyarlı olunmalıdır. Anne sütü. Özellikle ek gıdaya geçiş yapan bebeklerin beslenmesinde anne sütü etkisinin azaltılmaması gerekmektedir.

Bebek beslenmesinde temel besin mutlaka anne sütü olmalıdır. Ek besinler ara öğün olarak verilmeli. Bebeğiniz ek gıdaya geçtiyse C vitamini sağlayan besinlerin diyetinde bulunması ve anne sütü, yoğurt, kefir gibi prebiyotik kaynakları alması da önemlidir. Bebeğinizin düzenli ve yeterli uyuyor olmasına da dikkat etmelisiniz. Bu konuda sizin sağlığınız da çok önemlidir. Siz sağlıklı olmadıkça bebeğiniz asla mutlu olmayacaktır.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top