Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."

Bebekler ağlayarak çevresi ile iletişim kurar. Bu nedenle bebek her ağladığında bir sorun olduğunu düşünmek doğru değildir. Ancak bazı durumlarda bebeklerin hiç ağlamaması da aslında size vermek istediği bir mesajı içerir.

Bebeğiniz herhangi bir rahatsızlığı olmadığı halde sürekli ağlıyorsa onu sakinleştirecek en önemli şey anne sütüdür. Böyle durumlarda bebeğinizi emzirdiğinizde onun sakinleştiğini görürsünüz.

Bebeklerin doğumun ardından ilk altı ay anne sütü ile beslenmesi gerektiğini günümüzde artık herkes biliyor. Yine aynı şekilde anne sütünün faydaları da biliniyor. Bu nedenle ilk üç ay bebeğin beslenmesinde herhangi bir saat uygulaması yapılmamalıdır. Bebeğinizin acıktığını hissettiğinizde ya da o bunu ağlayarak gösterdiğinde asla saat bekleme gibi bir yanlış içine girmeyin ve bebeğiniz hemen emzirin.

Bebekler bazen güven sorunu yaşar ve bunu yine ağlayarak ifade eder. Böyle durumlarda annenin ya da babanın bebeği kucağına alması onun kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bebekler ağladığında onu sakinleştirmenin yollarından biri de doğru yatış pozisyonudur.

Bebekler annesi tarafından kucağına alındığında sütün kokusunu duyarlar ve bu onlarda bir rahatlama meydana getirir. Bebekler ilk aylarda yatırılırken anne karnındakine benzer bir pozisyonda yatırılmaları gerekir. Zira anne karnında kol ve bacakları bir yere değer ve bebek bunu dünyaya geldikten sonraki ilk dönemlerde de ister. Ayak ve kolları bir yere değdiğinde kendini güvende hissedecek bu da onun sakinleşmesini sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu yatış pozisyonunun sadece gündüzleri ve anne bebeğin yanındayken uygulanmasıdır.

Bebeğiniz ağladığında onunla yumuşak ve sevgi dolu sözcüklerle konuşmak da ağlamasının kesilmesi için başvurabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Kucağınıza aldığınız bebeği hafifçe sallamak da onun ağlamasını durduracaktır.

Temiz hava da sürekli ağlayan bebeklerin sakinleşmesinde kullanılabilecek bir başka yöntemdir. Eğer bebeğiniz erken doğmadıysa yani prematüre değilse ikinci günden itibaren sokağa çıkartmanızda bir sakınca yoktur. Temiz havaya çıkartılan bebekler sakinleşmenin yanı sıra evden çıkarılmayan bebeklere oranla daha az hasta olurlar.

Ağlayan bebeği susturmaya çalışmak için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz ancak bazen ağlamayan bebekler vardır ve bu anne baba tarafından ‘ne kadar sakin’ bebek diye algılanabilir. Oysa bebeklerin ağlamaması da bir iletişim biçimidir ve bazen hastalık nedeni olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerde sarılık olması durumunda bebeğin ağlamaya gücü yetmez. Anne babanın bu ayırımı iyi yapması için rutin sağlık kontrollerini mutlaka yaptırması gerekir.

Ferda Saraçolu

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top