Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Emzirme Döneminde Microblading Güvenli midir?

Kaşlarımız, farklı ifadelerle günlük iletişimde önemli bir rol oynayan en belirgin yüz özelliklerimizdir. Cımbızla ince ince kaşlar artık kadın modası dünyasında revaçta değil. Güzellik rejiminize kaş kalemleri ve jeller eklemek yerine, modern zamanlarda imrenilen daha dolgun kaşlara ulaşmak için daha uygun bir yaklaşım microblading'tir.

Bu popüler trend, kadınların genel görünümlerine daha kalıcı bir rötuş yapmalarına yardımcı olsa da çoğu emziren kadın emzirirken kaşlarına mikro bıçak uygulayıp uygulayamayacaklarını merak ediyor. Emzirirken mikro-blading yapmak için pek çok karışık yanıt vardır.

Mikroblading Nedir?

Microblading, kaş kıllarına benzemek için cildinizin yüzeysel katmanlarına pigment yerleştirmeyi içeren özel bir işlemdir. Kaşlara yapılan bu yarı kalıcı dövme tekniği, kaşların doğal kıl darbesi gibi görünmesine yardımcı olur.

Profesyonel bir kaş teknisyeni tarafından taşınabilir bir mikro iğne bıçağı kullanılarak kaşlara ince kıl benzeri vuruşlar çizilir. Bu heyecan verici minimal invaziv tedavi, epidermisin bazal tabakasındaki derinin üst katmanlarına minimum miktarda pigment ekleyen elle çalıştırılan bir aletle uygulanır. Bu kaş tedavisi, her gün kaşı doldurma zahmetini ortadan kaldırır ve daha dolgun ve kalın bir görünüm sağlar.

Üstelik microblading düzenli bakım ve uygulama gerektirmez. Yerleşen pigment, minimum 1-3 yıl süren özel kıllar gibi görünür. "Tüy dokunuşu", "mikro okşama" veya "kaş darbesi" olarak da bilinen çoğu insan için nihai hedef, doğal görünen gelişmiş doku ve renktir.

Emzirirken Microblading Yaptırabilir misiniz?

Microblading, mürekkebin kan dolaşımına derinlemesine nüfuz ettiği bir dövme şekli olduğundan emziren kadınlara önerilmez. Mikro bıçaklama prosedürünün kendisi bir enfeksiyona veya olumsuz yan etkilere neden olmaz. Dövme mürekkeplerinin pek çok bilinmeyen endişesi ve uzun vadeli yan etkileri göz önüne alındığında, en güvenli eylem şekli, emzirme sırasında kozmetik olanlar da dahil olmak üzere tüm dövmelerden kaçınmak olacaktır.

Bu koşullar altında, bir anne microblading enfeksiyonu kaptığında, emzirdiği çocuğa bulaştırabilir. HIV gibi kan enfeksiyonlarına da neden olabilir ayrıca anne sütü yoluyla kolayca bulaşabilen ve potansiyel olarak yenidoğana zarar verebilen Hepatit B Tedavis, için kullanılan anestezik kremler annenin kan dolaşımına girerek bebeği olumsuz etkileyebilir. Microblading ve emzirme arasında seçim yaparken kafası karışanlar için, emziren bir anne dikkatli olmalı ve çocuğunu emzirmeyi bitirene kadar beklemelidir.

Hala microblading sonrası emzirebilir misiniz diye merak ediyorsanız, önceden var olan dövmeler emzirme sürecini etkilemez. Bu nedenle Micro-blading'in iki adımlı, bazen üç adımlı bir süreç olduğunu unutmayın. Rötuşlar, cilt tipinize bağlı olarak 6-18 ayda bir gereklidir. Emzirirken bir kozmetik dövme şekli olarak mikro bıçaklamadan kaçınmak veya emzirmeyi tamamen bitirmeden önce planlamak veya beklemek en iyisidir.

Emzirme Döneminde Microblading Riskleri Nelerdir?

Bir kozmetik tedavi şekli olarak microblading'in bazı şaşırtıcı faydaları olsa da özellikle emzirme döneminde risksiz değildir. Kaşlarınıza dövme yaptırma girişiminde bulunmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı potansiyel riskler şunlardır:

1. Kimyasallar Kan Dolaşımına Girer

Microblading'de kullanılan pigmentler, kozmetik dövme sanatçısı tarafından önceden karıştırılabilen veya karıştırılabilen oksitler gibi çeşitli kimyasal bileşiklerden oluşur. Kobalt, karbon siyahı, nikel, krom ve titanyum dioksit lenfatik sistemde bulunabilir veya kan dolaşımı yoluyla karaciğere girebilir. Pigmentte bulunan bileşenler hakkında bilgi eksikliği, emziren anneler için bazı riskler oluşturabilir. Anne sütü yoluyla annenin kan dolaşımına ve dolayısıyla bebeğe ne kadar pigment geçtiğini bilmiyoruz.

2. Enfeksiyon Bulaşması

Kozmetik bir dövme için küçük iğneler kullandığında, pigment derinin dış tabakasında birikir. Ayrıca kullanılan iğnelerin tamamen sterilize edilmemiş olma ihtimali de vardır. Emzirilen bir anne HIV ve Hepatit B gibi bir enfeksiyon kaparsa, bunu sütüyle bebeğe geçirerek yenidoğana potansiyel zarar verebilir.

Haftalarca veya aylarca tedavi gerektirebilen bu durumları tedavi etmek için antibiyotik gibi ilaçlara   ihtiyaç duyulabilir. Tedavi edilmediği takdirde hem anne hem de bebek için ciddi sağlık sorunlarına bile yol açabilirler.

3. Ağrı

Microblading tedavisi bazı kadınlarda ağrı, rahatsızlık ve batma kalıntısı gibi tahrişe neden olabilir. Etkilenen bölgede şiddetli ağrı olasılığı göz ardı edilebilse de mikro bıçaklı bölgenin kabarıp kabarmadığını kontrol etmek için dikkatli olunmalıdır.

İşlem sırasında ağrı kesici olarak uyuşturan kremler veya ek ilaçların kullanılması da zarar verebilir. Anne ve fetal taşikardi için kalp problemlerine neden olabilen epinefrin gibi kimyasallar içerirler.

4. Yeni Tedavi

Microblading, işleminde kullanılan bazı malzemelerin potansiyel etkilerini desteklemek için çok az araştırma yapılmış veya hiç yapılmamış nispeten yeni bir tedavidir. Bunun, doğmamış veya emziren çocuğunuz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

5. Alerjik Reaksiyon

Microblading, alerjik reaksiyona işaret edebilecek kaşıntılı bir kızarıklığa neden olabilir. Tahriş nedeniyle cilt enfeksiyonu veya pigmentten kaynaklanan alerjik reaksiyon, bu prosedürün olası bir komplikasyonudur. Doğal kaşlarınıza uyan bir gölge elde etmek için siyah boyayla karıştırıldığında çoğunlukla kırmızı renkle olur. Bazı insanlar işlemden sonra biraz pullanma ve kabuklanma fark eder.

Microblading uygulamasından sonra bölge şişebilir veya kabarabilir. Microblading işleminden önce kişinin alerjik olup olmadığını kontrol etmek için yama veya çizik testi yapılması önerilir.

6. Granülomlar

Microblading cildinize yabancı bir madde enjekte ettiğinden, koruyucu bir önlem olarak bölge çevresinde iltihabik düğümler oluşabilir. Granülomlar bazen iyileşmek için steroid veya antibiyotik alabilen prosedürden aylar veya yıllar sonra ortaya çıkar.

7. Aşırı Kanama

Hamilelik hormonları kan dolaşımını etkileyerek kanama olasılığınızı artırır. Aşırı kanama, pigmentin solmasına neden olabileceğinden, subpar microblading’e yol açabilir, çünkü böyle bir durumda cilt tarafından daha az miktarda mürekkep emilir.

8. Yanlış Pigment Rengi

Bazen bazı kadınların ağız, yanak ve alın çevresindeki ciltleri hamilelik sırasında koyulaşır. Bu durum hiperpigmentasyon (melazma) olarak bilinir. Bu, microblading teknisyeninin yanlış pigment rengini seçmesine neden olabilir. Hamilelikten sonra melazma kaybolduğunda, mikro-kanatlı kaşlarınız ile doğal cilt renginiz arasında belirli bir derecede uyumsuzluk olabilir.

9. Şişkinliğin Etkisi

Şişkinlik çoğu hamile kadın için yaygın bir olgudur. Bununla birlikte, hamilelikten sonra şişkinlik azaldığında, mikro uçlu kaşları tamamen farklı görünebilir ve genel görünümleriyle mücadele etmiş olabilirler.

Emzirirken Olası Microblading Enfeksiyonu

Microblading yapan teknisyen tarafından kullanılan kirli su veya ekipman, stafilokok gibi bakterileri veya HIV, hepatit veya uçuk gibi virüsleri vücudumuza yayabilir . Paketlenmiş ve mühürlenmiş bir mürekkep paketi güvenliğini garanti etmez. Bazen mürekkebe bakteri veya küf bulaşmış olabilir. Kaş bölgesinin çevresinde sarımsı bir akıntı veya aşırı kızarıklık, ciddi apse veya cilt iltihabı risklerine bile yol açabilen Mikro-bıçaklama işleminden sonra enfeksiyon olasılığını gösterebilir.

Microblading'in Emziren Annelere Diğer Yan Etkileri

Hiçbir güzellik bakımı tamamen yan etkisiz olmadığından Micro-blading'in de Emziren Anneler üzerinde bazı olumsuz sonuçları vardır. Cilt tahrişi, kaşıntı, kızarıklık veya kaşlarınızın üzerinde veya çevresinde irin gibi mürekkepten kaynaklanan alerjik reaksiyonlar , microblading'in diğer yan etkilerinden bazılarıdır.

Kaş bölgesi iki hafta geçmesine rağmen kabuklanmaya devam ederse irin akmaya başlayabilir. Ayrıca kaş bölgesindeki bir enfeksiyon, bölge gözlere ve beyne yakın olduğu için özellikle kan dolaşımınıza ulaşırsa endişe vericidir. Microblading'i takip eden komplikasyonlar, emzirme ile uyumlu olmayabilecek tedaviler gerektirebilir.

Alınacak Önlemler

Emziren annelerin, gelişmekte olan bir bebek veya emzirilen bebek üzerindeki olası mikroblading risklerini değerlendirmesi gerekir. İşte bu tedaviyle ilgilenen kadınlar için alınması gereken bazı önlemler.

1. Hijyenik Ortam

Tedaviniz için lisanslı, itibarlı ve sorumluluk sahibi bir microblading tesisi düşünün. Sterilize edilmemiş dövme ekipmanı HIV, hepatit C, tetanoz veya MRSA gibi kan enfeksiyonlarını bulaştırabilir.

2. Cilt Tipi

Özel cilt tipinizin farkında olmak, güvenliği sağlar. Kuru cilde sahip kadınlar, yağlı cilde sahip kadınlara göre daha tatmin edici sonuçlar alacaktır.

3. Doktor Konsültasyonu

Mikroblading işleminden önce kan pıhtılaşması, kalp ve otoimmün durumlar gibi belirli sağlık durumlarınız varsa doktorunuzla konuşun. Hamileyseniz, keloidlere yatkınsanız, organ nakli geçirmişseniz, karaciğer hastalığınız varsa veya hepatit gibi viral bir durumunuz varsa, microblading'den tamamen kaçınılmalıdır. İşlemden sonra uzun süreli şişlik, kızarıklık, kabuklanma veya sızıntı olması hemen doktorunuza görünmeniz gerektiğinin bir işaretidir.

4. Cilt Bakım Ürünleri

Bazı cilt bakım ürünleri, microblading prosedürünün sonuçlarını etkileyebilir. Cilt bakımı rutininizden Retinol , asitler, koku , mekanik peeling, kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon kullanmayı bırakmak isteyebilirsiniz  .

5. Ağrı Giderici İlaçlar

Emzirirken genellikle güvenli kabul edilen Asetaminofen gibi güvenli ağrı giderici ilaçlar kullanın.

Çoğu kadın hamilelikle baş etmekte güçlük çeker veya doğum sonrası bebek hüznü yaşar. Hamilelikten sonra aşırı yolma veya saç dökülmesi nedeniyle kaşları solabilir. Bu nedenle, microblading, görünümünüzü yenilemenin ve kişisel bakım uygulamanızın kolay bir yolu olabilir. Bu teknik, emzirme döneminde zarar verebilecek bazı bilinmeyen kimyasallar içerdiğinden, bu kozmetik işlemi yapmadan önce doktorunuza danışmanız en iyisidir. İşlemle ilgili herhangi bir komplikasyon varsa, antibiyotik, antiviral veya antifungallerin uygulanmasıyla acil tedaviye gidilmelidir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama