Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Kadınların Yaptığı En Büyük 5 Eksfoliasyon Hatası

Eksfoliasyon, güzel bir cilt elde etmek için cilt bakım rutininin önemli bir parçasıdır. Ama doğru mu yapıyorsun? Kadınların yaptığı peeling hataları ciltte matlaşma, sivilce görünümü gibi pek çok soruna yol açabilmektedir. Kadınların yaptığı yaygın peeling hataları ve bunlardan nasıl kaçınılacağı hakkında bilgi sahibi olmak harika olacak. Ne de olsa, o muhteşem cildi elde etmek için hiçbir taş bırakmak istemezsiniz, değil mi?

Eksfoliasyon Nedir?

Eksfoliasyon, cildinizi daha parlak, ışıltılı, yumuşak ve tonlu hale getirmek için ölü cilt hücrelerini çıkarma ve gözenekleri temizleme işlemidir. Eksfoliasyon, çeşitli faydaları nedeniyle güzellik bakımının önemli bir parçası haline gelmiştir. Ancak, cildinize birçok yönden zarar verebilecek peeling hatalarından kaçınmak gerekir.

Kaçınılması Gereken Yaygın Eksfoliasyon Hataları

1. Çok Fazla Eksfoliasyon

Birçok kadın pul pul dökülmeyi sever ve aşırıya kaçar. Cildinizi kurutabileceği veya zarar verebileceği için en büyük hatalardan biridir. Çok fazla pul pul dökülme, yağ ve sebum salgılanmasına neden olan yağ bezlerini açtığı için aşırı yağlı cilde de neden olabilir. Bu nedenle, pul pul dökülme sürecini haftada bir veya iki kez sınırlayın.

2. Peeling Sonrası Nemlendirme

Peeling sonrası cilt bakımı çok önemlidir. Eksfoliasyon, cildinizi ölü cilt hücrelerinden arındırarak tazeler ancak aynı zamanda kuruluğa ve açık gözenekler nedeniyle kir birikmesine karşı savunmasız bırakır. Pul pul döktükten sonra nemlendirmek, cildiniz beslenirken ona bakmanın en iyi yoludur. Gözenekler açıkken nemi hapseder ve ölü derinin birikmesine neden olabilecek kuruluktan kurtulmaya yardımcı olur. Açık gözenekleri kapatmak için iyi bir yüz maskesi uygulayarak cilt bakım işleminizi tamamlayın.

3. Kuru Eksfoliasyon

Ölü cilt hücrelerini çıkarmak için cilde bir fırçayla hafifçe sürtünme işlemine kuru eksfoliasyon denir. Taze bir cilt elde etmenin etkili bir yolu olsa da yüz gibi cildin hassas bölgelerinde uygulamaktan kaçınmanız en iyisi olacaktır. Kuru peeling, ayaklarınızı temizlemenin en iyi yoludur.

4. Aşırı Ovma

Eksfoliyasyondan sonra cildinizi ovmak, çirkin kızarıklıklara neden olacağından büyük bir hayır-hayırdır. Şimdi, bu asla istemeyeceğin bir şey!

5. Kaliteli Ürünler Seçmek

Eksfoliasyon ürünleri ararken, ürün bileşenlerini kontrol ettiğinizden emin olun. Cilt tipinize uygun ürünü seçin. Akne eğilimli, hassas, yağlı, kuru ve karma olmak üzere farklı cilt tipleri için farklı ürünler mevcuttur. Cildinize nazik davranan doğal ve yatıştırıcı maddeler kullanın.

Kadınların sıklıkla yaptığı peeling hatalarını göz önünde bulundurmak ve bunlardan kaçınmak, doğal görünümlü, daha parlak ve kusursuz bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir. Güzellik bakımı rutininize doğru eksfoliasyon yöntemlerini dahil ederek esnek ve canlı bir cilde sahip olun.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama