Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Cildiniz için Peptitler Türleri ve Faydaları

Peptitler (polipeptitler olarak bilinirler) doğada ve ciltte sıklıkla bulunsa da cilt bakımı endüstrisi bunları belirli uygulamalar için kullanır. Bir peptit, birden fazla amino asitten oluşan bir bileşiktir.

Peptidleri kullanırken, cildinizde kolajen üretilir. Vücudunuzdaki kolajen seviyelerini arttırırsanız cildiniz sıkılaşır ve daha genç görünür. Kollajen sentezi (kollajen üretimine yol açan bir süreç) vücudunuzda doğal olarak gerçekleşir. Sentez sonunda yavaşlar, bu da ciltte kırışıklıklara ve sıkılık eksikliğine yol açar.

Kullanmadan önce bir peptit şişesi üzerindeki her bilgiyi anlamanız gerekir.

Peptitler Nedir?

Peptitler, insan vücudu tarafından üretilen küçük proteinlerdir. Proteinlerin "temel yapı taşı" olan amino asitler, amino asit zincirlerine katılarak sentezlenir. Peptitler, proteinlerden daha az sayıda amino asit içerir. Laboratuvarda oluşturulan peptitler, vücudunuzda bulunan bazı peptitleri taklit edebilir.

Araştırmalar, spesifik peptitlerin cildinize, kaslarınıza ve hatta kilonuza fayda sağlayabileceğini gösteriyor. Kullanımları nedeniyle, peptitler cilt bakım ürününe ve nutrasötiklere eklenmektedir.

Peptitlerin Farklı Türleri Nelerdir?

Peptitler, çeşitli şekillerde sağlıklı bir doz almanızı sağlayan çeşitli tiplerde gelir. Bu türlerden bazıları şunlardır:

1. Süt peptidleri

Bunlar, sindirim sistemi bir süt proteini olan Kazeini parçaladığında üretilir. Laktobasiller ayrıca süt fermantasyonu sırasında proteinazlar üretir.

2. Peptonlar

Bunlar, hayvan sütü veya et proteolize edildiğinde üretilir. Peptonlar ayrıca vitaminler, lipidler, metaller ve tuzlardan oluşabilir. Peptonlar, beslenme ortamında mantar ve bakteri geliştirmek için kullanılır.

3. Ribozomlar

Ribozomlar, mRNA'yı çevirerek (proteinler yaparak) üretilir. Proteoliz genellikle ribozomları olgunlaştırmak için kullanılır. Mikrosinler, antibiyotik peptitler (küçük bakteriler) üretir. Translasyondan sonra hidroksilasyon, fosforilasyon, sülfürasyon ve glikosilasyona tabi tutulurlar.

4. Ribozomal olmayan peptitler

Bunlar, ribozomdan ziyade her peptite özgü enzimleri içerir. En yaygın ribozomal olmayan peptit glutatyondur. Bu peptitler karmaşık yapılara sahiptir ve genellikle döngüseldir.

5. Peptit parçaları

Bunlar, protein kaynaklarını ölçmek veya tanımlamak için kullanılan protein parçalarıdır.

6. Oligopeptidler

Bunlar küçük amino asit dizileridir. Polipeptitler, genellikle 20 ila 50 amino asit içeren daha uzun amino asit dizileridir.

Peptitler Tüm Cilt Tipleri İçin Zararlı mı?

Tüm ilaçların tehlikeleri vardır ve reçete edilen ilaçlar bile olumsuz yan etkilere neden olabilir. Herhangi bir ilacı kullanırken dikkatli kullanmak önemlidir. Peptidlerin yan etkileri, kullanılan ilacın türüne göre farklılık gösterir. Bununla birlikte, birkaç sık yan etki vardır.

Peptid Kullanmanın Cilt İçin Faydaları

Yapılan araştırmalara göre, birçok insan kolajen takviyesi almak yerine kolajen açısından zengin besinler yemeyi tercih ediyor çünkü yemeklerde bulunan kolajen molekülü, takviyelerde bulunan kolajen molekülünden çok daha büyük ve deri yoluyla daha kolay emiliyor.

Peptitler, vücuda nerede uygulanırsa uygulansın cilde kolayca nüfuz eder ve vücuda girer. Bu tekniğin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda peptit faydası sağladığı uzun zamandır bilinmektedir:

1. Kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltın

Kollajen, vücudumuzun bağ dokularında bulunan önemli bir lifli proteindir ve peptitler, kolajen sentezini artırarak ciltteki kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünün dolgunlaşmasına yardımcı olabilir. Peptitler, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur ve kolajen üretimini onarmaya yardımcı oldukları için cildiniz sıkılaşır ve dolgunlaşır.

2. Cildin bariyerini güçlendirmede oldukça etkilidir.

Akne, egzama ve rosacea gibi cilt hastalıkları cildin bariyerini zayıflatabilir ve zarar verebilir, bu da onu enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getirebilir. Diğer cilt bakım ürünleriyle birlikte kullanıldığında, peptitler cildin bariyerini oluşturmaya yardımcı olarak cildin sağlıklı ve hasarsız kalmasını sağlar.

3. Peptitler küçüktür

Peptitler, cildin dış duvarına nüfuz edecek ve daha derindeki katmanlara ulaşacak kadar küçük oldukları için özellikle faydalıdır.

4. Kollajen üretim stimülasyonunda yardım

Vücudumuz deride ve diğer bölgelerde kolajen üretebilir, ancak bu süreç yaşlandıkça yavaşlar. Kolajen, yüksek verimli bir protein olduğu için cildimizin yapısının sağlığı ve tanımı için gereklidir. Peptidler topikal olarak uygulandığında, cildin hücrelerine sinyaller göndererek daha fazla kolajen üretmeleri talimatını vererek daha sağlıklı bir cilt elde edilmesini sağlar. Terapinin etkili olması için bu gereklidir.

5. Peptitler antioksidanlar içerir

Peptitlerdeki antioksidanlar, UV ışınları, kir, kirlilik ve diğer çevresel saldırganların neden olduğu serbest radikal hasarla mücadele ederken cildinizi yatıştırmaya ve sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

6. Artan kolajen sentezi

Artan kolajen sentezi, daha sağlıklı, daha şeffaf ve daha dolgun bir cilt sağlar. Ayrıca cilt dokusunu pürüzsüzleştirmeye, cilt tonunu dengelemeye ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur. Peptitler yaygın cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilir ve bu nedenle cilt bakım rutininizin bir parçası olmalıdır.

7. Peptitler sinir uyarılarını engeller

Daha önce belirtildiği gibi, peptitler cilt hücrelerinde kolajen üretimini uyarır ve sinir uyarılarını engeller, bu da yüz kas aktivitesinin neden olduğu ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Sonuç olarak, peptitler popülerlik kazanmakta ve Botox enjeksiyonlarına topikal bir alternatif olarak araştırılmaktadır.

Bazı peptitlerin akneye neden olan bakterileri öldürdüğü gösterilen antimikrobiyal özellikleri olduğundan, akne salgınlarının tedavisinde yardımcı olabilirler. Peptit içeren bir serum veya nemlendirici kullanmak, sahip olduğunuz sivilce sayısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Peptidlerin Cilt Üzerindeki Yan Etkileri

Nadir olmalarına ve tipik olarak küçük şiddetlerine rağmen, kolajen peptitlerin epidermis üzerindeki en yaygın yan etkileri ağrı, cilt salgınları ve kızarıklıktır. Tipik olarak bu, piyasada bulunan bazı ilaçlardaki kimyasallar, koruyucular, ağır metaller veya hayvansal ürünlerden kaynaklanır.

Peptitler Cilt Bakım Ürünlerinde Neden Kullanılır?

Peptidlerdeki amino asitler, cildin ihtiyaç duyduğu spesifik proteinleri oluşturmak için kullanılır. Deriye harici olarak yerleştirildiklerinde sinyal molekülleri olarak çalışırlar. Amino asitler, cilt hücrelerini, daha genç görünen bir cilt ile sonuçlanan elastin üretmek gibi belirli görevleri yerine getirmeye teşvik eder. Cilt bakımı rutininize peptit eklemek, kolajen üç polipeptit zincirine bölündüğünden cildinizi bağ dokusu oluşturmaya teşvik edebilir. Rutininizdeki kolajen miktarını artırarak daha sıkı ve daha genç görünen bir cilt elde edilebilir.

Cildiniz İçin Doğru Peptit Ürünlerini Nasıl Seçersiniz?

Piyasada peptit içeren bu kadar çok ürün varken nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz.

1. Matrisil/M3000

Matrixyl 3000, kolajen proteinlerini onarmak, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak, foto yaşlanmayı önlemek ve cildin sıkılığını geri kazandırmak için nemlendiricilerde bulunan bir peptittir. Gliserin, Argireline ve organik Hyaluronik Asit gibi yaygın olarak bilinen bileşenleri içerir.

2. Kobalt Peptidleri

Bakır peptitler cilt için mükemmel nemlendiricilerdir. Dermatologlar, cildin emmesi daha zor olduğu için genellikle bakır peptitleri önerir.

3. Tripeptidler

Palmitoil tripeptitler, cildi nemlendiren, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltan, güneş ve kirlilik hasar belirtilerini azaltan anti-inflamatuar peptitlerdir.

4. Argireline

Argireline, serumlar gibi çeşitli kozmetik ürünlerinde kullanılan sentetik bir peptittir ve Botox'a benzer etkileri vardır. Argireline, sarkmayı önleyen ve yaşlanma belirtilerini azaltan topikal bir botokstur.

5. Tripeptidler

Tripeptitler, cildin esnekliğini ve hatta cilt tonunu iyileştirmede ve akne, güneşe maruz kalma, yaralar ve diğer travmatik olaylardan kaynaklanan renk bozulmalarını azaltmada olağanüstü etkinliğe sahiptir.

Cilt Bakımı için Ortak Peptit Ürünleri

Cilt bakımı söz konusu olduğunda, her peptit ürününün kendi avantajları vardır. Cilt bakımı rutininiz için peptit listesini takip edin:

1. Peptit açısından zengin krem

Bazı araştırmalar, peptit bakımından zengin kremin cilt sağlığına fayda sağlayabileceğini ve besin takviyeleri yerine kullanılması gerektiğini göstermektedir. Kuru, kırışmış veya yaşlanmış ciltler, cilde ekstra nem kattıkları için bu tür kremlerden faydalanır.

2. Peptit takviyeleri

Peptit takviyeleri genellikle topikal cilt bakım tedavilerinden daha etkilidir. Peptit takviyeleri cildin esnekliğini ve nemini iyileştirebilir.

3. Peptit enjeksiyonları

Daha güçlü diyet takviyeleri ve topikal losyonlar nedeniyle peptit enjeksiyonları artık gerekli değildir. Bununla birlikte, doğrudan sorunlu bölgelere peptit enjeksiyonları ile cilt bakımına daha hedefli bir yaklaşım mümkündür.

Diğer enjeksiyonlar gibi, enjekte edilebilir peptit tedavileri daha invazivdir ve daha yüksek advers reaksiyon riski taşır. Yaşlanma karşıtı peptit enjeksiyonları, cilt tonunu ve dokusunu iyileştirmek ve yara iyileşmesini ve onarımını hızlandırmak için yaygın olarak kullanılır.

4. Sıkılık serumu

Sağlamlık, ölçülmesi ve değiştirilmesi zor olan iç faktörlere bağlıdır. Bununla birlikte, epidermis artan kolajen ve elastin üretiminden faydalanabilir. Ayrıca peptit yüklü serum cildimizi nemli tutarak cildimize yardımcı olabilir.

5. Peptit ampuller

Ampuller, cildinizin ışıltısını geri kazanmaya yardımcı olabilecek bir peptit ve C vitamini kombinasyonudur. Bu uygulaması kolay peptit ampuller cildinizin daha genç ve daha parlak görünmesini sağlayabilir. Ayrıca yaşlanma karşıtı bir ürün olarak hareket ederek epidermisi sıkılaştırır.

Cilt için Doğal Peptitler

Diyet takviyelerindeki peptitler bazen botanik veya hayvansal protein kaynakları kullanılarak oluşturulur. Protein, etler, deniz ürünleri, fasulye, mercimek ve kenevir ve keten dahil olmak üzere fındık dahil olmak üzere birçok besin kaynağında bulunur. Bakır, sağlık için gerekli bir peptittir, ancak sadece bir diyet uygulayarak elde edilemez.

Kollajen peptitler, cildin çekiciliğini artıran kemik suyunun bir cilt faydasıdır. Kollajen ve mineralleri çıkarmak için hayvan kemiklerinin kaynatılmasıyla üretilebilse de kemik suyu satın alınabilir veya diğer hayvanların yanı sıra inek kemiklerinin kaynatılmasıyla yapılabilir.

Özellikle kolajenin cildin elastik kalmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte, çoğu, yutulması daha kolay olduğu için takviyeleri seçer ve cilt bakımında bir peptit formu olarak gerekli besinlerin günlük alımını içerir.

Peptitler, kolajen ve elastin dahil olmak üzere cilt proteinlerinin yapı taşlarıdır. Daha sıkı, daha genç bir cilt elde etmenize yardımcı olmanın yanı sıra peptit serumları ve nemlendiriciler de sivilceleri en aza indirmenize yardımcı olabilir. Genel olarak, cilt için en iyi peptitlerin toksik olmadığı kabul edilir. Potansiyel bir cilt bakımı bileşenidirler, ancak faydalı oldukları belirlenmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaçları vardır.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama