Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Tırnaklarınızı Daha Hızlı Uzatmanın Kolay Yolları

Güçlü, uzun ve güzel görünen tırnaklar her kadının hayalidir. Tırnak sanatı, tırnak boyası için heyecan verici renkler ve ışıltılı maceralar, özenle manikürlü tırnaklarda iyi görünür. Hızlı uzayan sağlıklı ve güzel tırnaklar da çekiciliğinizi artırabilir.

Kadınların çoğu, tırnakların kırılgan, zayıf ve mat olmasıyla ilgili sorunlar yaşar. Ancak uygun bir beslenme ve burada bahsedilen bazı ipuçları ve yöntemlerle tırnaklarınızın daha hızlı ve daha güçlü uzamasını sağlayabilirsiniz.

Tırnakları Sağlıksız Yapan Nedir?

Kişiler birçok nedenden dolayı tırnak problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Söz konusu durum her yaş grubunda görülmektedir. Yetersiz beslenme, zayıf ve sağlıksız tırnakların nedenlerinden biri olabilir. Tırnak sorunları enfeksiyon, yaralanma veya sedef hastalığı, egzama gibi cilt hastalıkları nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ayak tırnakları enfeksiyon, zayıf sinir beslemesi, zayıf dolaşım, uygun olmayan ayakkabılar, travma ve diğer problemler nedeniyle sağlıksız hale gelebilir.

Tırnak yemek, tırnak büyümesi, mide ve vücut için sağlıksız bir alışkanlıktır ve potansiyel olarak bakteriyel enfeksiyonlara yol açar. Tırnak rengini uygulamadan önce baz kat uygulamamak da tırnaklara zarar verir ve onları sağlıksız hale getirir. İşiniz bittiğinde tırnak boyalarını dişlerinizle, parmaklarınızla veya tırnak boyası çıkarıcı dışında herhangi bir şeyle yontmak tırnaklarınızı kırılgan ve zayıf hale getirebilir.

Akrilik tırnak boyaları ve jel, tırnakların doğal büyümesini de engeller. Yani amacınız doğal olarak uzun ve sağlıklı tırnaklar elde etmekse bunlardan kaçınmalısınız.

Tırnaklarınızı Sağlıklı Uzatmak İçin İpuçları

1. Tırnak uçlarını nemli tutun

Cildinize veya saçınıza özen gösterirken, tırnakları nemlendirmek ve nemli tutmak, enfeksiyon ve hasarlı tırnak yataklarını uzak tutmak için çok önemlidir. Düzenli olarak el kremi sürerek veya kütikül bakımı yaparak tırnaklarınızı nemli tutmanız çok kolay.

2. Beslenmeye takviyeler ekleyin

Tırnak sağlığı, vücut sağlığı için bir kanarya testi olarak ifade edilir. Tırnakların yavaş büyümesi ve kırılması, vücuttaki vitamin ve minerallerin diyet eksikliğini gösterir. Tırnaklar keratin oluşturan amino asitlerden yapılır. Kolajen ve biotin gibi takviyeler, tırnaklarınızın bir hafta içinde daha hızlı uzamasını, daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Biotin ve kolajen takviyeleri, tırnakların sıkılığını ve kalınlığını artırır, görünümü iyileştirir, kırılmayı azaltır ve hızlı uzun tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olur.

3. Sahte tırnaklardan kaçının

Akrilik, dips ve jeller tırnaklarınızın harika ve güzel görünmesini sağlar. Ancak tırnaklarınızın doğal büyümesini sınırlar. Ayrıca, çeşitli işlemlerden kaynaklanan kimyasallar tırnak yataklarına zarar verir ve doğru kullanılmadığında bakteriyel enfeksiyona neden olur.

4. Isırmayı veya koparmayı bırakın

Anksiyete durumunda veya bir alışkanlık olarak tırnak ısırmak çoğu insanda yaygındır, ancak bu parmaklarda daha kısa tırnaklara neden olur. Bu alışkanlığı engellemenin en iyi yolu, tırnakları bir bandaj veya benzeri bir şeyle kapalı tutmak olabilir. Başka bir yol da farkındalık uygulamak olabilir.

5. Oje seçenekleri

Seçtiğiniz tüm son katlar, ojeler ve baz katlar, besleyici ve yumuşatıcı bileşenlere sahip olmalıdır. Toluen, kafur, formaldehit gibi kurutucu katkı maddeleri içermemelidir. Renk katının kuruduğu durumlarda bile, temizleyiciyi ve daha iyi bir taban katı kullandığınızdan emin olun.

6. Sert çıkarıcıları kullanmayın

Aseton sökücüler tırnaklar için çok serttir. Soya bazlı sökücü gibi nemlendirici içerikli doğal sökücülerin kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Bu tür temizleyiciler, nemlendirici maddeler ve vitaminlerle pompalandıkları için cilayı çözer ve tırnakları güçlendirir.

7. Eldiven kullanımı

Eller sürekli olarak ofiste, evde veya bahçede başka işlerle meşgul. Böylece ellerinizle birlikte tırnaklar da aşınmaya, yıpranmaya ve çeşitli kimyasallara maruz kalır. Bu nedenle çamaşır veya bulaşık yıkamak, bahçe işleri veya basit ev tadilat işleri gibi zahmetli ve kirli işler yaparken eldiven giyilmesi önerilir. Eldiven kullanmaya başladığınızda tırnakların görünümü ve sağlığındaki fark belirginleşir.

8. Tırnak hijyeni

Tırnak hijyenine yönelik bazı bilinçli çabalarla kırılganlık, takılma ve yıpranmış tırnak etleri kolayca önlenebilir. Tırnaklar da cildiniz gibi uygun hijyenik bakıma ihtiyaç duyar. Yapabileceğiniz bazı kendin yap hijyen adımları, tırnakları düzenli olarak kesmek ve törpülemek, tırnağın altındaki alanı temizlemek, tırnakların içindeki ve çevresindeki cildi nemli tutmak vb. içerir.

9. Doğal tırnak düzleştirici

Doğal bir tırnak düzleştirici, tırnağınızı güçlendirir, bu da daha uzun, daha güçlü ve daha sağlıklı tırnaklara yol açar. Amino asitler, B vitamini ve E vitamini gibi tırnak güçlendirici maddeler tırnak sağlığını güçlendirir.

10. Tırnak kesme

Kırık tırnaklar her kadın için en kötü kabus olabilir, ancak bazen kaçınılmazdır. Diğer tırnakları hepsine uyacak şekilde kesmeyi denersiniz. Ama bu bir çözüm değil. Bunun yerine tırnakları kırılmaktan korumanın yollarını ve yöntemlerini bulmalısınız.

11. Evde bulunan çözümler

Evde daha hızlı tırnak uzatmak için sayısız ev ilaçları vardır. Limon, hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya portakal gibi evinizde kolayca bulunabilen malzemelerle başlar. Sürekli kullanıldığında tırnak uzamasına ve sağlığına olumlu etki sağlar. Daha sağlıklı, daha güçlü ve daha uzun tırnaklar için yumurta, fasulye, yulaf, ayçiçeği çekirdeği, somon, yaban mersini gibi besin öğelerine de yer vermelisiniz.

Kadınlar uzun tırnaklarını göstermeyi severler ve kozmetik faydaları ile her zaman stillerini korurlar. Bazen kadınlar evde nasıl daha hızlı tırnak uzatılacağını merak eder ve bu o kadar da zor değildir. Tırnaklarınızın hijyeni ve sağlığı konusunda biraz dikkatli olursanız, istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Tırnaklar vücuttaki bazı sağlık sorunlarından etkilenmediği sürece, tanınmış dermatologlardan bazı ipuçları ve birkaç ev ilaçları ile uzun tırnaklara sahip olmak çok kolay bir iştir. Bireyin diyeti de tırnak sağlığında hayati bir rol oynar ve buna önem verilmelidir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama