Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Dövme Sonrası Bakım İçin Temel Bir Kılavuz

Dövme sonrası bakım cilde bakmak kadar önemlidir. Nasıl ki bir kişi yüzlerine olağanüstü özen gösterir ve nemli ve sağlıklı görünmeye çalışırsa, dövmelerin cilde iyi uyum sağlaması ve düzgün bir şekilde yaşlanması için vücudu nemlendirmek ve pul pul dökmek çok önemlidir.

Dövmenizin parlak, renkli kalmasını ve cildinizin enfeksiyon kapmamasını sağlamak için izleyebileceğiniz birkaç püf noktası vardır.

Dövme Sonrası Bakım Neden Bu Kadar Önemli?

Dövme yaptırmanın en önemli yönlerinden birinin bakım sonrası bakım olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. Kozmetik bir prosedür olmasına rağmen, dövme sanatı derinin derinliklerine iner ve dövmenizin harika görünmesini sağlamak için dövme iyileştirme hayati önem taşır. Genel sağlığınız için de çok önemlidir.

Bir sanat eseri ve stil anlayışınızı göstermenin bir yolu olmanın ötesinde, dövme aynı zamanda tıbbi bir prosedürdür. Sanatçı, mürekkebi derinin altına sokmak için bir iğne kullanır. Deride hafif bir aşınma bile enfeksiyona karşı hassastır. Yani dövme yaptırırken, kendinizi yara izi ve enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getiriyorsunuz.

Dövmenizin bakımını yapmak ve iyi iyileşmesini sağlamak için komplikasyonları önlemek önemlidir. Hem dövme sanatçısı hem de siz tüm süreçte eşit rol oynuyorsunuz. İlk adımınız, lisanslı ve tanınmış bir sanatçıya gitmek ve ardından evde ona bakmaktır.

Dövme yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler?

Dövme yaptırmak bir rüya gibi görünebilir. İster dövme yaptırın ister bakım sonrası veya hatta kendinizi hazırlayın, yaptırmadan önce izlemeniz gereken birkaç ipucu var. Dövme, cildinizi düşündüğünüzden daha derinden etkileyen kozmetik bir işlemdir. Bu nedenle, dövme yaptırmadan önce izlemeniz gereken birkaç önemli ipucu var:

 • Dövme yaptırmadan önceki gece iyi uyuyun. Uyku, beyni gevşetme eğilimindedir ve dövme yaptırmakla ilgili tüm sinirlerinizi yatıştırır.
 • Seanstan önce veya seans sırasında herhangi bir alkol veya uyuşturucu tüketmemeye çalışın.
 • İyi yiyin ve aç karnına olmadığınızdan emin olun.
 • Dövme seansına yiyecek getirin, özellikle uzun zaman alacak büyük boyutlu bir dövme yaptırmayı düşünüyorsanız.
 • Hidratlı kalın ve bol sıvı tüketin.

Günlük Dövme Sonrası Bakım Talimatları;

Dövmeyi yeni yaptırdıysanız bakımıyla ilgili ipuçlarına ihtiyacınız varsa, her gün için adım adım talimatları izleyin. Bu adımları uygulamak ne zor ne de bunaltıcı. Bu adımları takip etmek, dövmenizin gelecek yıllar boyunca harika görünmesini sağlayacaktır.

1.gün

Dövmeden sonraki ilk 24 saat çok önemlidir. Cilt yeni kesilmiş ve bakıma ihtiyacı vardır.

Dövme dükkanından ayrıldıktan yaklaşık 3-4 saat sonra, yeni dövmenizin ve cildinizin nefes alması gerektiğinden, sanatçının dövmenizdeki bandajını nazikçe çıkarın. Streç film kullanılıyorsa (ki bu tavsiye edilmez), dövmeyi yaptırdıktan sonra 3-4 saat boyunca üzerinde tuttuğunuzdan emin olun. Uyumadan önce çıkarıp güzelce yıkadıktan sonra yenisini takın.

Dövme sanatçınız özel bir dövme filmi kullanmışsa, ilk 24 saat boyunca açık bırakın. Dövmenizi örtmeyi planlıyorsanız, nefes alabilen bir film kullandığınızdan emin olun.

Bandajları değiştiriyorsanız, su, dövme temizleyici veya nötr sabunla yıkayın. Bazı dövme sanatçıları, sızıntıyı veya sürtünmeyi önlemek için sargıyı ilk 24 saat açık tutmayı önerebilir.

2. Gün - 3. Gün

Dövmenin çok erken aşamalarında olduğu ve henüz ham olduğu için ilk 48 saat dövme bakımı talimatlarına tam olarak uyulması gerekir. Bu adımları izlerseniz, cildinizi koruduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Plastik bir bandaj kullanıyorsanız, çıkarın ve atın. Artık cildinizi yıkayıp nemlendirmeye başlayabilirsiniz. Koruyucu bir dövme filmi kullanıyorsanız, filmi nazikçe çıkarın ve alanı temizleyin. Bir kat nemlendirici sürün ve üzerine yeni bir koruyucu dövme filmi tabakası koyun. Önümüzdeki 2-3 gün boyunca çıkarmayın.

Günde 2-3 kez yıkayın ve tamamen kuruduğunda dövmeli bölgeyi nemlendirin. Sürtünmeyi veya aşınmayı önlemek için dövmeli bölgeyi nazikçe yıkayın. 2. günden sonra dövmeyi günde 2-3 kez su ve yumuşak bir temizleyici veya yumuşak sabunla yıkayın. Cilt tipinizi bildiğinizden emin olun.

Temiz ve kuru olduktan sonra ilaçlı balsam ile nemlendirin. Kuru cilde sahip olanlar için, kuru ciltten kaçınmak için losyonu daha sık uyguladığınızdan emin olun. Yenileyici balsamı kullanırken ince bir tabaka halinde nazikçe ve eşit bir şekilde uygulayın ve topaklanmadığından emin olun.

4 ila 6. Günler

4. günde, dövmeniz biraz iyileşmeye başlayacak ve tıpkı cildinize bakar gibi ona bakmanız gerekiyor.

Güneşe maruz kalmamak için güneş koruyucu uygulayın . Bandaj veya koruyucu film çıkarıldıktan sonra dövme hala hassastır. Dövmenizin solmasını önlemek için güneşe her çıktığınızda dövmenize SPF 30 içeren bir güneş kremi sürün.

Nemlendirici bir rutine bağlı kalın. Kızarıklık solmaya başladığında küçük bir kabuklanma görünecektir. Kabuklardan seçmeyin. Cildiniz kaşınmaya başlayabilir. Dövme sanatçınızın talimatlarına uyun ve yatıştırıcı ürünler ve kremler sürmeye devam edin. Bunlar yara izini, kaşıntıyı azaltacak ve doku hasarı riskini azaltacaktır. Nemlendirme, bu tür hasar olasılığını en aza indirirken iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Günde en az iki kez iyileştirici kremler uygulamaya devam edin. Cildin nefes alabilmesi için ince bir tabaka uyguladığınızdan emin olun.

15 ila 30. Günler

15. Gün itibariyle dövmenizin iyileşmeye ve yara kabuklarının dökülmeye başlamış olması gerekir. Ancak yine de cildin tamamen iyileştiğinden emin olmak için önlemler almanız en iyisi olacaktır. Bu süre zarfında bakım talimatları oldukça basittir;

 • Daha önce olduğu gibi aynı yıkama rutinini tekrarlayın
 • Dövmeli bölgeye balsamı uygulayın
 • Cildinizi nemli tuttuğunuzdan emin olun. İyi beslenin ve dövme yaptırdıktan sonra bir ay boyunca dar giysiler giymekten kaçının.

DÖVME YAPTIKTAN SONRA YAPILMAMASI GEREKENLER

Dövme Yaptırdıktan Sonra Ne Yapılmaz?

Dövme yaptırdıktan sonra yapmaktan tamamen kaçınması gereken birkaç şey vardır:

 • Kanı sulandırdığı için aşırı alkol tüketmeyin. Bu, iyileşme sürecinde kanamaya neden olabilir.
 • Havuzdaki sert kimyasallara maruz kalmak enfeksiyon olasılığını artırabileceğinden yüzmeye gitmeyin.
 • Dövmenizi bir ay boyunca sert güneş ışığına maruz bırakmamanız tavsiye edilir. Bundan kaçınamıyorsanız, güneş koruyucu uyguladığınızdan emin olun.
 • Cildin nefes almasına izin vermek önemli olduğundan aşırı nemlendirmeyin.
 • Cildinize nefes alması için yeterli alan sağlamak önemli olduğundan sıkı giysiler giymeyin. Dövmeli bölge hassastır ve iyileşmesi gerekir.
 • Dövmenizi çizmeyin veya seçmeyin. Enfekte olabileceğinden, lütfen kaşındığında kaşıma dürtüsüne karşı koy.

Bir Dövme Enfekte Olduğunda Ne Yapmalı?

Saygın bir dövme sanatçısı ve uygun bir bakım rejimi, enfeksiyonlardan kaçınmaya yardımcı olmalıdır. Ama bunun olabileceği durumlar var. Dövmeli bölgede en ufak bir enfeksiyon belirtisi bile gördüğünüzde tıbbi yardım alın. Ateş, titreme, ağrı, irin oluşumu, şişlik, kızarıklık veya ağrı dövmenizin enfekte olduğunun işaretleridir ve hemen tıbbi yardım almanız gerekir.

Doktora Ne Zaman Gitmelisiniz?

Anormal bir şey gözlemlediğinizde bir doktor tavsiyesi almalı ve tıbbi yardım almalısınız. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşadığınızda doktora gidiniz:

 • Azalmıyormuş gibi görünen şişlik
 • Yoğun veya şiddetli ağrı
 • İrin boşaltılması
 • Sert döküntüler veya şişlikler
 • Aşırı kanama
 • Ateş, terleme veya titreme
 • Dövme güneş ışığına maruz kaldığında ağrı

Bir Dövmenin İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Bir dövmeyi iyileştirmenin zamanı, dövmenin boyutuna ve yeni mürekkebe ne kadar iyi baktığınıza bağlıdır. Ortalama olarak bir dövmenin iki veya üç hafta içinde iyileşmesi beklenebilir. İyileşme süreci birkaç aşama alabilir. Ancak, dövme sanatçınızın talimatlarına uyun ve dövmenizin tamamen iyileşmesi ve muhteşem görünmesi için dövmenize özen gösterin.

Dövmeler harika olabilir, ancak dövme yapıldıktan sonra dövmeye bakmanın hayati olduğunu unutmamak gerekir. Dövme yaptırmanın birçok nedeni olabilir; Bununla birlikte, yapıldıktan sonra uzun süre taze görünmesini istiyorsanız, bakım sonrası prosedürü dikkatli bir şekilde takip etmek çok önemlidir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama