Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Göz Kapağı Cerrahisi (Blefaroplasti)

Göz kapakları yaşlanır ve elastikiyetini kaybederek üst kapakların aşağı düşmesine ve gözlerin altındaki torbalara neden olur. Blefaroplasti, aşırı deri, kas ve yağ dokusunu gideren bir ameliyattır. Esas olarak kozmetiktir ancak genel görüntünün iyileştirilmesinde yardımcı olabilir.

Blefaroplasti (göz kapağı ameliyatı) nedir?

Blefaroplasti, alt göz kapaklarındaki gevşemeyi azaltan ve üst göz kapaklarını iyileştiren bir cerrahi işlemdir. Üst blepharoplasti, sarkıklık yapan üst göz kapaklarını yükselten üst göz kapağı ptoz onarımından ayrı bir ameliyattır. Blefaroplasti çoğu zaman aşırı deri, kas ve altta yatan yağ dokusunun uzaklaştırılmasını gerektirir, ancak bazen dokular çıkarılmak yerine yeniden konumlandırılabilir.

Öncelikle kozmetik bir prosedür olsa da, blepharoplasti aynı zamanda bir göz doktorunun veya oküloplastik cerrahın belirlediği gibi üst göz kapaklarının sarkmasıyla görüşlerini engelleyen hastalarda görüşün iyileştirilmesinde etkili bir yöntemdir.

Yağdan arındıran Blefaroplasti, göz altındaki koyu halkaları ortadan kaldırmaz veya kaz ayaklarını veya diğer yüz kırışıklıklarını gidermez. Yağ repozisyonu veya yanak kaldırma kullanan diğer Blefaroplasti teknikleri koyu halkaları iyileştirebilir. Blefaroplasti, lazer yenileme veya kaş kaldırma gibi diğer yüz ameliyatı prosedürleriyle birlikte yapılabilir.

Yaşlanma, göz kapaklarını nasıl etkiler?

Cilt yaşlandıkça, elastikiyetini kademeli olarak kaybeder. Elastikiyet eksikliği, yerçekiminden gelen acımasız çekme ile birlikte, üst ve alt göz kapaklarında aşırı cilt birikmesine neden olur. Alt kapaktaki fazla cilt kırışıklıklara ve şişkinliğe neden olur. Üst göz kapaklarında, kirpiklere asılabilen ve görüşü engelleyebilen fazladan bir deri oluşur. Üst ve alt göz kapaklarındaki şişkinlikler, göz küresini göz yuvasından tutan yağdan da kaynaklanabilir. Yağı yerinde tutan ince zar, yağın kapaklara taşmasına izin vererek yaş ile zayıflar.

Blefaroplasti (göz kapağı ameliyatı) için iyi bir aday kimdir?

Blefaroplasti için en iyi adaylar, genel olarak 30 yaş ve üstü, sağlığı iyi olan ve başka göz rahatsızlığı olmayan bireylerdir. Aşağıdaki koşullardan herhangi birinin olup olmadığını doktorunuza söyleyin.

  • Glokom, kuru göz veya müstakil retina gibi göz hastalıkları
  • Graves hastalığı ve altında veya aşırı aktif tiroid gibi tiroid bozuklukları
  • Kardiyovasküler hastalık, yüksek tansiyon veya diğer dolaşım bozuklukları
  • Şeker hastalığı

Blefaroplasti için beklentileriniz konusunda gerçekçi olun. Göz kapağı ameliyatı görünümünüzü artırabilir ve güveninizi arttırmanıza yardımcı olabilir. Ancak, ameliyatın görünümünüzü büyük ölçüde değiştirmesini beklememelisiniz. Birçok insan, kusursuz şekilde hizalanmamış veya farklı boyutlarda gibi görünen gözlere sahiptir. Asimetrik özellikler gelişimin erken aşamalarında ortaya çıkar. Blefaroplasti yüz yapınızı değiştirmez. Ameliyata karar vermeden önce yüzünüzü iyi tanımanız önemlidir. Beklentileriniz hakkında dikkatlice düşünün ve bunları cerrahınızla görüşün.

Blefaroplasti'den (göz kapağı ameliyatı) ne bekleyebilirim?

Blefaroplasti, hem üst hem alt göz kapakları aynı anda yapılırsa, yağın yeniden konumlandırılıp konumlandırılmadığına veya yanakları kaldırmak için ek bir iş olup olmadığına bağlı olarak 1-2 saat sürer. Her iki üst kapakta da yaklaşık bir hafta kalacak bir dikiş olacak. Kesi kapağın iç kısmına yapılmışsa, alt kapaklar dikiş gerektirmez. Şişlik ve çürüklerin üst ve alt kapaklarda meydana gelmesi yaygındır.

Bir ila iki hafta içinde üst göz kapakları iyi görünecektir. Üst kapaklar kesi hattını gösterir ve harika görünmek için alt kapaklardan biraz daha uzun sürebilir. İşten evde durmayı ve göz kapaklarınızın iyileşmesini sağlamak için ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca faaliyetlerinizi sınırlandırın. Bazı hastalar da göz kuruluğu görülmektedir. Ameliyattan sonra, durum nadiren iki haftadan fazla sürer. İki haftadan uzun süre kuru gözleriniz varsa, doktorunuza başvurun.

Blefaroplasti (göz kapağı ameliyatı) ile ilgili değişiklikler kalıcı mıdır?

Blefaroplasti gözlerinizin yaşlanmasını engellemez. Üst göz kapağı ameliyatı 5 ila 7 yıl arasında bir ömre kadar sürebilir, alt göz kapağı ameliyatının nadiren bir defadan fazla yapılması gerekir.

Blefaroplasti (göz kapağı ameliyatı) ile olası komplikasyonlar var mı?

Herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi, bir dereceye kadar risk vardır. Blefaroplasti'nin komplikasyonları ve kötü sonuçları nadirdir, ancak bazen meydana gelir. Oluşabilecek problemler arasında kanama, enfeksiyon, kuru gözler, göz kapaklarının anormal renk bozulması, göz kapağı derisinin içine anormal bir şekilde katlanma, gözlerin tam olarak kapanamaması, aşağıya doğru çekilme, alt kapak kirpik çizgisi veya görme kaybı olası bir problem olabilir.

Nadir de olsa, ameliyat olmaya karar vermeden önce olası komplikasyonların farkında olmanız önemlidir. Blefaroplasti prosedürünü takiben hastaların çoğunda tatmin edici bir sonuç bulunmaktadır.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama