Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

İnsan vücudunun en çok kullanılan organlarından biri eller olduğu için doğal olarak tırnaklar da zaman zaman yıpranmakta ve düzenli bakıma ihtiyaç duymaktadır. Buna ek olarak düzenli ve temiz bir tırnak yapısı estetik açıdan da hoş bir görünüm sunduğu için tırnak bakımı uyulması gereken bir prosedür olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda temiz olmayan eller ve tırnaklardan vücuda nüfus eden bakteriler pek çok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle tırnak bakımı oldukça önemli bir konudur.

Tırnaklar ellerle birlikte çok sık kirlenen bir yapıya sahiptirler. Özellikle uzun tırnaklar arasında biriken mikrop ve kirler, sağlık açısından tehlike oluştururlar. Çoğu kişi tırnak bakımının sadece su ile yıkamadan ibaret olduğunu düşünür. Ancak unutmamak gerekir ki, tırnaklar zamanla belirli faktörler nedeniyle yıpranabilir, kırılabilir ve eski yapısını kaybedebilir. Bu sebeple tırnaklara özel ve düzenli bir bakım yapılması şarttır.

Tırnak Bakımının Önemi

Günlük hayatta diğer dış organlar arasında en fazla göz önünde bulunan organımız ellerimiz ve dolayısıyla tırnaklarımızdır. Günlük yapılan işlerin çoğunda tırnaklarımızı kullanırız. Sonuç olarak tırnaklarımız zamanla yıpranır, kırılır ve bakımsız bir görünüm elde eder.

Tırnak bakımının önemi hakkında bilgi verecek olursak aşağıdakileri sıralayabiliriz;

 • Hoş ve bakımlı bir görünüm sunar.
 • Sağlık açısından önemlidir çünkü tırnak altında toplanan bakteriler birçok hastalıklara neden olmaktadır.
 • Yıpranma ve kırılmalar engellenir.
 • Elleri daha estetik gösterir.

Tırnaklarla ilgili en sık karşılaşılan sorunlar, tırnak yeme alışkanlığı olarak karşımıza çıkar. Tırnak yeme alışkanlığı genellikle çocuklarda ve gençlerde görülse de zaman zaman strese bağlı olarak yetişkinlerde de görülmektedir. Bu alışkanlık sonucu temiz olmayan tırnaklardan bakteriler insan vücuduna kısa sürede nüfus eder ve pek çok hastalıklara neden olur. Buna ek olarak çabuk kırılan tırnaklar, solgun tırnak rengi, yavaş uzayan tırnaklar, şekilsiz bir biçimde uzayan tırnaklar ve lekelenen tırnaklar da görülen tırnak sorunları arasındadır.

Tırnak Sorunlarının Nedenleri

Tırnak üzerinde bazı belirtiler tırnak sorunlarının habercisidir. Söz konusu bu belirtilere bakarak tırnağın neye ihtiyacı olduğunu anlamak mümkündür;

 • Tırnaklar pürüzlü ise C vitamini ve folik asit eksikliği,
 • Zayıf, kuru ve çabuk kırılıyorsa A vitamini ve Kalsiyum eksikliği,
 • Tırnak etrafı deri kızarıklık gösteriyorsa metabolizma zayıflığı,
 • Tırnak üzeri soyuluyor ve mat bir görünüm sergiliyorsa hidroklorik asit eksikliği,
 • Tırnakta beyaz lekeler oluşuyorsa çinko ve protein eksikliği var demektir.

Sağlıklı bir tırnak oldukça hızlı büyür ve sık sık kırılmaz, esnek bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda parlak renge sahiptir. Buna ek olarak sağlıklı tırnaklarda beyaz lekelenmeler de görülmez. Düzgün bir şekilde uzarlar ve şekil bozuklukları o kadar da göze çarpmaz.

Tırnak bakımı sırasında yapılan en büyük yanlışlıklar tırnakları çok kesmek olarak gösterilir. Bu gibi durumlarda tırnak altı etler yaralanır ve şişer. Aynı zamanda tırnakları çok zorlamak da yapısının bozulmasına ve kırılmasına sebebiyet verecektir. Tırnaklar her ne kadar esnek olsalar da bunun bir limiti vardır ve bu limit zorlandığında tırnak zarar görür. Ayrıca tırnaklara değen kimyasallar da tırnak yapısını bozar ve bazı durumlara ellerde alerjik sonuçlara neden olur. Bunun sonucu olarak tırnaklar renksizleşir, zayıflar ve matlaşırlar. Son olarak tırnaklarla ilgili yapılan en yaygın yanlış, tırnakların kesimini doğru bir şekilde yapmamaktır. Pek çok kişide görülen tırnak sorununun temel nedeni bu hususun altında yatar. El tırnakları hilal, ayak tırnakları ise düz kesilmelidir. Bu sayede tırnak batması da önlenir.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak bakımı hem sağlık hem de estetik açıdan özen gösterilmesi gereken bir konudur. Bu nedenle Tırnak bakımı nasıl yapılır? sorusunun yanıtını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Tırnaklarınızı banyo yaptıktan sonra kesin ve törpüleyin. Çünkü banyo sırasında sıcak suyun etkisi ile tırnaklar yumuşar ve böylece bakım sırasında herhangi bir zarar görmez.
 • Tırnak makası seçiminizi manikür makasından yana kullanın. Manikür makasları tırnaklarınızın yanlış kesimini engeller ve daha fazla kontrol sağlamanıza neden olur. Buna ek olarak el ve ayaklarınız için farklı makaslar kullanmanızı öneririz.
 • Tırnaklarınızı düz bir şekilde kestikten sonra törpüleyin. Böylece istediğiniz şekli kolaylıkla verebilirsiniz. Aynı zamanda batık tırnak sorunu da görülmez.
 • Tırnaklarınızı hızlı bir şekilde ileri ve geri hareketlerle törpüleyin. Sert törpüleme işleminden kaçının.
 • Törpüleme işlemi sonrasında mutlaka tırnak yağı kullanın.
 • Oje sürecekseniz öncesinde baz kat sürmeyi ihmal etmeyin. Aynı zamanda tırnaklarınız tamamen kurumadan hiçbir şey sürmeyin.
 • İki kattan fazla oje sürmemeye dikkat edin. Aksi halde tırnaklarınız yıpranır. Buna ek olarak ojenizi pamukla değil, tuvalet kâğıdı ile silmenizi öneririz. Pamuk, tırnakta küçük tüycükler bırakır.

Tırnak Bakımı Kürleri

Evde tırnak bakımı için uygulanabilecek birçok kür tarifleri bulunmaktadır. Bu tarifler sayesinde kırılan, geç uzayan ve beyaz lekeler görülen tırnaklar kolay bir şekilde eski haline geri döndürülebilir. Söz konusu tırnak bakımı kürleri arasından en etkili olanları sizler için sıraladık;

Deniz Tuzu Banyosu

Kolay kırılan tırnaklar için ideal bir kürdür.

Gerekli malzemeler;

 • İnce deniz tuzu (2 yemek kaşığı)
 • Limon özü yağı ya da limon suyu (2 damla)
 • İsteğe bağlı buhar yağı (2 damla)
 • İsteğe bağlı buğday tohumu yağı (2 damla)

Tüm malzemeleri bir kâse suyun içerisinde karıştırın. Ardından tırnaklarınızı 10 – 15 dakika boyunca karışımın içinde bekletin. Kürü haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Sıcak Yağ Terapisi

Kuru ve soyulan tırnaklar için etkilidir.

Gerekli malzemeler;

 • Küçük bir kâse zeytinyağı,
 • Limon suyu (1 – 2 damla)

Zeytinyağını elinizi yakmayacak şekilde ısıtın ve içerisinde limon suyunu ekleyin. Tırnaklarınızı 10 dakika bu karışımda bekletmeniz yeterli olacaktır. İşlem sonrasında en az 30 dakika boyunca eldiven kullanın.

Yumurta ve Bal Kürü

Yumurta ve bal kürü, tırnakları güçlendirir.

Gerekli malzemeler;

 • Çırpılmış yumurta sarısı (2 adet)
 • Süt (1/4 su bardağı)
 • Bal (1 yemek kaşığı)

Malzemeleri iyice karıştırın ve tırnaklarınızı karışımın içerisinde 15 – 20 dakika tutun. Ardından ellerinizi yıkayın ve son aşamada kütikül yağını tırnaklarınıza uygulayın. Sütte bulunan kalsiyum ve yumurtada bulunan protein tırnaklarınızı güçlendirecektir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama