Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Cilt Kararma Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Cilt kararmaları estetik açıdan hoş bir görüntü sunamayan ve özellikle yaz aylarında kol, dirsek, koltuk altı, diz, bikini gibi bölgelerde kendini gösteren sorunlardan biridir. Cilt kararmalarının nedeni değişik faktörlere dayanmaktadır. Söz konusu bu faktörler arasında tüyleri jiletle tıraş etmek, menopoz, hamilelik süreci örnek gösterilebilir.

Cilt kararması herhangi bir hastalıktan kaynaklanmasa da ciltte bölgesel olarak ton farklılıklarına neden olur ve bu da bakımsız bir görünüme sebebiyet verir.

Her cilt rengi ve tipi farklıdır. Ancak bu farklılıklara rağmen cilt tonunun vücutta bir bütün oluşturması gerekir. Bu nedenle vücudun herhangi bir yerinde görülen ton farklılıkları hemen göze çarpar. Cilt kararması olarak adlandırılan bu durumun birçok nedenleri olsa da doğal yöntemlerle çözümleri de bulunmaktadır.

Cilt Kararması Nedenleri ve Çeşitleri

Cilt kararması herhangi bir sağlık sorunu değildir. Bazı etmenler nedeniyle deride melanin hormonunun fazla üretilmesi sonucu görülür. Bu bağlamda melanin cilt rengini belirleyen pigmenttir. Cilt kararmaları her yaşta ve her cilt tonunda görülür. Herhangi bir zararlı yönü bulunmasa da psikolojik olarak insanları olumsuz etkiler.

Cilt kararması nedenleri olarak aşağıdakileri gösterebiliriz;

  • Doğum lekeleri, doğumdan itibaren görülen cilt renginde eşitsizlikler gibi kalıtsal faktörler,
  • Cilt kanseri, karaciğer hastalıkları ve diğer cilt hastalıkları,
  • A, E, C, B gibi vitaminlerin eksikliği,
  • Aşırı kilolardan kaynaklı sürtünme,
  • Ağda, jilet uygulamaları,
  • Hormonal değişimler,
  • Güneş ışınları,
  • Kozmetik ürünler,
  • Epilasyon için sürülmüş kremler.

Deri kararmaları farklı şekillerde ve seviyelerde oluşabilmektedir. Lentigo adını alan cilt kararması genellikle koyu kahve rengi ve kısmen daha koyu lekeler halinde görülür. Cilt kararması çeşitleri arasında sıklıkla görülen Solar Lentigo ise güneşin etkisiyle oluşan lekelerdir. Güneş ışınlarına gereğinden fazla maruz kalındığında ortaya çıkar. Ve son olarak Malezma, hamilelik sonrası hormon değişikliği nedeniyle görülür.

 Bölgesel Kararmaların Nedenleri

Cilt kararmaları genellikle koltuk altlarında, diz, dirsek ve bazı durumlarda bikini bölgesinde görülebilir. Her bölgede görülen cilt kararmalarının farklı nedenleri bulunmaktadır. Ancak genel anlamda bakacak olursak vücut hormonlarının ergenlikten sonra değişmesi, kararma görülen bölgenin hava almaması, ph değerinin azalması ana nedenler olarak gösterilebilir. Bu nedenle kararma görülen bölgelere mutlaka bakım yapılmalıdır.

Koltuk Altı Kararmaları

Özellikle yaz aylarında görülür. Tüm vücut renklerinde ortaya çıkma ihtimali olan bir sorundur. Koltuk altı kararmasına neden olan faktörlerin başında yanlış jilet uygulaması gelir. Hassas bir yapıya sahip olan koltuk altı derisinin daha pürüzsüz bir yapıya sahip olması için baskı yaparak tersten temizlenmesi kararmalara neden olur. Aynı zamanda koltuk altının sık sık terlemesi de özellikle hamile kadınlarda cilt kararmalarına sebebiyet verir.

Diz ve Dirsek Kararmaları

Diz ve dirseklerde görülen kararmalar da genellikle yaz aylarında kendini gösterir. Ağda, tıraş ve epilasyon diz ve dirsek kararmalarının başlıca nedenidir. Bununla birlikte şeker hastalarında da bu kararmalar görülür. Aşırı terleme ve terledikten sonra kıyafetlerin değiştirilmemesi de diz – dirsek kararmalarına sebebiyet verir. Tıraş sırasında bu bölgelerin tahriş olması cilt kararmasına getirir.

Genital Bölge Kararması

Cilt kararmaları zaman zaman genital bölgede de görülebilir. Bunun sebebi terlemeye meyilli vücut yapısı, fazla kilolardan kaynaklı sürtünme, hamilelik, vitamin eksikliği, kalitesiz kumaşa sahip iç çamaşırı, yanlış beslenme alışkanlıkları ve ağda, jilet olarak gösterilebilir.

Cilt Kararmalarına Doğal Çözümler

Cilt kararmaları rahatsız edici ve zararlı bir hastalık olmadığı için evde uygulanabilecek doğal yöntemlere çözüme kavuşturulabilir. Bunun için düzenli bir şekilde cilt bakımının yapılması ve söz konusu doğal yöntemlerin uygulanması önemlidir.

Limon

Limon cilt rengini açmak için kullanılan doğal bir yöntemdir. Bunun için 3 tatlı kaşığı karbonat, 1 limonun suyu ile karıştırılır. Karışımdan bir kaşık alınır ve limon suyunun deriye daha iyi nüfus etmesi için yavaş yavaş 10 – 15 dakikalık süreç boyunca ovalanarak uygulanır. Bu sayede cildin ph dengesi sağlanır.

Patates

Koltuk altlarında görülen kararmalar için ideal bir yöntemdir. Her gece uyumadan önce uygulanabilir. Bunun için çiğ patatesin kalın bir dilimini koltuk altlarına nazik bir şekilde ovarak uygulamak gerekir. Rutin şekilde yapıldığında etkisini gösterecektir.

Aloe Vera

Mucizevi etkisi ile bilinen Aloe Vera, vücudun tüm bölgelerinde görülen lekeler, kararmalar için birebirdir. Geçmişten bu yana cilt bakımının vazgeçilmezlerinden olan bu bitkinin jelini kararmaları azaltmak için uygulayabilirsiniz. İsterseniz kozmetik Aloe Vera ürünleri ile beyazlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bal

Yüz bölgesinde görülen kararmalar için kullanılabilir. Gece uyumadan önce balı yüzünüze uygulayın. 15 – 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın. 3 – 4 haftalık bir süreç sonunda etkisin göreceksiniz.

Süt

Bal gibi süt de yüz bölgesinde oluşan lekeler için ideal bir çözümdür. Cilt rengini eşitleyen süt, ciltteki ölü derileri giderir ve cilt pigmentlerinin etkisini azaltır. Gece uyumadan önce çiğ sütü pamuk ile yüzünüze uygulayabilir ve bu sayede bölgesel kararmalardan kurtulabilirsiniz.

 Portakal Kabuğu

Portakal kabuğunu deri kararmalarına karşı uygulamak için öncelikle güneş gören bir yerde bekletmek gerekir. Böylece kurumuş kabuklar kolayca ezilir ve toz haline getirilir. Ardından toz haline getirilmiş portakal kabuklarına bir miktar süt ve gül suyu eklenir ve elde edilen karışım kararmaların görüldüğü bölgelere uygulanır. İşlem tamamlandıktan sonra ılık su ile karışımın uygulandığı bölge yıkanır.

Pirinç

Pirincin vücut rengini beyazlatmak için ideal bir yöntem olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu bağlamda pirinç, bölgesel kararmalar için de etkili çözüm üretir. Pirinçle cilt kararmalarını beyazlatmak için ihtiyacınız olan sadece 1 tatlı kaşığı pirinç, 1 tatlı kaşığı sirke ve yine 1 tatlı kaşığı yoğurt olacaktır. Tek yapmanız gereken bütün malzemeleri bir kâsede karıştırmaktır. Ardından karışımı yüzünüzde 20 dakika boyunca bekletmeniz ve ılık su ile durulmanız etkili sonuç verecektir. Karışımı düzenli olarak uygulamayı unutmayın.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama