Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Cilt Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Cilt kırışıkları estetik açıdan iyi bir görünüm vermemesi nedeniyle özellikle kadınlar tarafından yaşlanma belirtisi olarak görülür ve pek hoş karşılanmaz. Yorgun, cansız bir cilt derisine sebebiyet veren cilt kırışıkları farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Sağlıksız beslenme, stres, uyku düzeni, cilt bakımının periyodik olarak yapılmaması cilt kırışıklarına getiren faktörler arasında görülür.

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için pek çok yöntemler bulunmaktadır. Söz konusu bu yöntemlerin çoğu ise hem doğal olması hem de her bütçeye hitap etmesi ile bilinir. Bununla birlikte, evde uygulanabilecek egzersizler de cilt kırışıklıkları için birebirdir ve hiçbir maliyet gerektirmez.

Cilt Kırışıklarına Karşı Doğal Yöntemler

Piyasada cilt kırışıklığı önleyici pek çok ürün bulunsa da bu ürünlerin maaliyetli olması ve kullanımına ara verildiğinde etkisini kaybetmesi nedeniyle doğal çözümler tercih edilmektedir. Cilt kırışıklıklarına iyi gelen doğal yöntemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Zencefil

Antioksidan özelliği ile bilinen zencefil, cildin ölü derilerden arınmasını ve yenilenmesini sağlar. Bu nedenle cilde uygulandığında ince çizgilerin etkisini azaltır. Cildin gerilmesine neden olan zencefil, cildi elastikleştirir ve kolajen seviyesini artırır.

Bir çorba kaşığı balı biraz zencefil ile karıştırarak her gün yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeğinin yağı E vitamini ile zengin olduğu için cilt üzerindeki lekeleri giderir ve kırışıklıkları azaltır. Hücre yenilenmesine neden olur. Aynı zamanda, güneş lekelerinin de azalmasında etkilidir. Göz çevresine uygulandığında ise mimik kırışıklıklarını giderecektir.

Gül Suyu ve Biberiye

Bir miktar gül suyunu biberiye ile karıştırarak kırışıklıklara karşı savaş açabilirsiniz. Bir su bardağı gül suyunun içerisine biraz biberiye atın. Karışımı bir gün bekletin ve sabah – akşam olmak üzere yüzünüze pamuk yardımıyla uygulayın.

Yulaf Unu

Yulaf unu ile karıştırılmış sütten oluşan maske, yüzün gerilmesi ve kırışıklıkların azalması açısından oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Hazırladığınız süt yulaf karşımını yüzünüze uygulayın ve ortalama 30 dakika bekletin. Cildinizi iyice yıkadıktan sonra nemlendirici kullanmayı unutmayın. Nemlendirme sırasında ise yukarı doğru masaj yapmalısınız. Böylece sarkma gibi sorunlar engellenmiş olacaktır.

Kırışık Karşıtı Yüz Egzersizleri

Daha gergin ve genç bir cilt için kırışıklık karşıtı doğal yöntemlere ek olarak bazı egzersizler de faydalı olacaktır. Yüz kaslarının düzenli olarak çalıştırılması, yüz cildinin yıpranmasını ve zamanla elastikliğini yitirmesini önler. Her gün sadece 20 saniyenizi alacak olan bu egzersizler sayesinde yüzünüzdeki kırışıklık oranı büyük ölçekte azalacaktır.

Yüz egzersizi için izleyeceğiniz adımlar;

Alın Egzersizi

Kırışıklıklar genellikle kendini daha çok alın kısmında belli eder. Alın egzersizi için her iki baş parmağınızı kulak hizanızın biraz üstüne sabitleyin. Diğer parmaklarınızı ise alnınızın dışından içine doğru hareket ettirin. Bu masajı birkaç defa tekrarlayın.

Göz Çevresi Egzersizi

Gözlerinizi kapatın ve aşağı doğru bakmaya çalışın. Bu sırada kaşlarınızı da mümkün olduğu kadar kaldırın. Sonrasında baş parmaklarınızı kulak hizasının üstünde tutun ve parmaklarınızı ikisi göz altında ikisi kaşınız hizasında olacak şekilde yerleştirin. Bu hareketle göz altı ve çevre derinizi aşağı yukarı kaldırın. Masaj sırasında gözlerinizi kısmayın.

Dudak Egzersizi

Dudağınızla O harfi oluşturun ve yanaklarınız yardımıyla burnunuzu aşağı yukarı çekin. Bu hareket sonrasında baş parmağınızla burun deliklerinizden herhangi birine ters tarafa doğru bir baskı uygulayın ve açıkta kalan burun deliğiniz ile derin bir nefes alın. Bu hareketi sonrasında diğer burun deliğiniz için de uygulayın. Son olarak burnunuzun üst kısmından tutun ve işaret parmağınız yardımıyla bastırın.

Yanak Egzersizi

Yanaklarınızı kıskaç gibi yaptığınız parmaklarınızla tutun ve bırakın. Bu hareketi 2 - 3 kere tekrarlayın. Sonrasında iki parmağınızla kıskaç hareketine devam edin ve yanaklarınızı kıstırarak hafif bir şekilde iç ve dışa doğru döndürün. Bu hareketi de 2 - 3 kere tekrar edebilirsiniz.

Yüz Kırışıklıklarına Karşı Etkili Yağlar

Yüz kırışıklıkları için etkili yöntemlerden biri de yağlardır. Elde, yüzde ve diğer bölgelerde istenmeyen kırışıklıklar için etkili bir çözüm olan bitkisel yağlar, genç ve sağlıklı bir cilt için mükemmel bir yöntemdir.

Cilt kırışıklıklarına iyi gelen yağlar;

  • Hindistan Cevizi Yağı

Eski Mısır dönemlerinden günümüze kadar gelen bir kırışıklık önleme yöntemidir. Hindistan cevizi yağı cilt tarafından hızlı bir şekilde emilmektedir. Bu sayede pek çok kozmetik kremin de temelini oluşturur.

  • Zeytin Yağı

Zeytin yağının cilt hücrelerini yenileme özelliği herkes tarafından bilinmektedir. Cildi nemlendiren ve hava kirliliği, güneş ışınları gibi faktörlerin yarattığı lekeleri, sorunları gideren bir yağdır. İçerisinde E ve A vitaminleri bulunur ve bu sayede hücre yapısı korunur, yaşlanma etkileri azaltılır.

  • Havuç Tohumu Yağı

Yağ içerisinde etkili antioksidan özelliği ile bilinen karotenoidler bulunmaktadır. Karotenoidler cildin yaşlanmasını önler ve elastikliğini artırır. Aynı zamanda cildi nemlendirerek güneş lekelerinden de korur. Havuç tohumu yağı sıkılaştırıcı etkisi ile kan dolaşımını da artırarak hücre yenilenmesine neden olur.

  • Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı çok yüksek miktarda E vitamini içermektedir. Aynı zamanda mükemmel bir antioksidan özelliğine de sahiptir. Omega 6, Omega 3 ve Omega 9 yağ asitlerini de barındırarak cildin daha sağlıklı görünmesine neden olur. Özellikle göz çevresi kırışıklıklarında etkili çözümler üretir. Cildin parlamasını ve kırışıkların gözle görülür şekilde giderilmesini sağlar.

Cilt Kırışıklarına Karşı Sağlıklı Beslenme

Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için sağlıklı beslenme de oldukça önemlidir. Çünkü kötü beslenme yüz cildini direk etkiler ve istenmeyen lekelere, cildin erken yaşlanmasına neden olur. Yüz cildi sağlığı için lifli gıdalar tüketilmesi oldukça önemlidir. Uzmanlara göre cilt kırışıklarını önleyici besinler aşağıdakilerdir;

  • Kırmızı Dolmalık Biber

Kırmızı dolmalık biber içerisinde C vitamini oldukça fazladır. Bu nedenle bu besinin tüketimi cildin kan akışını hızlandırmaktadır. Aynı zamanda sağlık açısından da faydalıdır. İçerisinde bulunan karotenoid yaşlanmaya savaş açar ve kırışıklıkları giderir.

  • Ceviz

Özellikle içerisinde bulunan çinko nedeniyle aknelere karşı etkilidir. Bununla birlikte, ciltte yağ üretimini kontrol eder. Hücre yenilenmesi için de tüketilmelidir. Saç sağlığı için de birebirdir.

  • Ispanak

Ispanak içerisinde cildin onarılmasını sağlayan A vitamini bulunmaktadır. A vitaminin eksik olması deri pullanmasına ve aknelere neden olur. İçerisinde bulunan E ve C vitaminleri de kırışıklıklara meydan okur.

  • Somon

Ciltteki siyah ve beyaz lekelerin giderilmesinde etkilidir. İçerisinde bulunan yağ asitleri sayesinde cildin nem içeriğini artırır ve kırışıklıkları azaltır.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama