Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Kalıcı Dövme Nasıl Kaldırılır?

Dövme yaptırmak farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebilir. Bazıları için dövme şık olmak, hafızadan çıkmamak hatta bir yaşam tarzı olabilir. İnsan duygularının zaman içerisinde değişiklik gösterdiği bilinmektediir.

İleride vücudunuzdaki dövme hakkında farklı hissetmenizden dolayı çıkatılması istenmesi oldukça zor olabileceğinden ani olarak dövme yaptırma kararı vermek risklidir.

Dövme, kalıcı olan bir vücut sanatı biçimidir. Çoğu insan için dövme kendilerinin bir uzantısıdır. İnsanlar düşüncelerini, inançlarını ve duygularını vücutlarını çeşitli yerlerine yaptırdıkları dövmeler ile sergilemektedir. Bununla birlikte, zaman içerisinde düşüncelerde meydana gelen gelişmeler sonucunda düşünce süreciniz değişebilir, belirli bir kişi hakkında aynı şekilde hissetmeyebilirsiniz veya sadece yenisiyle değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

İşte bu durumda, büyük hayalle yaptırdığınız dövmeyi çıkarmanın gerekli hale geldiğini düşünürsünüz, ancak bunu yapmak ne ucuz ne de kolaydır. Dövmenin vücuttan silinmesi mürekkebi vücudunuza enjekte etmekten daha acı verici bir durumdur. Üstelik bunu yaparken cilde zarar vererek ciddi bir enfeksiyona neden olabilmektedir.

Kalıcı dövmeyi kaldırmak için kullanılan cerrahi yöntemler

Dövme silme işlemi, mürekkeple yapılan dövme kadar sıkıcı olabilir. Yine de birçok insan bu oldukça zahmetli, pahalı ve sancılı dövme silme sürecinden geçmeyi umursamamaktadır. Karar vermenize yardımcı olmak için işte deneyebileceğiniz dört farklı cerrahi yöntemi sizin için sunuyoruz.

1. Lazer Cerrahisi;

İnsanlar sık ​​sık soruyor, "Kalıcı bir dövme silinebilir mi?" Cevap Evet. Lazer, yöntem çok pahalı ve acı verici olmasına rağmen, bunu yapmanın en yaygın yoludur. Bu yöntemde cilt tabakasından kurtulmaktan çok mürekkebin uzaklaştırılmasına önem verilmektedir. Bu yöntem sayesinde, mürekkebin pigment renkleri, yüksek yoğunluklu bir ışık demetine maruz bırakılarak parçalanır. Siyaha boyanmış dövmeler, birden çok renge sahip dövmelerden daha kolay çıkarılır. Pasif ve Aktif, dövmelerin çıkarılabileceği iki tür lazer yöntemidir.

Pasif lazer dövme silme yöntemi genellikle güzellik salonlarında yapılır ve aktif yöntemden çok daha ucuzdur. Bununla birlikte, Aktif lazer temizleme yöntemi, biraz pahalı olmasına rağmen, mürekkebi gidermenin daha etkili bir yoludur. Dermatologlar tarafından yapılır ve birkaç seans gerektirir.

2. Kriyocerrahi;

Kriyoterapi olarak da bilinir, en çok siğillerin giderilmesinde ve cilt kanserinin tedavisinde kullanılır. Ancak günümüzde bu terapi dövmelerin etkili bir şekilde çıkarılmasında da kullanılmaktadır. Dermabrazyonla (dövmeyi kaldırmanın bir başka yolu) yanında, sıvı nitrojen gibi bir dondurucu madde spreyi yardımı ile dövme ile cilt bölgesinin aşırı soğuğa maruz bırakılmasıyla kriyocerrahi yapılır. Bu işlem belirli cilt bölgesinde donmaya neden olur ve ardından dövme yüzeyi, cildin en üst tabakasından kurtulmak için dermabrazyon yöntemi ile aşındırılır.

Dövmelerin silinmesi için etkili bir yöntem olsa da son derece acı vericidir. Ayrıca yöntem, en üst katmanları aşındırırken cilt dokularına da zarar verebilir. Yöntem sarı ve yeşil renk pigmentleri üzerinde pek işe yaramadığı için çok renkli dövmeler için tamamen "hayır-hayır" dır. Kozmetik cerrahi kategorisinde değerlendirildiğinde, çoğu zaman sigorta poliçeleri kapsamamaktadır.

3. Cerrahi Eksizyon

Bu dövme silme işlemi de oldukça yaygındır ve en çok küçük olan ve bölgeyi yaralayabileceği için gizlenebilecek yerlerde bulunan dövmelerde işe yarar. Dövme cerrahi olarak çıkarıldığı için lekelidir ve bazı kişilerde lazerde olduğu gibi herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz. Ancak bu kaldırma yöntemi dikiş gerektirdiğinden, hayatınızın geri kalanında iz bırakabilir ve iyileşmesi aylar sürebilir.

4. Yoğun Atımlı Işık Yöntemi

Bu yöntemde kullanılan geniş ışık spektrumu, lazer durumunda olduğu gibi renk pigmentlerini parçalayarak epidermisin çıkarılmasına yardımcı olur. Zamanla bölge, cildin yenilenmesiyle yeni bir cilt tabakasına yol açarak iyileşir.

Bu yöntemin en iyi yanı, lazer tedavisinden farklı olarak dövmeleri kaldırmada oldukça etkili ve daha az ağrılı olmasıdır. Ancak koyu ten rengine sahip kişilerde iyi sonuç vermez ve ayrıca lazerle silme yönteminden daha pahalıdır.

Evde Kalıcı Dövmeyi Kaldırmanın 6 Kolay Yöntemleri

Bir dövmeyi çıkarmak için birkaç cerrahi yöntem olsa da evde doğal ürünler kullanarak yapmayı deneyebilirsiniz. Burada listelenenler, süreç boyunca size yardımcı olacak birkaç yöntemdir.

Aloe Vera, Yoğurt ve Tuzlu Bal

Bu doğal olarak ev yapımı karışım, istenmeyen bir dövmeden kurtulmanın harika bir yoludur. Dövmeden kurtulmanız biraz zaman ve birkaç uygulama alsa da şüphesiz en iyi doğal yollardan biridir.

Dahası, bal, aloe vera ve yoğurdun birlikte uygulanması cildiniz için harikalar yaratır ve diğer birkaç dövme silme yönteminde olduğu gibi geride hiçbir iz bırakmaz. Tek ihtiyacınız olan aloe vera posası, bal, tuz ve yoğurdu karıştırmaktır. Uygulama alanını temizledikten sonra üzerine karışımı sürün ve onunla masaj yapın. Zamanla ve birkaç uygulamadan sonra dövme kaybolur.

Limon ve Tuz

Tuz, sodyum ve klor açısından zengindir ve limon suyunun ağartma özellikleri vardır. Tuz cildin derinliklerine nüfuz ederek mürekkebin solmasına yardımcı olur ve limon suyundaki C vitamini cildi yeniler. Bu nedenle, bu kalıcı bir dövmeyi limon suyuyla kaldırmanın harika bir yoludur.

Bu dövme silme tekniğini denemek için tuzu ve limon suyunu karıştırın. Bir pamuk kullanarak dövmenin olduğu bölgeye solüsyonla hafifçe vurun ve yarım saat ile bir saat arasında ovalamaya devam edin. Ancak, tüm sürtünmelerde ağrınız olacak, bu yüzden hazırlıklı olun.

Kayısı Ovması ve Tuz

Biraz kayısı posasını biraz tuzla karıştırın ve dövmenin üzerine sürün. Tuz, cildin üst tabakasını aşındırır ve kayısı ovma mürekkebi bulanıklaştırır. Ancak bu yöntem dövmenin silinmesinde sadece kısmen etkilidir.

Balsam

Bir yıkıcı balsamın kullanılması, kalıcı dövmenin kaldırılmasında etkili çözümlerden biridir. Wrecking tattoo, kalıcı dövme türlerini çıkarmak için özel olarak tanıtılan devrim niteliğinde bir üründür. Balsam dövmenin pigmentini kırmaya yardım eder, ancak dikkate alınması gereken en önemli nokta, dövmeyi tamamen tedavi etmek için çok zaman harcamasıdır. Zarar veren balsamı yavaş yavaş ve belki de 6 aylık düzenli uygulamalardan sonra sonuçları görebilirsiniz.

Balsam sadece dövmeyi kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda işlem sırasında cildi de besler. Bununla birlikte, ürün biraz pahalı ama tamamen paraya değer.

Yaptırış olduğunuz dövmeden pişmanlık duyuyorsanız ve onu çıkarmak istiyorsanız, bunlar vücudunuzdan kalıcı olarak istenmeyen dövmeyi çıkarmak için kullanabileceğiniz bazı denenmiş ve test edilmiş yöntemlerdir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama