Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Rujların Yan Etkileri Nelerdir?

Her kadın dudaklarına bir tutam renk kattığında kendini çekici hisseder. Rujlar kişiliğinize cazibe katsa da ciddi yan etkileri de vardır. Dudak parlatıcıları ve dudak astarları potansiyel olarak zararlı kadmiyum, alüminyum, krom, kurşun vb. seviyeleri içerir.

Rujlarda Bulunan Tehlikeli Maddeler Nelerdir?

Bu tehlikeli bileşenlerden bazıları her gün kullandığınız rujda bulunur.

• Ftalatlar, hormon üreten endokrin sistemi bozabilir. Ftalatlara maruz kalma nedeniyle gelişimsel, nörolojik ve üreme zararları meydana gelebilir.

• Hepimiz kurşunun makyaj bileşeni olarak ne kadar zararlı olabileceğini çok iyi biliyoruz. Uzun vadede sağlığa kesinlikle zarar verir.

• Polietilen glikoller, krem ​​bazlı ürünlerde yaygın olarak bulunan petrol bazlı bileşiklerdir. Bu sinir sistemine çok zararlıdır.

• Parabenler kozmetikte kullanılan koruyuculardır ve cilde kolayca nüfuz ederler. Bunlar depresyon, kusma ve ishale neden oldukları için kötü bir ün kazanmıştır.

• Siloksanların endokrin sistemi bozduğu ve ayrıca üreme sistemi için toksik olduğu bilinmektedir. Bunların hepsi büyük sağlık risklerine neden olabilir.

Rujların Zararlı Etkileri

Rujla ilişkili birçok sağlık riski vardır. Rujda kullanılan koruyucular kabul edilebilir seviyenin üzerine çıkarsa kişiye zarar verir:

1. Toksin Alımı

Toksisite, vücutta manganez, kadmiyum, krom ve alüminyum biriktiğinde ortaya çıkar. Kadınlar yanlışlıkla yemek yerken onları yutarlar. Ruj satın alırken bu tür maddeler içermeyen kaliteli bir ürün olmasına dikkat etmelisiniz.

2. Cilt Alerjileri

Rujları korumak için bizmut oksiklorür adı verilen bir kimyasal kullanılır. Bu bileşenin kanserojen özelliği son derece zararlıdır ve alerjiye neden olabilir.

3. Kanser

Rujlarda kullanılan koruyucular ciltte tahriş, hırıltılı solunum, öksürme ve gözlerde tahriş gibi büyük hasarlara neden olabilir. Bazı ruj markaları kansere neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

4. Bozulmuş Endokrin Sistem

Tüm rujlar, büyük bir sağlık kaynağı olan petrokimyasallar içerir. Endokrin bozulması büyümeyi, zekayı, üremeyi ve gelişmeyi engelleyebilir. Petrokimyasalların doğal gaz ve ham petrolün bir yan ürünü olduğu unutulmamalıdır.

5. Etkilenen Sinir Sistemi

Çoğu rujun ortak bir bileşeni kurşundur. Hormonal dengesizliğe ve beyin hasarına neden olduğu da bilinmektedir. İçlerinde bulunan nörotoksin, sinir sisteminin dejenerasyonuna neden olur.

6. Böbrek Yetmezliği

Rujlarda bulunan ağır metaller organ hasarına ve tehlikeli hastalıklara neden olabilir. Çok yüksek kadmiyum içeriği böbrek yetmezliğine neden olur. Mide tümörleri sıklıkla ruj sürülmesinden kaynaklanır.

Bu Etkileri En Aza İndirmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Her sorunun bir çözümü vardır. Bazı daha güvenli alternatifler rujun zararlı etkilerini en aza indirebilir. Aşağıda verilen bazı ipuçları, sık ruj kullanıcıları tarafından akılda tutulmalıdır.

• Rujların koyu tonlarında ağır metaller kesinlikle fazladır. Öyleyse, daha açık tonlara gidin.

• Hamilelik sırasında, anne karnındaki doğmamış bebeğe ciddi zararlar verebileceği için kimyasal ruj kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine, bitkisel olanları tercih edin.

• Rujlar her zaman özel günler için saklanmalı ve sık uygulanmamalıdır.

• Rujların sert kimyasalları etraftaki cilde ciddi zararlar verebilir. Dudaklara zarar vermemesi için rujlardan olabildiğince kaçınılmalıdır.

• Tanınmış markaların rujlarından daha fazla zarar verdiği için ucuz ürünler almamalısınız.

• Yatağa yatmadan önce ruju çıkarmak ve silmek için kaliteli bir makyaj temizleyici kullanılmalıdır.

• Organik ve doğal rujlar satın alın.

Daha iyi bir cilt sağlığı sağlamak için, kullanılacak daha güvenli seçenekler bulmak önemlidir. Doğru seçimleri bulmak için bilinçli bir çaba gösterirseniz, daha sonra pişman olmanız gerekmeyecek. Tüm söylenen ve yapılan, bir kadını güçlenmiş hissettirdiği ve aynı zamanda kadınlığını serbest bıraktığı inkâr edilemez.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama