Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Siyah Noktalardan Kurtulmak Mümkün!

Siyah noktalar nasıl geçer? Siyah nokta oluşumunu önlemek için evde cilt bakımını nasıl yapmalıyız?

Bilimsel araştırmalara göre, ergenlik sonrası sivilceleri (akneleri) olanların %85’inde siyah ve beyaz noktalar yani komedonal akneler de mevcut.

Bunlardan kurtulmak için çeşitli tedavi seçenekleri var. Bu tedavi seçeneklerini, siyah noktaları nasıl önleyebileceğimizi ve siyah noktalı ciltlerde cilt bakımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları Uzman Dermatolog Şeyma Demirci’yle konuştuk.

Siyah Nokta ve Beyaz Noktalar (komedonlar) Nedir ve Nasıl Oluşur?

Genellikle burun, çene ve alında görülen iltihaplı olmayan sivilcelerdir. Gözeneklerimizin aşırı yağ, kir, ölü deri hücreleri, makyaj malzemeleri ve cilt bakım ürünleri tarafından tıkanması sonucu oluşur. Hafif şiddetli akne olarak kabul edilirler. Bunlar tedavi edilmezse bakteriler tarafından enfekte edilerek sivilcelere dönüşür.

Siyah Nokta ve Beyaz Noktanın Sebepleri Nelerdir?

1.Yağlı Cilt

2.Hormonal Dengesizlik

3.Kalıtım

4.Uygun Olmayan Cilt Bakımı (Yanlış temizlik ve nemlendirme eksikliği, ölü deri hücrelerinin, kirin, yağın (sebumun) gözeneklerde birikmesine ve gözenekleri tıkayarak siyah nokta ve beyaz nokta oluşumuna neden olabilir. )

5.Komedojenik Cilt Bakım Ürünlerinin Kullanılması (Ürün seçerken yüzümüze kullanacağımız ürünün mutlaka su bazlı, yağsız olmasına dikkat etmeliyiz. Seçeceğimiz ürünün dermakozmetik bir ürün olmasına, ambalajında non-komedojenik, non-aknejenik ibaresi bulunmasına özen göstermeliyiz.)

6.Cilt Bakımları (Lazer tedavisi, kimyasal peeling tedavileri siyah nokta ve beyaz nokta oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden bu tedavilerin mutlaka uzman dermatolog kontrolünde yapılması gerekir.)

7.Diyet (Özellikle süt ürünleri, yüksek glisemik indeksli şeker ve yağ oranı yüksek yiyecekler ile beslenme)

8.Sivilce sıkma ve cildi aşındırarak aşırı ovarak yıkama

9.Sigara (Sigara içenlerde içmeyenlere göre komedon gelişme riski daha yüksektir.)

10. Yağ bazlı nemlendiricilerin kullanılması (İçerisinde vazelin, lanolin, parafin, izopropil alkol, propilen glikol içeren nemlendirici kremlerin, güneş kremlerinin ve makyaj malzemelerinin kullanılması)

11. Cildin nemli olmasına rağmen nemlendirilmesi

Siyah Nokta ve Beyaz Nokta arasındaki fark nedir?

Siyah noktalar açık komedon, beyaz noktalar kapalı komedon olarak adlandırılır. Eğer gözeneklerin tıkanma seviyesi daha derinse beyaz nokta olarak görülür. Ancak tıkanma daha yüzeysel yağ, kir, ölü deri hücreleri tarafından tıkanmış gözenekler havaya maruz kalarak okside olur ve siyah bir renk alır. Siyah noktaların tedavisi nispeten beyaz olanlara göre daha kolaydır. Beyaz noktaları genellikle ortasından delip açarak boşaltmak gerekir.

Peki Siyah Nokta ve Beyaz Noktalarımızdan Nasıl Kurtulabiliriz?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Evet etkili birçok tedavi metodu var. Bunlardan kurtulmak mümkün ancak gözle görülebilir sonuçlar almak için en az üç ay sabretmek gerekiyor. Tedavilerin etkisi ortalama üç ayda başlıyor. Ve hastalarımıza çoğu zaman 6-8 ay boyunca tedavi öneriyoruz. Bir diğer vurgulamak istediğim husus ise birazdan bahsedeceğim tedaviler cildinizi özellikle tedavinin ilk ayında kurutabilir, soyabilir, kızartabilir, hassaslaştırabilir ve tahriş edebilir. Böyle bir yan etki gözlemliyorsanız endişelenmenize gerek yok. Cildinizi su bazlı dermakozmetik bir nemlendiriciyle sabah-akşam nemlendirerek bu yan etkilerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca zamanla bu ilaçlara karşı tolerans gelişeceği için tedaviden ortalama 3-4 hafta sonra böyle yan etkiler görmeyeceksiniz.) O zaman bu tedavi yöntemlerinin ne olduğuna gelelim.

1.Benzoil Peroksit

Siyah noktalar için etkili bir tedavi yöntemidir. Antibakteriyel etkiye sahiptir, gözenekleri açar. Ancak beyaz noktalar üzerinde etkisizdir. Eczanelerde benzoxin, acnemix gibi isimlerle satılmaktadır.

2.Salisilik Asit (Beta Hidroksi Asit)

Gözenekleri açar. Siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olan bakterileri etkisiz hale getirir. Cildi kurutup, tahrişe neden olabileceği için retinol kullanırken salisilik asitli ürünler kullanmaktan kaçının.

3.Glikolik Asit (Alfa Hidroksi Asit)

Glikolik asit gözenekleri temizler ve komedonlarda dahil olmak üzere cildin üst katmanlarını çıkartır. Cilt tonunu eşitleyerek size parlaklık ve ışıltı verir.

4.Retinoidler

A vitamini türevidirler. Tretinoin, adapalen, izotretinoin gibi formları mevcuttur. Eczanelerde sırasıyla tretin, zorante, acnelyse krem adlarıyla satışı bulunmaktadır. Benim cildiye polikliniğimde hastalarıma siyah noktaları ve beyaz noktaları için en çok reçete ettiğim ilaçlar bunlar. Çünkü tedavide en etkili olanlarıdır. Cilde peeling etkisi yapar. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Yaşlanma karşıtı etkilidir. Bu ilaçları kullanırken mutlaka çok düzenli güneş kremi kullanmak gerekir. Aksi halde cildinizde leke kalabilir. Ayrıca biraz öncede bahsettiğim gibi cildi tedavinin ilk 3-4 haftasında oldukça kurutabilir, soyabilir, kızartabilir, tahriş edebilir. Yine bu ilaçları kullanırken mercimek tanesi kadar ürünü göz çevresi hariç ince bir tabaka halinde yüze sürmeliyiz. Aksi taktirde cildimizi yakabilir. Tüm bu yan etkilerden korunmak için cildimizi su bazlı, non-komedojenik, non-aknejenik dermakozmetik bir nemlendiriciyle sabah akşam nemlendirmeliyiz. Yine retinollü ürünlerle birlikte olumsuz sonuçlara yol açacağı için C vitamini içeren cilt bakım ürünleri kullanmamalıyız. Ayrıca bu tarz ürünleri hamilelerin ve emzirenlerin kullanması kontrendikedir. Gebelik riskiniz varsa asla kullanmanızı önermiyoruz.

5.Niasinamid

Cilt bakımında harika bir bileşendir. B3 vitamini türevidir. Ciltte aşırı yağ üretimini engellerken, cilt tonunu eşitler. Cilt bariyerini kuvvetlendirerek cildimizi nemlendirir. Ben siyah nokta tedavisinde retinollü bir içerik yazdığım zaman hastalarımın tedavisine katkısı olması hem de retinollü ürünlerin cildi kurutucu etkisine karşı nemlendirmesi amacıyla genellikle niasinamid içeren dermakozmetik nemlendirici bir ürün reçete ediyorum.

Tabi bazı durumlarda tüm bu tedavi seçeneklerine rağmen siyah nokta ve sivilcelerimiz geçmiyor olabilir. O zaman dermatoloğunuza mutlaka başvurmanız gerekir. Yapılan fizik muayene ve detaylı hasta öyküsü sonrasında bazı hastalarımıza hormonal tedavi ve oral izotretinoin yani roaccutane, zoretanin, aknetrent gibi tedavileri başlıyoruz. Yine kremlere, jellere, ağızdan alınan ilaç tedavisine yanıt vermeyen siyah nokta ve beyaz noktası olan hastalarda kriyoterapi, elektrocerrahi ve mikrodermabrazyon gibi cerrahi tedavileri öneriyoruz. Daha detaylı bilgi için “@drseymademirci35” kullanıcı adlı instagram hesabımı ve “Uzm. Dr. Şeyma Demirci” kullanıcı adıyla olan youtube kanalımı takip etmenizi öneririm.

dr seyma demirci

instagram @drseymademirci35

youtube Uzm.Dr.Şeyma Demirci

Ögeyi değerlendirin
(1 Oylayın)

Yorum yapın

Site İçi Arama