Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılmalı?

Spor yapma alışkanlığının kazanılması ve spor kültürünün benimsenmesi için en uygun dönem, çocukluktur. Ailelerde bu yöndeki bilinçlenme artıkça, çocuklarını spora yönlendiren ailelerin sayısı da artmaktadır. Peki çocuklar, hangi spor dalına yönlendirmelidir?

Spor dalı, ailenin isteğinden çok, çocukların istek, yetenek ve ilgileri öncelikli olmalıdır. Takım sporlarından ziyade bireysel spor dalında iyiyse, çocuğun takım sporuna yönlendirilmesi doğru değildir. Spor, çocuk için eğlenmektir.

Aileler, çocuklarla birlikte bir spor yaparken, çocuklar öncelikle anne ve babalarını kendilerine model aldıklarından, onlara iyi bir model olabilme rolü üstlenmelidir. Bunu yaparken birlikte eğlenme ön planda tutulmalıdır.

Çocuk spor yaparken eğleniyorsa, doğru bir seçim yapılmış demektir. Böylece çocuk; uğraştığı spor dalından keyif alabilecek, bu spor dalında kendini geliştirebilecek, spor yaparken paylaşmayı öğrenecek, arkadaşlar edinebilecek ve kendine güven kazanabilecektir.

Çocuklarda 1 yaş "refleks hareketler dönemi", 1-2 yaş "ilkel hareketler dönemi", 2-7 yaş "temel hareketler dönemi" ve 7 yaş üstü "sporla ilgili hareketler dönemi" olarak kabul edilmektedir. Çocukların egzersiz ve spor seçimleri, bu gelişim dönemlerine göre değişebilir. Spor ve egzersizlerde yaş gruplarının özellikleri mutlaka dikkate alınmalıdır. Örneğin 7 yaş grubundaki çocuklar, mini basketbol topu ve çocuk potaları kullanarak basketbol oynamalıdır.

Bir çocuğun takım oyunlarına katılabilmesi ve oyun kurallarını algılayabilmesi için en az 7 yaşında olması gerekir. Bu nedenle 7 yaşından küçük çocukların yoğun fiziksel temas gerektiren takım sporlarına katılmaları ve eklemler ile kemiklere ağırlık yükleyen spor dallarına erken yaşta başlamaları sakıncalıdır.

Bunun yanı sıra takım oyunlarındaki kazanma ve kaybetme, özellikle 6 yaşından küçük çocuklarda psikolojik açıdan olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Çünkü bu yaş grubu çocuklarında, kimin kazanıp, kimin kaybettiği durumu önemlidir.

Sporun çocuklar için yararları

Spor, hem bedensel sağlık ve fiziksel gelişme yönünden, hem de iyi bir kişilik gelişimi ve ruh sağlığı açısından yararlıdır.

Spor elbette çocukların fiziksel gelişimine çok değerli katkıda bulunur. Hareket, çocuğun doğasında vardır. Hareket sisteminin temelini ise, aktif olarak kaslar, pasif olarak da kemikler oluşturur.

Spor bunların daha güçlü olmasına yardımcı olur. Yani, fiziksel etkinlikler normal kas ve kemik gelişimi için zorunlu olmaktadır. Aynı zamanda spor etkinlikleri, kemik özgül ağırlığını ve bağ dokuların esnekliğini arttırarak, bunları baskı ve gerginliklere karşı güçlendirir. Spor etkinlikleri düzenli olarak yapıldıklarında, bedenin fiziksel uygunluğunu ve dayanıklılığını buna bağlı olarak iç organların işlevlerini geliştirir.

Bu şekilde, kalp ve damar, hareket, solunum sistemi sorunları ile diyabet gibi daha ileri yaşlarda ortaya çıkma olasılığı olan hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması mümkündür. Uygun ve bilinçli bir şekilde planlanmış fiziksel etkinlikler ve sporla bu sistemlerin işlevleri daha verimli düzeye getirilebilir.

Böylece bedenin değişen koşullara daha kolay uyum sağlaması ve yorgunluğa karşı koyma gücü artar. En fazla etki, becerilerin gelişmesi, kas hareketiyle verimliliğin artması, dolayısıyla kas gücü ve dayanıklılığın artmasında görülür.

Halter dışındaki hemen hemen tüm sporlar, boy uzamasını olumlu yönde etkiler. Spor, stresi azaltmak ve depresyonu önlemek için de en iyi yöntemlerden biridir. Spor yapmak endorfin (mutluluk hormonu) salgılanmasını artırır. Spor bağışıklık sistemini de güçlendirir. Dolayısıyla, spor yapan çocuklar, yapmayanlardan daha seyrek hastalanır ve hastalıkları genellikle daha hafif seyirli olur.

Spor yapmak, kalori harcamanın da en etkili yöntemidir. Bu yüzden spor yapan çocuklarda çağımızın sorunu obezitenin gelişmesi neredeyse imkânsızdır.

Çocukların bir spor dalına katılımından önce, mutlaka bir doktor kontrolünden geçirilerek, aktivitelere dahil edilmesi önerilir.

Yas gruplarına göre uygun spor aktiviteleri

2-3 yaş

Koşma, yakalama ve zıplama içeren koşu, yürüyüş, dans

4-6 yaş

Dans, yüzme, jimnastik, ip atlama ve üç tekerlekli bisiklete binmek

7-10yaş

Jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, tenis, yüzme

10 yaş sonrası

Önceki yaşlarda başladıkları sporları daha organize olarak yapmaya devam ederken, atletizm, güreş ve küreğe başlayabilirler. Birkaç yıl sonraysa güç gerektiren tekvando ve karateye geçebilirler.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top